Ավստրիան բացատրել է ռուս դիվանագետներին արտաքսելու մերժումը
Վիեննան հրաժարվել է ռուս դիվանագետներին արտաքսել, որպեսզի լավ հարաբերություններ պահպանի Ռուսաստանի հետ: Այս մասին Plus 4 հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել Է Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստյան Կուրցը:
«Եվրամիության երկրների մեկ երրորդը չարտաքսեց ռուս դիվանագետներին, և մենք նրանց թվում ենք: Մենք չեզոք երկիր ենք և կենտրոնակայան ենք հանդիսանում միջազգային բազմաթիվ կազմակերպությունների համար, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը կամ ԵԱՀԿ-ն»,- ասել է քաղաքական գործիչը:
Կուրցը հիշեցրել է, որ Ավստրիան՝ որպես ԵՄ անդամ, պաշտպանել է խորհրդակցությունների համար Մոսկվայից ԵՄ-ի դեսպանի հետկանչումը Բրյուսել:

Австрия объяснила отказ выслать дипломатов РФ
Вена отказалась высылать российских дипломатов, чтобы поддержать хорошие отношения с Москвой. Об этом в эфире телеканала Puls 4 заявил канцлер Австрии Себастьян Курц, передает РИА Новости.
"Треть стран ЕС не стала высылать российских дипломатов, и мы оказались в их числе. <…> Мы являемся нейтральной страной и выступаем штаб-квартирой для многих международных организаций, таких как ООН или ОБСЕ", — сказал политик.
Курц напомнил, что Австрия, как член Евросоюза, поддержала отзыв посла ЕС из Москвы для консультаций.