Հայաստանը միացել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիային
Մարտի 26-ին Ժնևում տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նստաշրջանը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը, հայտնում է ՀՀ ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նիստում հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի անդամակցությունը: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն իր ելույթում շնորհակալություն հայտնելով անդամության հաստատման համար` Ասոցիացիային ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի գործունեությունը՝ մասնավորապես նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամբողջովին անցնում է խորհրդարանական կառավարման համակարգի և Ազգային ժողովին են փոխանցվում լրացուցիչ գործառույթներ ու պատասխանատվություն: Նրա խոսքով՝ ԱԺ աշխատակազմը բարեփոխվում է` նոր իրողությունների պայմաններում որակյալ և լիարժեք աշխատելու ու զարգանալու համար:
«Ասոցիացիային անդամակցությունը ճիշտ ժամանակին է: Մենք համոզված ենք, որ կունենանք մեր գործընկերների աջակցությունը, կկարողանանք ուսումնասիրել և կիրառել նրանց առաջատար փորձը, հատկապես խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների ամրապնդման և արհեստավարժ ժամանակակից վերլուծական ծառայության կայացման ու զարգացման հարցերում»,-ասել է Արա Սաղաթելյանը:
Գլխավոր քարտուղարը նշել է նաև, որ Հայաստանը պատրաստ է կիսել սեփական դրական փորձը՝ սկսած թվային փաստաթղթաշրջանառության ամբողջական տեխնոլոգիաների լիարժեք ներդրումից մինչև թափանցիկության ապահովման միջոցների ու օրենսդրական գործընթացում հանրության ներգրավվում:
Արա Սաղաթելյանի խոսքով՝ բարդ և հակասական տարածաշրջանում Հայաստանի Հանրապետության համար ժողովրդավարությունը հիմնական ներուժ է: Վերջին տասնամյակում Հայաստանում իրականացվել են լայնամասշտաբ ժողովրդավարական բարեփոխումներ, անցկացվել են անթերի խորհրդարանական ընտրություններ և շուտով անցում կկատարվի ամբողջական խորհրդարանական կառավարման համակարգին:
«Զարգացման այս ճանապարհին մեզ համար շատ կարևոր է մեր գործընկերների քաղաքական և փորձագիտական աջակցությունը, ովքեր հասկանում են մեր սկզբունքները և կիսում մեր արժեքային գերակայությունները»,-նշել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը:
Նրա գնահատմամբ՝ այս աջակցությունը մեզ տալիս է անհրաժեշտ ազդակներ ազատությունների ամրապնդման և նոր բարեփոխումների իրականացման համար, որի հիմքում պառլամենտարիզմի և խորհրդարանների զարգացումն է:
ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Վոյչեկ Սավիցկին նշել է, որ խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների կառույցն ամենահինն է աշխարհում, մի վայր է, որտեղ հանդիպում են այն մարդիկ, որոնք պատասխանատու են աշխատակազմի գործունեության համար, աջակցում են խորհրդարանականներին, կարող են հանդիպել իրենց գործընկերների հետ, փորձի փոխանակում իրականացնել, համագործակցել: Նրա խոսքով՝ կարևոր է, որ Հայաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարն ակտիվ մասնակցություն ունենա կառույցի գործունեությանը, որպեսզի նպաստավոր լինի անդամակցությունը: Վոյչեկ Սավիցկին ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարին, ինչպես նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի անդամակցությունն Ասոցիացիային:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նախագահ Ֆիլիպ Շվաբն իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստան կատարած այցին՝ նշելով, որ իր համար հաճելի էր լինել Հայաստանի խորհրդարանում, հանդիպել ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի հետ: Նա կարևորել է այն փաստը, որ Արա Սաղաթելյանն Ասոցիացիայի վարչության կազմում է:
«Հաճելի է, որ Հայաստանը դարձել է Ասոցիացիայի անդամ: Դա մեծ քայլ է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման համար»,-ասել է Ֆիլիպ Շվաբը:

Армения присоединилась к Ассоциации генеральных секретарей Межпарламентского Союза
26 марта состоялась сессия Ассоциации генеральных секретарей Межпарламентского Союза (МПС), в которой принял участие руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА Ара Сагателян, сообщает пресс-служба НС Армении.
На заседании Ассоциации генеральных секретарей утверждено членство НС РА. Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА А.Сагателян в своем выступлении, поблагодарив за утверждение членства, представил Ассоциации деятельность Аппарата НС РА. Он, в частности, отметил, что Республика Армения полностью переходит к парламентской системе правления и к парламенту перейдут дополнительные функции и ответственность.   Соответственно, Аппарат НС реформируется с тем, чтобы качественно и полноценно работать и развиваться в условиях новых реалий.
''Членство в Ассоциации как нельзя своевременно. Мы уверены, что получим поддержку наших коллег,  сможем изучить и имплементировать их передовой опыт, особенно в вопросах усиления  механизмов парламентского надзора и становления и развития высокопрофессиональной современной аналитической службы'', - подчеркнул А.Сагателян.
Генеральный секретарь Аппарата НС РА в своем слове далее отметил: ''Мы готовы делиться собственным положительным опытом во всем, от полноценного внедрения интегрированных технологий  цифрового документооборота и до методов обеспечения транспарентности и вовлечения общественности в законотворческий процесс.
Для РА в нашем сложном и противоречивом регионе демократия – основной ресурс. В Армении за последнее десятилетие были осуществлены масштабные демократические реформы, проведены безупречные парламентские выборы, и вскоре завершится переход к полноценной парламентской модели правления.
На этом пути для нас очень важны и политическая, и экспертная поддержка наших коллег и партнеров по развитию, понимающих наши принципы и разделяющих нашу систему ценностных приоритетов.
Эта поддержка передает нам необходимые импульсы для укрепления свобод и проведения новых реформ, в фундаменте которых развитие парламентаризма и парламента''.
Генеральный секретарь ПАСЕ В.Савицки отметил, что структура генеральных секретарей парламентов – старейшая в мире, это площадка, где встречаются люди, ответственные за деятельность аппарата, содействующие парламентариям, обменивающиеся опытом, сотрудничающие со своими коллегами. По его словам, для продуктивного членства важно активное участие в деятельности структуры генерального секретаря парламента Армении. Г-н Савицки приветствовал генерального секретаря НС, а также членство НС РА в Ассоциации.
Председатель Ассоциации генеральных секретарей МПС Ф.Шваб обратился к своему визиту в Армению, отметив, что для него было весьма приятно побывать в парламенте РА, встретиться с руководителем-генеральным секретарем Аппарата НС РА А.Сагателяном. Г-н Шваб проинформировал, что руководитель аппарата армянского парламента включен в состав правления Ассоциации.
''Приятно, что Армения стала членом Ассоциации. Это большой шаг к развитию межпарламентского сотрудничества'', - заметил Ф.Шваб.