Թաներ Աքչամ. Թուրքիան կրկին ստորագրեց պատմական սխալի տակ
Ընթացք չտալով հայ-թուրքական արձանագրություններին՝ Թուրքիան հերթական անգամ ստորագրեց պատմական սխալի տակ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նման տեսակետ հայտնել է հայտնի թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը:
Նա ընդգծել է, որ, հայտարարելով արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին, Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը բարձրաձայնել է, ինչն արդեն հստակ էր:
«Մարդկության պատմությունը լի է նման հարյուրավոր, անգամ հազարավոր բաց թողնված հնարավորություններով: Սա էլ մի մեծ հնարավորություն էր, որը բաց թողնվեց… Մեզ մնում է միայն ասել՝ ափսոս, և կրկնել՝ Թուրքիան կրկին ստորագրեց պատմական սխալի տակ», - ասել է Աքչամը:

Танер Акчам: Турция вновь поставила подпись под исторической ошибкой
Не предпринимая никаких действий для продвижения армяно-турецких протоколов, Турция снова поставила подпись под исторической ошибкой. Как передает "Арменпресс", такое мнение выразил турецкий историк Танер Акчам.
Он, в частности, подчеркнул, что, заявляя о прекращении процедуры подписания протоколов, президент Республики Армения Серж Саргсян озвучил то, что и так было ясно.
"История человечества полна сотнями, даже тысячами подобных упущенных возможностей. Это тоже была большой возможностью, которую упустили… Нам остается только сказать – жаль, и повторить, что Турция вновь поставила подпись под исторической ошибкой".