Հայաստանը Պարսից ծոց-Սև ծով տրանսպորտային տարանցիկ միջանցքի ստեղծման շուրջ բանակցում է 4 պետության հետ
Հայաստանը ներկայում բանակցում է Վրաստանի, Բուլղարիայի, Հունաստանի և Իրանի հետ Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ, տեղեկացնում է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սամվել Ամիրխանյանը, փոխանցում է «Արմենպրեսը»:
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանում առևտրի և տնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու ամրապնդումն այս ծրագրի անկյունաքարերից է։ Այն միտված է բեռների միջազգային փոխադրման և տարանցման դյուրացմանը, դրանց կառավարող ընթացակարգերի պարզեցմանը, մոտարկմանը և ստանդարտացմանը, տրանսպորտային ծախսերի նվազեցմանը, ճանապարհային անվտանգության պայմանների բարելավմանը և այլ երկրներից բեռների տարանցման ներգրավմանը։
«Ծրագիրը կնպաստի ՀՀ փոխադրողների համար ցամաքային և ծովային փոխադրումներն օգտագործելու միջոցով դեպի միջազգային շուկաներ պարզեցված ընթացակարգով մուտք գործելուն։ Ծրագիրը հնարավորություն կտա նաև արագացնել և դյուրացնել արագ փչացող բեռների տարանցումը համապատասխան համաձայնագրի պայմանավորող կողմ հանդիսացող պետությունների սահմանները հատելիս»,-ասել է Սամվել Ամիրխանյանը։
Նախարարության ներկայացուցչի խոսքով՝ ծրագրով նախատեսվում են բացառապես օրենսդրությամբ սահմանված տուրքեր և վճարներ։

Armenia is currently negotiating with Georgia, Bulgaria, Greece and Iran for the creation of the Persian Gulf – Black Sea international transportation and transit corridor, chief of staff of the ministry of transportation, communication and information technologies Samvel Amirkhanyan says, Armenpress reports.
According to the official, the development and strengthening of trade and economic relations in the region is one of the cornerstones of this project. It aims at facilitating international cargo shipments and transit, simplification of procedures, standardization, reduction of transportation spending, improvement of road safety conditions and attraction of cargo transits from other countries.
''The project will contribute to Armenian shippers to enter international markets through simplified procedures by using land and sea shipments. The project will also enable to accelerate and facilitate the transit of perishable goods upon crossing the borders of contract party states,'' he said.
Earlier in February Armenian President Serzh Sargsyan said at the Munich Security Conference that Armenia is negotiating with all stakeholder countries for creating the Black Sea – Persian Gulf transit corridor. Bulgaria’s President also announced the project during his visit to Armenia