Արցախցի աղջնակի պատրաստած դիմանկարն արժանացել էր աշխարհահռչակ Հոքինգի հավանությանը
Ստեփանակերտի Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 1 հիմնական դպրոցի 9-րդ դասարանում սովորող 14-ամյա ստեղծագործող Անի Գևորգյանը 2015 թվականի ամռանը Սթիվեն Հոքինգին է նվիրել Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն համայնքի ծովաշուշաններով պատրաստված նրա դիմանկարը, հայտնում է Արցախպրեսը:
Անի Գևորգյանը պատմել է, որ Հոքինգի հանդեպ իր հետաքրքրությունը առաջացել է այն ժամանակ, երբ իմացել է, որ սահմանափակ ֆիզիկական կարողություններով մարդը դարձել է աշխարհահռչակ գիտնական:
«Դա ինձ շատ է ոգևորել և երբ 2015թ. տեղեկացա, որ Արցախում է հայտնի աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը, ով անձամբ կապ ուներ Հոքինգի հետ, խնդրեցի նրան իմ ձեռքով պատրաստած դիմանկարը փոխանցել մեծ գիտնականին: Հետո տեղեկացա, որ մի քանի ամիս անց դիմանկարը հասել է հասցեատիրոջը, ով շատ էր հավանել իմ աշխատանքը»,- նշել է Ա. Գևորգյանը:

Изготовленный арцахской девочкой портрет получил одобрение от всемирно известного Хокинга
Выясняется, что 14-летняя художница Ани Геворкян, которая учится в 9 классе средней школы №1 имени Х. Абовяна в городе Степанакерт, летом 2015 года подарила всемирно известному английскому физику-теоретику Стивену Хокингу его портрет, изготовленный из окаменелостей криноидеи, собранных в селе Астхашен Аскеранского района.
Как передает ''Арцахпресс'' Ани Геворкян рассказала, что интерес к Хокингу у нее появился тогда, когда она узнала, что этот человек с ограниченными физическими возможностями стал всемирно известным ученым.
''Это меня очень воодушевило, и когда в 2015 году я узнала, что в Арцахе находится известный астрофизик Гарик Исраелян, который был лично знаком с Хокингом, то попросила его передать изготовленный мною портрет великому ученому. Затем я узнала, что через несколько месяцев портрет дошел до адресата, которому очень понравилась моя работа'', - отметила А. Геворкян.