Ոստիկանությունը լիազորված է ցանկացած անհրաժեշտ պահի հատուկ միջոցների կիրառմամբ ցրել հավաքը. նոր հայտարարություն
ՀՀ ոստիկանությունը լիազորություն ունի «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված հատուկ միջոցների կիրառմամբ ցրել հավաքը: Այդ պարտականությունը կարող է կատարվել ցանկացած անհրաժեշտ պահի: Այս մասին հայտարարեցին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից:
Ոստիկանության հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Ինչպես արդեն ավելի վաղ հայտարարվել է, ՀՀ ոստիկանությունը «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածով սահմանված կարգով 16.04.2018թ. որոշում է կայացրել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի կազմակերպած հավաքը դադարեցնելու մասին:
Օրենքի պահանջով այսօր առավոտյան ոստիկանության աշխատակիցների կողմից Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացվել է հիշյալ որոշման մասին:
Հավաքի կազմակերպիչը անտեսել է նշված որոշման պահանջները, չի կատարել օրենքով հավաքի կազմակերպչի իր պարտականությունները, այլ կրկին կոչ է արել շարունակել հավաքը, իրականացնել այլոց իրավունքների ու ազատությունների իրացմանը խոչընդոտող, հասարակական կարգը խախտող գործողություններ:
«Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածի 3-րդ մասը նման իրավիճակում ոստիկանությանը լիզորում է «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված հատուկ միջոցների կիրառմամբ ցրել հավաքը:
ՀՀ ոստիկանությունը պատրաստ է իրականացնելու իր պարտականությունը, որը կարող է կատարվել ցանկացած անհրաժեշտ պահի, որով պայմանավորված՝ կոչ ենք անում հավաքի մասնակիցներին զերծ մնալ անօրինական գործողություններից՝ անցանկալի հետևանքներից խուսափելու համար:
Նկատի ունենալով նման գործողությունների հետևանքները՝ հավաքի վայրում գտնվող լրագրողներին կոչ է արվում ողջամիտ հեռավորություն պահպանել հավաքի մասնակիցներից»:

Полиция Армении призывает журналистов, находящихся на месте провeдения собрания, соблюдать разумную дистанцию: новое заявление
Полиция Армении выступила с очередным заявлением.
"Как было заявлено ранее, Полиция РА, руководствуясь статьей 33 Закона РА "О свободе собраний", 16 апреля 2018 года в установленном законом порядке приняла решение о прекращении собрания, организованного депутатом НС Николом Пашиняном.
По требованию закона этим утром Никол Пашинян был проинформирован о решении Полиции. Однако организатор собрания проигнорировал требования указанного решения, не выполнил предусмотренные законом обязанности организатора собрания, вновь призвав продолжить собрание и совершать действия, препятствующие реализации прав и свобод других лиц, нарушающие общественный порядок.
Часть 3 статьи 33 закона РА "О свободе собраний" в подобной ситуации, т.е. в случае непрекращения собрания добровольно в установленный срок, дает Полиции полномочия на разгон собрания, включая применение специальных средств.
Полиция Республики Армения готова выполнить свою обязаность, что может быть сделано в любое необходимое время, в связи с чем  настоятельно призываем участников собрания воздерживаться от неправомерных действий, чтобы избежать нежелательных последствий.
Учитывая последствия таких действий, журналистов, находящихся на месте провдения собрания, призываем соблюдать разумную дистанцию", - говорится в заявлении.