Թրամփիզմի անկանխատեսելի հետևանքները
Մարտի 31-ին՝ մինչև կեսգիշեր, ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում Ռեքս Թիլերսոնին կփոխարինի Կենտրոնական հետախուզական վարչության ղեկավար Մայք Պոմպեոն: Իսկ նրա պաշտոնում առաջին անգամ կին կլինի՝ Պոմպեոյի տեղակալ  Ջինա Հեսփելը:  Այսքան պարբերական ու մասշտաբային փոփոխությունները չափազանց են անգամ Թրամփի համար:
Հերթական պաշտոնանկության մասին ԱՄՆ նախագահն ակնարկեց ուրբաթ, ինչպես սովորաբար, թերևս «ֆրայդի նայթին» շատերի ուշադրության կենտրոնում քաղաքականությունը չէ: «ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնանկությունը վաղուց էր կանխատեսվում, բայց դրա համար ընտրված ժամանակը կասկածելի է, իսկ նրա փոխարինումը Պոմպեոյով խորապես անհանգստացնող ընտրություն», - գրում է բրիտանական The Guardian-ն ու ենթադրում, որ դա խոսում է Սպիտակ տան քաոսի մասին:
Այն, որ Թրամփի ու Թիլերսոնի ջուրը մի առվով չէր հոսում արտաքին քաղաքականության կարևոր հարցերում, քննարկում են բոլորը: Ամեն ինչ սկսվեց միջազգային համաձայնագրերի նկատմամբ ԱՄՆ նախագահի թերահավատությամբ: Թրամփը որոշեց դուրս գալ Կլիմայական փոփոխության փարիզյան համաձայնագրից: Դրան պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը դեմ էր: Մյուս համաձայնագիրը, որ նախագահի սրտով չէր, Իրանի հետ մեկ տասնամյակից ավելի բանակցության արդյունքն էր՝ Իրանի միջուկային գործարքը, որը Թրամփն ուզում էր չեղյալ համարել, իսկ Թիլերսոնը հորդորում էր փայփայել նախորդ նախագահի ժառանգությունը:
Անհամաձայնության մյուս օբյեկտը ռուսական հետախուզական վարչության նախկին աշխատակից Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորումն էր, որի համար Մեծ Բրիտանիան մեղադրում է Ռուսաստանին: Թրամփը հերքում է՝ հերթական անգամ խուսափելով հրապարակայնորեն Ռուսաստանին մեղադրելուց, մինչդեռ Ռեքս Թիլերսոնը ժամեր անց հայտարարեց,  որ ԱՄՆ-ն համակարծիք է  Մեծ Բրիտանիայի հետ, թե Մոսկվան է դրա հետևում: Տարաձայնության մյուս, ոչ պակաս կարևոր օբյեկտն ԱՄՆ-ԿԺԴՀ հակամարտությունն էր: «Միջուկային մարդուկի» հետ բանակցելու Թիլերսոնի առաջարկը Թրամփը ժամանակի կորուստ անվանեց և չդադարեցրեց սպառնալիքները Կիմ չեն Ընի նկատմամբ:
«Առաջին հերթին Ամերիկան» քաղաքականութունը, որ ամրապնդվեց պետքարտուղարի պաշտոնանկությամբ, լուրջ հարված է Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրին և Եվրամիության հետ առևտրային պատերազմի հնարավոր նախագուշակ,-կարծում են վերլուծաբանները:
Աշխարհաքաղաքական ինչ զարգացումների պատճառ կդառնա Թիլերսոնի պաշտոնանկությունը՝ առայժմ դժվար է ասել, բայց չի բացառվում, որ Պոմպեոյի նշանակումը, որ հայտնի է առավել կոշտ գործելաոճով, կարող է անուղղակիորեն ազդել  նաև հայ-իրանական և հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա:

Непредсказумые последствия "трампизма"
31-ого марта до полуночи на посту госсекретаря США Рекса Тиллерсона заменит глава Центрального разведывательного управления Майк Помпео. А его должность впервые займет женщина – заместитель Помпео, Джина Хеспел. Столь частые и крупномасштабные изменения - перебор даже для Трампа.
Об очередном ожидаемом увольнении президент США намекнул в пятницу, но, как всегда, пятничным вечером политика не на первом месте в повестке общества. "Увольнение госсекретаря США давно прогнозировалось, но выбранное для этого время вызывает сомнения, а его замена на Помпео является глубоко беспокоящим выбором", - пишет британская The Guardian и делает предположение, что это говорит о хаосе в Белом Доме.
Наличие множества противоречий между Трампом и Тиллерсоном по важным вопросам обсуждают все. Все началось с пессимизма президента США в отношении международных договоров. Трамп решил выйти из Парижской конвенции по климатическим изменениям, госсекретарь Рекс Тиллерсон был против этого. Другой договор, который был не по душе Трампа – ядерная сделка с Ираном, которая была достигнута в результате десятилетних переговоров. Трамп хотел отменить ее, а Тиллерсон призывал сохранить наследие предыдущего президента.
Очередным объектом несогласия стало отравление бывшего работника ЦРУ Сергея Скрипаля и его дочери, в котором Великобритания обвиняет Россию. Трамп не разделяет это мнение, в очередной раз не желая публично осуждать Россию. Тем временем Тиллерсон, спустя несколько часов после реакции Британии, заявил, что США разделяют подход Великобритании, согласно которому именно Россия стоит за всем этим. Другим, не менее важным предметом противоречий, является конфликт США-Северная Корея. Предложение Тиллерсона вести переговоры с "ядерным человечком" Трамп назвал потерей времени и не прекратил поток обвинений в адрес Ким Чен Ина.
Политика "Америка в первую очередь", которая была укреплена увольнением госсекретаря, наносит серьезный удар по ядерным соглашениям с Ираном и является предвестником торговой войны с Евросоюзом, считают аналитики.
Пока что трудно прогнозировать, причиной каких геополитических развитий станет увольнение Тиллерсона, но не исключено, что назначение Помпео, известного своим жестким нравом, может косвенно иметь воздействие и на региональные развития вокруг Армении.