Ինչո՞ւ Թուրքիան և ԵՄ-ն չեն խզում իրեն չարդարացրած միգրացիոն գործարքը
Վառնայում կայանալիք Թուրքիա-ԵՄ գագաթաժողովի ժամանակ Անկարան կպահանջի Բրյուսելից վճարել միգրացիոն ճգնաժամի դեմ պայքարելու համար խոստացված 3 մլրդ եվրոն: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի մարտին Թուրքիան և ԵՄ համաձայնագիր էին ստորագրել դեպի Եվրոպա միգրանտների հոսքը կասեցնելու մասին, ինչի դիմաց Անկարային խոստացվել էր 6 մլրդ եվրո: 2017 թվականի վերջին Բրյուսելն Անկարային փոխանցեց խոստացված գումարի առաջին 3 մլրդ եվրոն, իսկ օրերս Եվրահանձնաժողովն որոշում է կայացրել գումարի մնացած մասը փոխանցելու մասին: Թուրքիայում, սակայն, պնդում են, որ խոստացված գումարից դեռևս ստացել են ընդամենը 850 մլն եվրո, այն դեպքում, երբ իրենք 2016 թվականի մարտից փակ են պահում դեպի Եվրոպա միգրացիոն ուղիները:
Սակայն հարկ է նշել, որ այս կապակցությամբ Բրյուսելը ևս դժգոհություններ ունի. վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ այս ընթացքում անօրինական միգրացիան դեպի եվրոպական երկրներ ոչ թե դադարել է, այլ համեմատաբար նվազել է: Հարց է առաջանում՝ նման պայմաններում ինչո՞ւ չեն կողմերը խզում գործարքը:
Նշենք, որ եվրոպական երկրներում ազգայնականության աճի ֆոնին ԵՄ իշխանությունները նախընտրում են ունենալ գոնե նվազագույն միգրացիոն հոսքեր: Եվրահանձնաժողովի կողմից հերթական տրանշին տրված հավանությունը վերջին շրջանում աճող անօրինական միգրացիայի ֆոնին խոսում է հենց դրա մասին: Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա վերջինս թեև գործարքի կնքումից հետո անընդհատ բողոքում է, որ ԵՄ չի կատարում իր պարտավորությունները, հակված չէ գործարքը խզելու: Որպես Սիրիային սահմանակից երկիր՝ Թուրքիան չի կարող խուսափել միգրանտներ ընդունելուց (այժմ Թուրքիայի տարածքում բնակվում է 3.5 մլն սիրիացի փախստական), իսկ ԵՄ ֆինանսական աջակցությունն որոշակիորեն կօգնի փախստականների ընդունման խնդիրները լուծելու համար:
Միևնույն ժամանակ Թուրքիա-ԵՄ հարաբերությունների ներկայիս փուլում միգրացիոն ճգնաժամը թերևս այն սակավաթիվ հարցերից է, որի շուրջ կողմերը դեռևս պահպանում են համագործակցությունը:
Թերևս սրանք են այն պատճառներ, որ չնայած փոխադարձ դժգոհություններին Անկարան և Բրյուսելը չեն շտապում խզել այս գործարքը, որի իրականացումն գործնականում դժվար է մարդասիրական համարել. այսպես Եվրամիությունն իր տարածքում միգրանտների համար նորմալ պայմաններ ստեղծելու փոխարեն գումար է հատկացնում, որպեսզի փախստականները չհայտնվեն իր տարածքում: Թուրքիան պարտավորվում է այդ գումարի դիմաց միգրանտներին «հարկադրաբար» պահել իր տարածքներում: Միևնույն ժամանակ Անկարան փորձում է խոչընդոտել Սիրիայից նոր միգրանտների ժամանումը Թուրքիա:

Почему Турция и ЕС не разрывают миграционную сделку?
На предстоящем в болгарской Варне саммите Турция-ЕС Анкара потребует у Брюсселя заплатить обещанные ей 3 млрд евро на борьбу с миграционным кризисом, заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время выступления в Анкаре.
Напомним, что в марте 2016 года Турция и ЕС подписали соглашение, предусматривающее меры по сокращению миграционного потока в Европу, в обмен на которые Анкаре было обещано выделить 6 млрд евро. В конце 2017 года Брюссель передал Анкаре первые 3 миллиарда евро из обещанного, а на днях Европейская комиссия одобрила транш остальной суммы. Однако в Турции утверждают, что они пока получили лишь 850 миллионов евро из обещанной суммы, в то время когда с марта 2016 года Турция выполнила обязательство и закрыла миграционные маршруты в Европу.
Следует отметить, что по поводу соглашения у Брюсселя также есть недовольство: статистика показывает, что за это время нелегальная миграция в европейские страны не прекратилась, а относительно снизилась. Возникает вопрос: почему при таком обоюдном недовольстве стороны не разрывают сделку?
На фоне роста националистических настроений в европейских странах власти ЕС предпочитают иметь хотя бы минимальные миграционные потоки. Одобрение Европейской комиссией очередного транша на фоне роста незаконной миграции в последние месяцы говорит именно об этом. Что касается Турции, то последняя хотя постоянно жалуется, что ЕС не выполняет свои обязательства, но не склонна нарушать сделку. Как соседняя страна Сирии, Турция не может избежать принятия мигрантов (в настоящее время в Турции проживает 3,5 миллиона сирийцев), и финансовая помощь со стороны ЕС определенно поможет решить проблемы беженцев.
В то же время в отношениях между Турцией и ЕС миграционный кризис является, пожалуй, одним из немногих вопросов, вокруг которых стороны пока продолжают сотрудничество.
Возможно, именно по этим причинам Анкара и Брюссель, несмотря на взаимное недовольство, не спешат разрывать эту сделку, которую практически невозможно рассматривать как гуманистическую: ведь вместо того, чтобы создавать нормальные условия для мигрантов в ЕС, Европейский Союз выделяет деньги на то, чтобы беженцы не смогли попасть на территорию ЕС. Турция обязалась вынудить мигрантов оставаться на своей территории в обмен на денги. В то же время Анкара пытается помешать прибытию новых мигрантов из Сирии в Турцию.