Մեր պատվիրակությունը հստակեցրեց, որ հակամարտությունների նկատմամբ միանման մոտեցում հնարավոր չէ որդեգրել. Հերմինե Նաղդալյան (բացառիկ)
Վիեննայում փետրվարի 23-ին ավարտվեցին ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքները։ Նստաշրջանի վերջին օրվա քննարկումների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանի հետ:
-  Տիկի´ն Նաղդալյան, ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ավարտեց իր ձմեռային նստաշրջանը: Ի՞նչ թեմաների շուրջ ընթացան վերջին օրվա քննարկումները:
-  ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանի երկրորդ օրը շարունակվեցին աշխատանքներն ընդհանուր կոմիտեներում, ինչպես նաև գումարվեց քաղաքական հարցերի և անվտանգության կոմիտեի նիստ: Քննարկումների հիմնական շեշտադրումները վերաբերում էին անվտանգությանը, ԵԱՀԿ տարածաշրջանում տեղի ունեցող այն իրողություններին, որոնք խաթարում են անվտանգային գործընթացները: Անվտանգային հարցերի վերաբերյալ ելույթով հանդես եմ եկել նաև ես: Ելույթովս ևս մեկ անգամ հիշեցրեցի ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի փակման խնդրի մասին, որը կատարվել էր Հայաստանի կամքին հակառակ և դրանով իսկ դժվարացրել և սահմանափակել է ԵԱՀԿ հետ համագործակցության հնարավորությունները: Անդրադարձա նաև այն հարցին, թե ինչպես ենք տեսնում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ մասնակցությունը՝ շեշտելով, որ մեզ համար անընդունելի է, որ ԵԱՀԿ ԽՎ ներկայացուցիչները մասնակցեն Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման այս կամ այն հարցերին՝ առանց ուղղակիորեն շփվելով Արցախի ներկայացուցիչների հետ՝ թե´ Արցախի ընտրված իշխանությունների, թե´ բնակչության հետ: Նաև նշեցի, որ, մեր համոզմամբ, հենց ուղղակիորեն մարդկանց հետ աշխատելով նրանք կկարողանան ինչ-որ օգտակար ներդրում ունենալ խնդրի կարգավորման գործում: Այս համատեքստում կարևորեցի այն հանգամանքը, որ հարցի վերաբերյալ հակառակ մոտեցումը մեզ համար անհասկանալի է, որովհետև խորհրդարանական բաղադրիչի հիմնական ելակետը պետք է լինի հրադադարի վերաբերյալ բիշքեկյան համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 1994թ-ին Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից: Այսինքն՝ դեռ այն ժամանակ արդեն Ադրբեջանն ընդունել և ճանաչել է Արցախի խորհրդարանը որպես այս գործընթացների լիազոր և իրավազոր մասնակից: Մնացածը, ինչպես ռուսները կասեին, ճաշից հետո մանանեխ:
Խոսեցի նաև այն մասին, որ գոյություն ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների բանակցային ձևաչափը, որը միակ իրավազոր ձևաչափն է և ընդունված է միջազգային հանրության կողմից: Ինչ վերաբերում է Թուրիքիայի՝ Մինսկի խմբի համանախագահ լինելուն, ապա շեշտեցի, որ դա անհնար է, քանզի Անկարան ունի կողմնակալ մոտեցում հակամարտության կողմներից մեկի՝ Ադրբեջանի շահերի առանձնահատուկ պաշտպանության իմաստով: Այսինքն՝ որևէ կերպ չի կարող մասնակցել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին որպես միջնորդ: Ավելի ուշ Թուրքիայի պատվիրակի ելույթը ևս մեկ անգամ հաստատեց նրանց կողմանկալ լինելը: Թուրքիայի պատվիրակը հայտարարեց, որ իրենք պաշտպանել և շարունակելու են պաշտպանել Ադրբեջանին:
Ելույթիս մեջ անդրադարձա նաև վստահության միջոցների կառուցման գործընթացին՝ նշելով, որ, հասարակական կազմակերպությունների, լրագրողների և այլ ոլորտի ներկայացուցիչների միջև շփումներն, իհարկե, կարևոր են, սակայն Ադրբեջանի հետ այս ամենն իրականացնելն իրատեսական չէ, որովհետև բոլորը գիտեն, թե Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության և մամուլի ազատության հետ կապված ինչպիսի իրավիճակ է տիրում:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք պատվիրակության աշխատանքները նստաշրջանի երկրորդ օրը:
- ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանի վերջին օրը ևս մեր պատվիրակությունը բավականին ակտիվ էր: Ունեցել ենք 7 ելույթ: Ռազմական վերահսկողության, զինաթափման և զենքի չտարածման վերաբերյալ քննարկման ժամանակ շատ կարևոր ելույթով հանդես եկավ Կարեն Բեքարյանը: Նա շեշտեց, որ եթե մի երկրում չկա ժողովրդավարություն, չկան ժողովրդավարական ինստիտուտներ, ապա նման պարագայում հնարավոր չէ խոսել ժողովրդական վերահսկողության մասին: Իր ելույթում նա նաև անդրադարձավ Ադրբեջանի պատվիրակների կողմից առաջ տարվող այն թեզին, թե բոլոր հակամարտությունների վերաբերյալ պետք է մշակվի միանման մոտեցում: Պարոն Բեքարյանն իր ելույթում ևս մեկ անգամ ջախջախեց այդ մոտեցումը՝ հիմնավորելով, որ հակամարտություններն ունեն տարբեր իրավական և քաղաքական բնույթ և բոլորի նկատմամբ միանման մոտեցում գոյություն չի կարող ունենալ: Միևնույն ժամանակ, նա շեշտեց, որ բոլոր հակամարտությունների համար կիրառելի են Հելսինկյան սկզբունքները՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառում, ազգերի ինքնորոշման իրավունք և տարածքային ամբողջականություն: Եվս մեկ անգամ շեշտադրում արվեց արդեն գոյություն ունեցող ձևաչափերի նկատմամբ հարգանք և աջակցություն ցուցաբերելու անհրաժեշտության վերաբերյալ՝ կարևորելով չվնասելու սկզբունքը:
Կարեն Բեքարյանը ելույթ ունեցավ նաև միգրացիոն հարցերին վերաբերող քննարկմանը: Նա ներկայացրեց Հայաստանի մասնակցությունը փախստականների ընդունման գործընթացում, ևս մեկ անգամ շեշտելով, որ մենք բնակչության թվի հարաբերակցությամբ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունն ենք Եվրոպայում, որ միայն մեր հյուպատոսությունն է, որ մինչ այժմ Հալեպում աշխատում է: Պարոն Բեքարյանի կողմից արվեց մի շատ կարևոր առաջարկ, որը զեկուցողների կողմից բավականին ոգևորությամբ ընդունվեց: Նա առաջարկեց մտցնել մեխանիզմ միգրացիոն խնդիրների վաղաժամ կանխատեսման համար՝ այդ գործընթացում ներգրավելով ակադեմիական հանրույթին և քաղհասարակությանը:
Քննարկվեց նաև ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերը: Մեր պատվիրակներից Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ ահաբեկչության դեմ պայքարը չպետք է օգտագործվի որպես պատրվակ էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքները ոտնահարելու համար՝ անդրադառնալով Աֆրինում Թուրքիայի քրդերի դեմ իրականացվող գործողություններին:
Տիգրան Ուրիխանյանն իր հերթին անդրադարձավ վիրտուալ տիրույթում ահաբեկչության քարոզչության նպատակով օգտագործվող գործիքներին՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ՝ ներկայացնելով բանաձևի նախագիծ վերաբերող կիբերանվտանգությանը, այդ թվում՝  դրա ահաբեկչական դրսևորումներին:
Վերջում ավելացնեմ, որ ԵԱՀԿ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության կազմն ամբողջովին նոր է, և սա երրորդ նստաշրջանն է, որ միասին ենք աշխատում: Մեր առջև շատ լուրջ խնդիրներ ենք դրել և աշխատանքներ ենք իրականացնում՝ դրանք ի կատար ածելու ուղղությամբ: Ակտիվ շփումներ ենք հաստատում բոլոր երկրների պատվիրակների հետ: Փորձում ենք նրանց հետ համագործակցելով՝ հնարավորինս բազմակողմանի ներկայացնել Հայաստանի դիրքորոշումները մեզ համար կարևոր հարցերի վերաբերյալ:

Our Delegation Made It Clear That It is Impossible to Have the Same Approach Towards All Conflicts: Hermine Naghdalyan (EXCLUSIVE)
On February 23 the work of the winter session of the OSCE Parliamentary Assembly ended in Vienna. "Armedia" IAA talked with the head of the Armenian delegation to the OSCE Parliamentary Assembly, RA NA deputy, Hermine Naghdalyan on the discussions of the last day of the session.
