Բեռլինում ներկայացվել են Հայաստանի զբոսաշրջային հնարավորությունները. արդյունքում հնարավորություն կստեղծվի արտասահմանյան բլոգերների՝ դեպի Հայաստան ճանաչողական այցերի կազմակերպման համար
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում մարտի 17-ին կայացել է մամուլի ասուլիս՝ նվիրված «ITB Berlin 2018» ցուցահանդեսի արդյունքներին, ինչպես նաև զբոսաշրջության ոլորտում տարվող ընթացիկ աշխատանքներին և առաջիկա անելիքներին։
Ասուլիսի հիմնական բանախոսներն էին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը և Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Արա Խզմալյանը։
Մարտի 7-ից 11-ը Բեռլինում տեղի է ունեցել «ITB Berlin 2018» ամենամյա միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը։
Մարտի 6-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության մայրաքաղաք՝ ապահովելու Հայաստանի մասնակցությունը ցուցահանդեսին: Ցուցահանդեսին հայկական տաղավարը ներկայացրել են 17 զբոսաշրջային ընկերությունններ:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում մարտի 7-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը մասնակցել է Մետաքսի ճանապարհի երկրների նախարարական 8-րդ հանդիպմանը: Հանդիպումն ուներ ««Մետաքսի ճանապարհ»-ի զբոսաշրջություն 2025-ի օրակարգ» խորագիրը և նվիրված էր զբոսաշրջության երկարաժամկետ զարգացման հարցերին «Մետաքսի ճանապարհ»-ի պատմական երթուղիներով։
Հանդիպմանը կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը ներկայացրել է «Գինու զբոսաշրջությունը Մետաքսի ճանապարհին» տարածաշրջանային միասնական զբոսաշրջային արդյունքի ձևավորման և խթանման ռազմավարության մշակման և իրականացման՝ Հայաստանի նախաձեռնությունն ու իրականացման ընթացքը, ինչը ողջունվել է մասնակիցների կողմից:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում մարտի 9-ին Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը կազմակերպել է «Բացահայտիր Հայաստանը» խորագրով շնորհանդեսը՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի և Գերմանիայում Հայաստանի դեսպանության աջակցությամբ։ Շնորհանդեսի ընթացքում ներկայացվել են Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունները և ոլորտում առկա զարգացումները: Շնորհանդեսի հյուրերն էին՝ Գերմանիայից, արտասահմանյան այլ երկրներից ժամանած զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներ, բլոգերներ, լրագրողներ, պաշտոնատար անձինք։ Շնորհանդեսի ավարտին կազմակերպվել է հայկական գինիների և քաղցրավենիքի համտես: Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը մասնակցել է նաև «ITB Blogger Speed Dating» հանդիպումների ծրագրին, որտեղ հանդիպել են գերմանացի, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած բլոգերների հետ, ձեռք բերել պայմանավորվածություններ, ինչի արդյունքում հնարավորություն կստեղծվի արտասահմանյան բլոգերների՝ դեպի Հայաստան ճանաչողական այցերի կազմակերպման համար` Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունները, ուղղություններն ու ներուժը լուսաբանելու նպատակով։
«ITB Berlin 2018» ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցությունը կազմակերպվել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի կողմից հաստատած 2018 թվականի զբոսաշրջության զարգացման ծրագրի շրջանակներում, Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի կողմից՝ կոմիտեի աջակցությամբ և մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության զբոսաշրջության բնագավառի քաղաքականության մշակման և իրականացման լիազոր մարմինն է:
Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի նպատակներն են աջակցել զբոսաշրջության բնագավառի քաղաքականության մշակման և իրականացման լիազոր մարմնին՝ իրականացնելու զբոսաշրջության ոլորտի մարքեթինգային քաղաքականությունն ու զբոսաշրջության զարգացման տարեկան ծրագիրը:

В Берлине были представлены возможности туризма Армении
В Министерстве экономического развития и инвестиций РА 17-го марта состоялась пресс-конференция, посвященная итогам международной туристической выставки ''ITB Berlin 2018'', а также работам, осуществляемым в сфере туризма, и планам на будущее.
Основными спикерами пресс-конференции были председатель Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА Зармине Зейтунцян и директор Фонда развития туризма Армении Ара Хзмалян.
Ежегодная международная туристическая выставка ''ITB Berlin 2018'' проходила в Берлине с 7-го по 11-ое марта.
Делегация Армении, возглавляемая председателем Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА Зармине Зейтунцян, 6-го марта прибыла в столицу Федеративной Республики Германия для обеспечения участия нашей страны в выставке. Армянский павильон на выставке представляли 17 туристических компаний.
7-го марта, в рамках мероприятий выставки, председатель Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА Зармине Зейтунцян приняла участие на восьмой Министерской встрече стран Шелкового пути. Встреча проходила под рубрикой: ''Повестка 2015-го - туризм ''Шелкового пути'''' и была посвящена вопросам долгосрочного развития туризма на исторических маршрутах Шелкового пути.
На встрече председатель комитета Зармине Зейтунцян представила инициативу Армении по разработке и осуществлению стратегии создания и поддержки единого регионального туристического продукта ''Винный туризм на Шёлковом пути'' и процесс реализации. Инициатива была одобрена участниками встречи.
В рамках выставки, 9-го марта Фонд развития туризма Армении, при поддержке Государственного комитета Армении по туризму и Посольства Армении в Германии, организовал презентацию под рубрикой ''Открой Армению''.
Во время презентации были представлены туристическая привлекательность Армении и перспективы развития отрасли.
На презентации присутствовали представители сферы туризма, блогеры, журналисты, официальные лица из Германии и других зарубежных стран. По окончании презентации была организована дегустация армянских вин, гостям предлагались также армянские сладости.
Представители Фонда развития туризма Армении приняли участие также в программе встреч ''ITB Blogger Speed Dating'', которая предоставила участникам уникальную возможность встретиться с немецкими, а также прибывшими из разных стран мира блогерами, изучить основные направления деятельности блогеров, достигнуть определенных договоренностей, в результате - организавать познавательные туры зарубежных блогеров в Армению, с целью освещения туристической привлекательности, направлений и потенциала туризма нашей страны.