Խաղաղություն պարտադրելու բազմաթիվ տարբերակներ կան. Աշոտ Ղուլյան
Ադրբեջանի իշխող վերնախավում 30 տարի անց էլ սկզբունքորեն վերաբերմունք չի փոխվել. ինչպես 1988 թվականին, այնպես էլ այսօր նրանք չեն կարողանում մարսել Արցախի ինքնորոշման հարցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում մեկնարկած «Արցախը Հայոց պետականության համար պայքարի քառուղիներում» միջազգային գիտաժողովին լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Նրա խոսքով` այն, ինչ որոշվեց 1988 թվականին, մեկընդմիշտ է, հետևաբար պետք է աշխատել բոլոր ուղղություններով՝ պետականությունը ամրապնդելով, տնտեսությունը նաև ռազմական հիմքերի վրա դնելով, ժողովրդագրական վիճակը բարելավելով, զբաղվելով մշակույթի, կրթության հարցերով, դիվանագիտական, քաղաքական միջոցներով միջազգային հանրության մեջ գտնելով դաշնակիցներ, ուժեր, որոնք կարող են նաև օգնել՝ այս խնդիրը առաջ տանելու համար: «Ժամանակակից միջազգային հանրությունում խաղաղություն պարտադրելու բազմաթիվ տարբերակներ կան, և այս տեսանկյունից մենք գործ ենք ունենալու շատ ավելի կոմպլեքս քաղաքական իրավիճակի հետ: Հիբրիդային քաղաքականություն պետք է վարել»,- ասաց նա: Անդրադառնալով ԱՄՆ հետախուզական ծառայության վերջին զեկույցում լայնածավալ պատերազմի վերսկսման հնարավորության մասին հայտարարությանը՝ Աշոտ Ղուլյանն ասաց, որ բազմիցս նման զգուշացումներ եղել են: «Այն, որ բազմաթիվ անգամ այդպիսի զգուշացումներ եղել են, ցույց է տալիս տարածաշրջանում պայթյունավտանգ իրավիճակը, բայց չեմ էլ կարծում, որ այսօր իրավիճակն այնպիսին է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է նման կարգի գործողությունների: Թե ինչպիսին կլինի իրադրությունը, դժվար է այսօր ասել. այն, որ մենք պետք է աշխատենք այդ բոլոր սպառնալիքները վերացնելու ուղղությամբ, դա միակ ճանապարհն է»,-հավելեց նա:

Спикер парламента Арцаха: существует множество методов принуждения к миру
В беседе с журналистами председатель Национального собрания Республики Арцах (НКР) Ашот Гулян заявил, что и по происшествии 30 лет понятно, что поведение правящей элиты Азербайджана не претерпело принципиальных изменений, сообщает Artsakh Press.
"Как в 1988 году, так и сегодня в Азербайджане не могут переварить самоопределение Арцаха. Но это не может нас остановить, так как принятое в 1988 году решение является бесповоротным", – сказал он, добавив, что соответственно необходимо вести работу по всем направлениям укрепления государственности, развития экономики, поиска союзников в международном сообществе и т.д.
В ответ на вопрос, с учетом опыта минувших 30 лет, можно ли надеяться, что Азербайджан однажды смирится с «потерей» Арцаха, Гулян указал:
"Возможно, в современных международных отношениях существует множество методов принуждения к миру, необходимо вести гибридную политику – целенаправленное комплексное применение  политических, дипломатических, экономических мероприятий."
А на вопрос, не пришло ли время, чтобы погромы в Сумгаите и Баку были признаны геноцидом, Гулян ответил: «Момент созрел давно».
"В нашем же случае мы сами должны проявлять последовательность, вести соответствующую работу с международным сообществом», – сказал он.
Спикер парламента Арцаха коснулся и доклада «Всемирная оценка угроз», опубликованного  директором Национальной разведки США Дэниелем Коутсом, согласно которому напряженность вокруг Нагорного Карабаха может вылиться в широкомасштабные военные действия.
Как указал Гулян, то, что подобные предупреждения повторяются, уже свидетельствует о том, что ситуация в зоне карабахского конфликта взрывоопасна. При этом он не считает, что на данный момент Азербайджан пойдет на подобные действия.
"Но как будут развиваться события, трудно сказать. Единственный путь для нас – работать в направлении нейтрализации угроз," – добавил Гулян.