Բելգիայում բնակչության միջուկային աղետի են պատրաստում
Բելգիայի բնակիչներին մարտի 6-ից սկսել են անվճար բաժանել յոդ պարունակող դեղահաբեր միջուկային աղետի դեպքում կիրառելու համար, հայտնում է lenta.ru-ն:
Նշվում է, որ նման որոշում է ընդունվել կառավարության մշակած միջուկային անվտանգության նոր պլանի հիման վրա: Վերջինս ենթադրում է, որ պաշտպանված պետք է լինեն ոչ միայն ատոմակայաններին մոտ բնակվող քաղաքացիները, ինչպես նախկինում էր, այլ նաև նրանք, ովքեր ապրում է ատոմակայաններից մինչև 100 կմ հեռավորության վրա: Այդպիսով, միջուկային անվտանգության նոր պլանը ներառում է երկրի ողջ տարածքը:
Բելգիական իշխանությունները զգուշացնում են, որ յոդ պարունակող այդ դեղահաբերը սովորական պայմաններում օգտակար չեն:

В Бельгии начали раздавать таблетки на случай ядерной катастрофы
Жителям Бельгии со вторника, 6 марта, начали бесплатно раздавать содержащие йод таблетки на случай ядерной катастрофы, сообщает lenta.ru
Отмечается, что решение принято в соответствии с новым планом ядерной безопасности, который разработало правительство. Он предполагает, что защищены должны быть граждане, проживающие не только вблизи атомных электростанций, как было ранее, но и в радиусе 100 километров от них. Как отмечается, таким образом покрывается вся территория Бельгии.
Первоначально таблетки будут доступны детям, беременным и кормящим матерям, а также соцработникам. Однако по запросу фармацевты могут выдавать их и остальным. При этом отмечается, что население необходимо предупреждать, что препараты с йодом не несут пользы в обычной ситуации.