Իսրայելը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, որպեսզի պատժի հակասեմիտ Էրդողանին. Գիլադ Էրդան
Իսրայելի ներքին անվտանգության նախարար Գիլադ Էրդանը ափսոսանք է հայտնել Իսրայելի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի կապակցությամբ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայյիփ Էրդողանին անվանելով «հակասեմիտ» և հայտարարելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին, հաղորդում է «Ռուսարմինֆո»-ն:
«Իսրայելը պետք է միջազգային ասպարեզում գործեր Թուրքիայի դեմ և ճանաչեր Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը: Չնայած Իսրայելում կա ազդեցիկ հայկական համայնք, որի դերը հատկապես նկատելի է Երուսաղեմում, հրեական պետությունը հայերի՝ 1915-1917թթ. զանգվածային սպանությունների և տեղահանության փաստը մինչև օրս չի ճանաչել որպես ցեղասպանություն», - ասել է Գիլադ Էրդանը:
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կդառնա ընդդիմություն թուրքական արժեքներին և Էրդողանի «հակասեմականությանը», ով շարունակում է աջակցել Պաղեստինյան դիմադրության շարժմանը:
Էրդանի մեկնաբանությունը հնչել է՝ ի պատասխան Էրդողանի՝ նախօրեին արված հայտարարությանը, որում Թուրքիայի նախագահը Իսրայելն անվանել է «ահաբեկչական պետություն» և «զավթիչ», իսկ Նեթանյահուին՝  «ահաբեկիչ»:

Израиль должен признать Геноцид армян, чтобы наказать антисемита Эрдогана: Гилад Эрдан
Министр внутренней безопасности Израиля Гилад Эрдан высказал свое сожаление о нормализации отношений между Израилем и Турцией, назвав президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана антисемитом и заявив о необходимости признания Геноцида армян, передает ''Русарминфо''.
''Израиль должен был действовать против Турции на международной арене и признать Геноцид армян, совершенный Османской империей. В то время как в Израиле есть внушительная армянская община, роль которой особенно заметна в Иерусалиме, еврейское государство до сих пор не признало массовые убийства и депортации армяно-османских граждан в 1915-1917 годах как геноцид'', - заявил Гилад Эрдан в интервью Армейскому радио в Израиле.
Министр также подчеркнул, что признание Геноцида станет противостоянием ценностям Турции и ''антисемита'' Эрдогана, который продолжает поддерживать Палестинское движение сопротивления ''Хамас''.
Комментарий Эрдана стал ответом на сделанное накануне заявление Эрдогана, в котором турецкий лидер назвал Израиль ''террористическим государством и оккупантом'', а Нетаньяху – ''террористом''.