Հայաստանը Պարսից ծոց-Սև ծով տրանսպորտային տարանցիկ միջանցքի ստեղծման շուրջ բանակցում է 4 պետության հետ
Հայաստանը ներկայում բանակցում է Վրաստանի, Բուլղարիայի, Հունաստանի և Իրանի հետ Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ, տեղեկացնում է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սամվել Ամիրխանյանը, փոխանցում է «Արմենպրեսը»:
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանում առևտրի և տնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու ամրապնդումն այս ծրագրի անկյունաքարերից է։ Այն միտված է բեռների միջազգային փոխադրման և տարանցման դյուրացմանը, դրանց կառավարող ընթացակարգերի պարզեցմանը, մոտարկմանը և ստանդարտացմանը, տրանսպորտային ծախսերի նվազեցմանը, ճանապարհային անվտանգության պայմանների բարելավմանը և այլ երկրներից բեռների տարանցման ներգրավմանը։
«Ծրագիրը կնպաստի ՀՀ փոխադրողների համար ցամաքային և ծովային փոխադրումներն օգտագործելու միջոցով դեպի միջազգային շուկաներ պարզեցված ընթացակարգով մուտք գործելուն։ Ծրագիրը հնարավորություն կտա նաև արագացնել և դյուրացնել արագ փչացող բեռների տարանցումը համապատասխան համաձայնագրի պայմանավորող կողմ հանդիսացող պետությունների սահմանները հատելիս»,-ասել է Սամվել Ամիրխանյանը։
Նախարարության ներկայացուցչի խոսքով՝ ծրագրով նախատեսվում են բացառապես օրենսդրությամբ սահմանված տուրքեր և վճարներ։

Армения ведет переговоры с четырьмя странами о создании транзитного коридора Персидский залив-Черное море
Армения в настоящее время ведет переговоры с Грузией, Болгарией, Грецией и Ираном о создании международного транспортно-транзитного коридора "Персидский залив-Черное море". Oб этом сообщил руководитель аппарата министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении Самвел Амирханян. Как передает "Арменпресс", по его словам, развитие и укрепление торгово-экономических отношений в регионе является одним из краеугольных камней этого проекта. Проект направлен на содействие международным грузовым перевозкам и транзиту, упрощение процедур, стандартизацию, сокращение транспортных расходов, улучшение условий безопасности дорожного движения и привлечение транзитных грузов из других стран.
"Проект будет способствовать выходу армянских грузоотправителей на международные рынки посредством упрощенных процедур с использованием сухопутных и морских перевозок. Этот проект также позволит ускорить и облегчить транзит грузов при пересечении границ государств-участников договора", - сказал он.
Ранее в феврале президент Армении Серж Саргсян заявил на Мюнхенской конференции по безопасности, что Армения ведет переговоры со всеми заинтересованными странами по созданию транзитного коридора Черное море-Персидский залив. Об этом заявил также президент Болгарии во время своего визита в Армению.