Հայաստանը միացել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիային
Մարտի 26-ին Ժնևում տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նստաշրջանը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը, հայտնում է ՀՀ ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նիստում հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի անդամակցությունը: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն իր ելույթում շնորհակալություն հայտնելով անդամության հաստատման համար` Ասոցիացիային ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի գործունեությունը՝ մասնավորապես նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամբողջովին անցնում է խորհրդարանական կառավարման համակարգի և Ազգային ժողովին են փոխանցվում լրացուցիչ գործառույթներ ու պատասխանատվություն: Նրա խոսքով՝ ԱԺ աշխատակազմը բարեփոխվում է` նոր իրողությունների պայմաններում որակյալ և լիարժեք աշխատելու ու զարգանալու համար:
«Ասոցիացիային անդամակցությունը ճիշտ ժամանակին է: Մենք համոզված ենք, որ կունենանք մեր գործընկերների աջակցությունը, կկարողանանք ուսումնասիրել և կիրառել նրանց առաջատար փորձը, հատկապես խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների ամրապնդման և արհեստավարժ ժամանակակից վերլուծական ծառայության կայացման ու զարգացման հարցերում»,-ասել է Արա Սաղաթելյանը:
Գլխավոր քարտուղարը նշել է նաև, որ Հայաստանը պատրաստ է կիսել սեփական դրական փորձը՝ սկսած թվային փաստաթղթաշրջանառության ամբողջական տեխնոլոգիաների լիարժեք ներդրումից մինչև թափանցիկության ապահովման միջոցների ու օրենսդրական գործընթացում հանրության ներգրավվում:
Արա Սաղաթելյանի խոսքով՝ բարդ և հակասական տարածաշրջանում Հայաստանի Հանրապետության համար ժողովրդավարությունը հիմնական ներուժ է: Վերջին տասնամյակում Հայաստանում իրականացվել են լայնամասշտաբ ժողովրդավարական բարեփոխումներ, անցկացվել են անթերի խորհրդարանական ընտրություններ և շուտով անցում կկատարվի ամբողջական խորհրդարանական կառավարման համակարգին:
«Զարգացման այս ճանապարհին մեզ համար շատ կարևոր է մեր գործընկերների քաղաքական և փորձագիտական աջակցությունը, ովքեր հասկանում են մեր սկզբունքները և կիսում մեր արժեքային գերակայությունները»,-նշել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը:
Նրա գնահատմամբ՝ այս աջակցությունը մեզ տալիս է անհրաժեշտ ազդակներ ազատությունների ամրապնդման և նոր բարեփոխումների իրականացման համար, որի հիմքում պառլամենտարիզմի և խորհրդարանների զարգացումն է:
ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Վոյչեկ Սավիցկին նշել է, որ խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների կառույցն ամենահինն է աշխարհում, մի վայր է, որտեղ հանդիպում են այն մարդիկ, որոնք պատասխանատու են աշխատակազմի գործունեության համար, աջակցում են խորհրդարանականներին, կարող են հանդիպել իրենց գործընկերների հետ, փորձի փոխանակում իրականացնել, համագործակցել: Նրա խոսքով՝ կարևոր է, որ Հայաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարն ակտիվ մասնակցություն ունենա կառույցի գործունեությանը, որպեսզի նպաստավոր լինի անդամակցությունը: Վոյչեկ Սավիցկին ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարին, ինչպես նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի անդամակցությունն Ասոցիացիային:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նախագահ Ֆիլիպ Շվաբն իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստան կատարած այցին՝ նշելով, որ իր համար հաճելի էր լինել Հայաստանի խորհրդարանում, հանդիպել ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի հետ: Նա կարևորել է այն փաստը, որ Արա Սաղաթելյանն Ասոցիացիայի վարչության կազմում է:
«Հաճելի է, որ Հայաստանը դարձել է Ասոցիացիայի անդամ: Դա մեծ քայլ է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման համար»,-ասել է Ֆիլիպ Շվաբը:

Armenia Joined IPU’s Association of Secretaries General of Parliaments
The session of the Association of Secretaries General of Parliaments (ASGP) of the Inter-Parliamentary Union (IPU) was held in Geneva on March 26 which was also attended by chief of staff-Secretary General of the Armenian Parliament Ara Saghatelyan, Armenpress reports.
During the ASGP session the Armenian Parliament’s membership to the structure was approved. In his remarks Ara Saghatelyan thanked for approving Armenia’s membership and introduced the activity of the staff of the Armenian Parliament, in particular, stating that Armenia completely transitions to a parliamentary system of governance and additional functions and responsibility are transferred to the Parliament.
"The membership to the Association is on the right time. We are convinced that we will have the support of our partners, will be able to examine and apply their leading experience, especially on issues of strengthening parliamentary control mechanisms and establishing and developing contemporary analytical service", Ara Saghatelyan said.
He noted that Armenia is ready to share its own positive experience, starting from complete introduction of digital document circulation technologies up to tools to ensure transparency and public engagement in legislative process.
Saghatelyan said in this complicated and contradictory region democracy is a main potential for the Republic of Armenia. Over the past decade large-scale reforms have been made in Armenia, flawless parliamentary elections have been held, and soon the country will transition to a parliamentary system.
"On this development path the political and expert support of our partners, who understand our principles and share our national priorities, is very important for us", the Secretary General of the Parliament said.
PACE Secretary General Wojciech Sawicki said the ASGP is the oldest structure in the world and is a place where people responsible for the activity of the staff meet here, assist the parliamentarians, can meet with their colleagues, make an exchange of experience and cooperate. He welcomed Armenia’s membership to the Association.
ASGP President Philippe Schwab in his remarks touched upon his visit to Armenia stating that it was pleasure for him to be in the Armenian Parliament, meet with chief of staff-Secretary General Ara Saghatelyan. He attached importance to the fact that Ara Saghatelyan is a member of the Association’s Board. "It’s pleasure that Armenia became a member of the Association. This is a great step for development of inter-parliamentary cooperation", Philippe Schwab said.