Թրամփը և Մակրոնը պայմանավորվել են համաձայնեցնել գործողությունները Սիրիայում
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանունել Մակրոնն ապրիլի 8-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում համաձայնել են, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը պետք Է պատասխանատվություն կրի իր երկրում մարդու իրավունքների խախտումների համար: Այս մասին ասված Է Սպիտակ տան տարածած հայտարարության մեջ, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Երկու ղեկավարներն Էլ վճռականորեն դատապարտել են Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառմամբ սոսկալի գրոհները եւ համաձայնել են, որ Ասադի վարչակարգը պետք Է պատասխանատվություն կրի մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների համար»,- ասված Է փաստաթղթում:
Նախագահները նաև «համաձայնել են փոխանակել տեղեկատվություն նման հարձակումների բնույթի վերաբերյալ և ձեռնարկել վճռական, համատեղ պատասխան միջոցներ»:
Ելիսեյան պալատի տվյալներով՝ ղեկավարները համաձայնության են հասել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում գործողությունների համակարգման շուրջ, որտեղ ապրիլի 9-ին տեղի կունենա երկու նիստ, որոնցից մեկը՝ նվիրված միջազգային խաղաղության սպառնալիքին, որ գումարվելու է Մոսկվայի նախաձեռնությամբ, երկրորդ նիստի անցկացմամբ հանդես են եկել ինը պետություն՝ Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ը, Լեհաստանը, Նիդեռլանդները, Շվեդիան, Քուվեյթը, Պերուն և Կոտ դ’Իվուարը՝ Սիրիայում քիմիական գրոհի մասին հաղորդումների առնչությամբ:

Трамп и Макрон договорились о совместных ответных мерах на предполагаемую химическую атаку в Сирии
Президент США Дональд Трамп и президент США Эмманюэль Макрон в состоявшемся в воскресенье телефонном разговоре согласились с тем, что сирийский президент Башар Асад должен нести ответственность за нарушения прав человека в своей стране. Об этом говорится в распространенном заявлении Белого дома, передает ''ТАСС''.
"Оба лидера решительно осудили ужасающие атаки с применением химического оружия в Сирии и согласились с тем, что режим Асада должен понести ответственность за продолжающиеся с его стороны нарушения прав человека", - говорится в документе.
Президенты также "договорились обмениваться информацией о характере таких атак и координировать решительные, совместные ответные меры".
По данным Елисейского дворца, лидеры договорились о координации действий в Совете Безопасности ООН, где в понедельник пройдут два заседания, одно из которых - по угрозе международному миру - созвано по инициативе Москвы. Вторую встречу предложили провести девять государств - Великобритания, Франция, США, Польша, Нидерланды, Швеция, Кувейт, Перу и Кот-д'Ивуар - в связи с сообщениями о химической атаке в Сирии.