- Mrs. Naghdalyan, OSCE PA has completed its winter session. What topics were discussed on the last day of the session?
- On the second day of the winter session of the OSCE PA, the work of the general committees continued, and a meeting of the Committee on Political Affairs and Security was convened. The main focus was on security issues and on those developments in the OSCE region, which violate security processes. I also spoke on security issues. In my speech, I again reminded everyone about the closure of the OSCE Yerevan office, which was done against the will of Armenia, and thus hampered and limited the possibilities of cooperation with the OSCE. I also touched upon the issue of how we see the OSCE's participation in the Karabakh conflict settlement process, stressing that it is unacceptable for us that the OSCE PA representatives take part in discussions of a particular issue on the Karabakh conflict settlement without talking directly with the representatives of Artsakh - both the authorities of Artsakh and its population.
I also noted that, in our opinion, when working directly with the Artsakh people, they will have a useful contribution to the settlement of the problem to some extent. In this context, I stressed that the reverse approach on this issue is incomprehensible for us, since the cornerstone for the work of the Parliamentarians should be the Bishkek ceasefire agreement, which was signed in 1994 by the parliaments of Armenia, Artsakh and Azerbaijan. That is, at that time Azerbaijan already accepted and recognized the Artsakh parliament as an authorized and legitimate participant in these processes.
I also talked about the fact that there is a negotiating format for the OSCE Minsk Group Co-Chairs, which is the only legal format adopted by the international community. As for Turkey's becoming OSCE Minsk Group Co-Chairing country, I stressed that it is impossible, because Ankara has a prejudiced approach towards one of the participants in the conflict, i.e. Azerbaijan, in the sense of protecting its interests. That is, Turkey cannot participate in the process of the Karabakh conflict settlement as a mediator. Later, the speech of the delegate of Turkey once again confirmed what we said. The delegate of Turkey stated that they supported and will continue supporting Azerbaijan.
In my speech, I also touched upon the process of forming confidence building measures, noting that contacts between public organizations, journalists and representatives of other spheres are of course important, but this is unrealistic in case of Azerbaijan as everyone knows what kind of situation is in Azerbaijan in connection with civil society and press freedom.
- How would you assess the work of the Armenian delegation on the second day of the session?
- On the last day of the OSCE PA session, our delegation was also quite active. We made 7 speeches. Karen Bekaryan made a very important speech during the discussion on arms control, disarmament and non-proliferation of weapons. He stressed that if there is no democracy in the country, there are no democratic institutions, then it is impossible to talk about people's control.
In his speech, he also touched upon the thesis voiced by the Azerbaijani delegates that an identical approach should be developed regarding all conflicts. Mr. Bekaryan once again defeated this approach, justifying it by the fact that conflicts have different legal and political aspects, and there cannot be an identical approach towards all conflicts. At the same time, he stressed that the Helsinki principles on the non-use of force and threat of force, the right of nations to self-determination and territorial integrity are applicable to all conflicts. Once again, the need to respect and support existing formats was emphasized.
Karen Bekaryan also spoke at the discussion on migration issues. He presented Armenia's participation in the process of accepting refugees, once again stressing that in relation to the number of the population we are the third country in Europe in accepting Syrian refugees, that our consulate is the only one that still works in Aleppo. Mr. Bekaryan made one very important proposal, which was accepted with enthusiasm by the speakers. He proposed introducing a mechanism for premature prediction of migration problems, involving academics and civil society in this process.
Questions were also discussed about the fight against terrorism. Our delegate Ararat Mirzoyan noted that the fight against terrorism should not be used as an excuse for violating the rights of ethnic minorities, referring to Turkey's actions in Afrin against the Kurds.
Tigran Urikhanyan, in turn, referred to tools used in the virtual space in order to promote terrorism, recalling that Armenia took the initiative in introducing the draft resolution on cybersecurity, including its terrorist manifestations.
In the end, I should add that the composition of the Armenian delegation to the OSCE PA is completely new, and this is the third session that we are working together. We set very serious tasks in front of us and carry out work towards their implementation. We establish active contacts with delegates from all the participating countries. Cooperating with them, we try to present them the positions of Armenia on important issues for us.