Կանանց միջազգային տոնի առթիվ Փարիզում բացվելու է ամենաքաջ հայուհիներից մեկի`Զապել Եսայանի անվան ծառուղին
WomenNet.am
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն Կանանց իրավունքների համար պայքարի միջազգային օրը՝ մարտի 8-ին, Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում կբացի Զաբել Եսայանի անվան ծառուղին: Զապել Եսայանի անվան ծառուղի բացելու մտադրության մասին Իդալգոն հայտարարել էր դեռևս անցյալ տարի՝ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Ֆրանսիա կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում: Այս մասին հայտնում է 1in.am-ը:
Ծառուղու բացման արարողությանը ներկա են գտնվելու նաև Ֆրանկոֆոնիայի և միջազգային համագործակցության հարցերով Փարիզի փոխքաղաքապետ Պատրիկ Կլուգմանը, Ֆրանսիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Փարիզի 20-րդ և 11-րդ թաղամասների ղեկավարներ Ֆրեդերիկ Կալանդրան և Ֆրանսուա Վոլինը: Ծառուղին տեղակայված է Մենիլմոնտան պողոտայի սկզբնամասում, որտեղ ավարտվում են Թլեմքեն և Սպինոզա փողոցները և մեկնարկում է Հանրապետության պողոտան:
Նշենք, որ Օսմանյան կայսրությունում երիտթուրքերի գործած վայրագությունների մասին Զապելը բազմիցս է գրել։ Նա նաև զեկույց է պատրաստել, որում մոտ 200 կանանց ու երեխաների առևանգման ու ոչնչացման մասին կարևոր փաստեր է ներկայացրել։ 2017 թվականին ամերիկյան Refinery29 հարթակի վարկածով` Եսայանը ներառվել է աշխարհի ամենաքաջ կանանց ցուցակում։ 2017 մարտին փարիզյան փողոցներից մեկն անվանակոչվել է Զապելի անունով։

В Париже сегодня откроется аллея в честь армянки Забел Есаян
Сегодня, 8 марта, в Международный женский день, в Париже откроется аллея имени Забел Есаян. Мэр Парижа Анн Идальго объявила о намерении открыть аллею имени Забел Есаян еще во время официального визита президента Армении Сержа Саргсяна во Францию в прошлом году.
Самая известная представительница движения "Зартонк" (Пробуждение), Забел Есаян сыграла исключительную роль в формировании нового мировоззрения в армянском обществе.
Уроженка Константинополя, Есаян получила прекрасное образование благодаря своему отцу и его вере в важность знаний, которая - что было редкостью в те времена - распространялась и на девочек.
О ее влиянии как писателя и публициста свительствует то, что она была единственной женщиной в составленном младотурками списке на депортацию и расстрел 24 апреля 1915 года. Ей удалось спастись, бежав на Кавказ. Оттуда Есаян перебралась в Париж, где стала коммунисткой. Получив приглашение в Советскую Армению, она решила поселиться там навсегда, пишет auroraprize.com.
Критики часто называли ее феминисткой, но Есаян отвергала этот ярлык: ее главной заботой была социальная несправедливость, а то, как оно отражалась на женщинах, было лишь частью проблемы.
Хотя ей удалось избежать смерти во время Геноцида армян, она стала жертвой другого зла - сталинского террора. Как и многих современников Забел, ее обвинили в подрывной деятельности и арестовали. Она погибла при невыясненных обстоятельствах.
В церемонии открытия аллеи, помимо самого мэра французской столицы, примут участие заместитель мэра Парижа по вопросам международного сотрудничества и Франкофонии Патрик Клугман, посол Армении во Франции Виген Читечян, главы 20-го и 11-го районов Парижа Фредерик Каландран и Франсуа Волин.