Փարիզի քաղաքապետը խոստացել է մինչև 2020 թվականը հասարակական տրանսպորտը դարձնել անվճար
Փարիզի քաղաքապետ Աննա Իդալգոն մտադիր է ուսումնասիրել մինչև 2020 թվականը Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի բնակչության բոլոր խավերի և հյուրերի համար անվճար հասարակական տրանսպորտի ստեղծման հնարավորությունը, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
Echo թերթում հրապարակված հարցազրույցում Իդալգոն պատմել Է, որ «մինչև 2018 թվականի ամառ» ինքը մտադիր Է ուսումնասիրել և քննարկել ամբողջ ագլոմերացիայի տարածքում անվճար հասարակական տրանսպորտի տնտեսական մոդելը: Այս հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշումը կարող Է ընդունվել 2020 թվականին, երբ նախատեսված են հերթական մունիցիպալ ընտրությունները:
«Անվճար տրանսպորտի հարցը հանգուցային Է քաղաքային փոխադրումների բնագավառում, որտեղ վնասակար արտանետումներով ավտոմոբիլներն այլևս կենտրոնական տեղ չեն զբաղեցնում»,- հայտարարել Է Իդալգոն:
Հրատարակությունը ճշտում Է, որ մարտի 20-ին Փարիզի քաղաքապետարանում քվեարկություն կկայանա 220 հազար տարեց փարիզցիների համար անվճար երթևեկության տոմս սահմանելու առաջարկության շուրջը:

Мэр Парижа пообещала к 2020 году сделать бесплатным общественный транспорт
Мэр Парижа Анн Идальго собирается изучить возможность создания к 2020 году системы бесплатного общественного транспорта для всех слоев населения и гостей французской столицы, передает РИА Новости.
В интервью газете Echo Идальго рассказала, что "к лету 2018 года" она намерена изучить и обсудить экономическую модель бесплатного общественного транспорта на территории всей агломерации. Окончательное решение по этому вопросу может быть принято к 2020 году, на который намечены очередные муниципальные выборы.
"Вопрос бесплатного транспорта является ключевым в области городского передвижения, где автомобили, производящие вредные выбросы, больше не занимают центральное место", - заявила Идальго.
Издание уточняет, что во вторник в столичной мэрии состоится голосование по предложению ввести бесплатный проездной билет для 220 тысяч пожилых парижан.