«Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական նախաձեռնությունը կարող է նպաստել խաղաղությանը և բարեկեցությանը Հարավային Կովկասում». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում մարտի 28-ին աշխատանքային քննարկում է տեղի ունեցել ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգի հետ: Աշխատանքային քննարկման օրակարգային թեման եղել է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական ռազմավարական նախաձեռնության քննարկումը, Հայաստանի ու Չինաստանի խորհրդարանական և ոլորտի փորձագիտական հանրույթների միջև համագործակցության խթանումը, հայտնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի բաժինը:
Քննարկման ընթացքում հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, անդրադառնալով առկա համաշխարհային գործընթացներին, ընդգծել է, որ ներկա աշխարհակարգի, միջազգային հարաբերություններում առկա մարտահրավերների դիմակայման համատեքստում «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական մեգանախագիծը Հայաստանի համար տարածաշրջանային հաղորդակցության նոր հնարավորություններ կարող է ստեղծել, ինչպես նաև նպաստել խաղաղությանը և բարեկեցությանը Հարավային Կովկասում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին՝ դեսպան Ըրլոնգը նշել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Չինաստանը կողմնակից է հակամարտության բացառապես խաղաղ լուծման տարբերակին՝ բանակցությունների միջոցով:
Կողմերն անդրադարձել են նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցության օրակարգին, տնտեսական, ներդրումային և հումանիտար քաղաքականության խթանմանը վերաբերող հարցերի:

''Китайская инициатива ''Один пояс, один путь'' может содействовать миру и процветанию на Южном Кавказе'': Армен Ашотян
28 марта в Постоянной комиссии НС по внешним связям состоялось рабочее обсуждение с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в РА Тянь Эрлуном. В повестке встречи – дебаты по китайской стратегической инициативе ''Один пояс, один путь'', стимулирование сотрудничества между парламентским и экспертным сообществами Армении и Китая, передает пресс-служба НС Армении.
В ходе обсуждения председатель комиссии А.Ашотян, обратившись к нынешним общемировым процессам, подчеркнул, что в контексте противостояния современному мировому порядку, вызовам в международных отношениях китайский мегапроект ''Один пояс, один путь'' может создать для Армении новые возможности региональной коммуникации, а также содействовать миру и процветанию на Южном Кавказе.
Обратившись к вопросам региональной безопасности и стабильности, посол Эрлун отметил, что по Карабахскому конфликту Китай – сторонник исключительно мирного решения проблемы посредством переговоров.
Стороны затронули также повестку взаимодействия на международных площадках, вопросы экономической, инвестиционной и гуманитарной политики.