Կատալոնիայի խորհրդարանը չկարողացավ տարածաշրջանի նոր ղեկավար ընտրել
Կատալոնիայի խորհրդարանը մարտի 22-ին չկարողացավ «Միասին հանուն Կատալոնիայի» խմբից պատգամավոր Ժորդի Տուրուլին հաստատել տարածաշրջանի նոր ղեկավարի պաշտոնում: Անհրաժեշտ 68-ից միայն 64 պատգամավոր արտահայտվեց ի պաշտպանություն Տուրուլի:
Երկու օրից խորհրդարանում վերստին կարող են անցկացվել քննարկումներ եւ քվեարկություն, սակայն այդ դեպքում հավակնորդին բավարար կլինի խորհրդարանականների ոչ թե բացարձակ, այլ պարզ մեծամասնության աջակցությունը:
Սպասվում Է, որ մարտի 23-ին Իսպանիայի Գերագույն դատարանը մեղադրական եզրակացություններ կհրապարակի «անջատողական գործընթացին» մասնակցելու  մեծ կասկածվող քաղաքական գործիչների վերաբերյալ: Տուրուլը նույնպես նրանց թվում Է, ում երկրի դատախազությունը մեղադրում Է խռովության, ապստամբության եւ վատնումների մեջ: Այժմ նա գտնվում է ազատության մեջ:

Парламент Каталонии не смог выбрать нового главу региона
Парламент Каталонии не смог утвердить в четверг кандидатуру депутата от группы "Вместе за Каталонию" Жорди Туруля на пост главы правительства региона. В ходе первого голосования в палате претенденту была необходима поддержка абсолютного большинства парламентариев, то есть минимум 68 из 135.
Тем не менее лишь 64 депутата высказались в поддержку Туруля - сторонники партии "Левые республиканцы Каталонии" и "Вместе за Каталонию", передает ТАСС. Теперь через два дня в парламенте вновь могу пройти дебаты и голосование, однако в этом случае претенденту достаточно уже поддержки простого большинства парламентариев.
В пятницу Верховный суд Испании должен озвучить обвинительные заключения в отношении подозреваемых в причастности к "сепаратистскому процессу". Туруль числится среди тех, кого прокуратура страны обвиняет в бунте, мятеже и растрате. Сейчас он находится на свободе.