Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի արտգործնախարարները սկսել են Սիրիայի հարցով բանակցությունները
Սիրիայում հրադադարի երաշխավոր երկրների՝ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի գլխավոր դիվանագետներ Սերգեյ Լավրովը, Ջավադ Զարիֆը և Մևլյութ Չավուշօղլուն Աստանայում սկսել են Սիրիայի հարցով բանակցությունները, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը:
Արտգործնախարարները կանդրադառնան երկրում ապաէսկալացման գոտիների իրադրությանը, ինչպես նաև քաղաքական ու մարդասիրական հարցերի: Բանակցությունների ընթացքում կամփոփվեն Աստանայի ձևաչափով սիրիական հակամարտության կարգավորման աշխատանքի արդյունքները:
ԱԳ նախարարները պլանավորում են Դամասկոսի և ընդդիմության համար հանձնարարականներ մշակել սիրիական կարգավորման վերաբերալ, ինչպես նաև ընդունել համատեղ հայտարարություն:

Главы МИД РФ, Ирана и Турции начали в Астане встречу по Сирии
Министры иностранных дел стран-гарантов перемирия в Сирии (России, Ирана и Турции) Сергей Лавров, Джавад Зариф и Мевлют Чавушоглу начали в Астане переговоры, в ходе которых подведут итоги году работы в астанинском формате по сирийскому урегулированию, передает ''ТАСС''.
Главы внешнеполитических ведомств трех стран, как ожидается, обсудят функционирование зон деэскалации в арабской республике, а также политические и гуманитарные вопросы. Главы МИД планируют выработать рекомендации Дамаску и оппозиции по сирийскому урегулированию, а также принять совместное заявление.
В четверг в столице Казахстана прошли консультации делегаций РФ, Ирана и Турции, которые стали подготовкой к министерской встрече.