Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը՝ Երևանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել Երևանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«1) Երևանում հավաքներ նախաձեռնելու առաջին պահից ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ուշադրությամբ հետևում է դրանց ընթացքին:
Սահմանվել է աշխատանքի արտակարգ գրաֆիկ, ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր, որոնք, ըստ մասնագիտական ուղղությունների, իրականացնում են թե՛ հավաքների շուրջօրյա դիտարկում, թե՛ այցեր՝ կապված հավաքների մասնակիցներին ոստիկանության կողմից մեկուսացնելու փաստերի հետ, և թե՛ ԶԼՄ-ների հրապարակումների ու սոցիալական ցանցերի մշտադիտարկում:
2) Անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ հավաքի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները հավաքի ընթացքում պետք է գործեն այլոց իրավունքների անհամաչափ սահմանափակումներ թույլ չտալու սկզբունքով:
3) Այսօր ողջ օրվա ընթացքում Պաշտպանի աշխատակազմը հավաքագրել ու վերլուծել է հավաքի ընթացքում Ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցների կիրառման փաստերը, դրանց վերաբերյալ հրապարակումները, ինչպես նաև Պաշտպանի ներկայացուցիչների կողմից դրանց գործադրման վայրում անմիջականորեն արձանագրած դեպքերը:
Այս տեղեկությունների հիման վրա նախաձեռնվել է քննարկման առանձին ընթացակարգ: Պաշտպանի աշխատակազմի տրամադրության տակ եղած բոլոր նյութերը կուղարկվեն Դատախազություն՝ ստուգողական գործողություններ իրականացնելու պահանջով:   Այս առնչությամբ առկա է համապատասխան իրավական ընթացակարգ սկսելու անհապաղ անհրաժեշտություն:
4) Հատկապես մտահոգիչ են հավաքի մասնակիցների և ոստիկանների տուժելու վերաբերյալ տեղեկությունները: Դրանք պետք է քննության առարկա դարձվեն համապատասխան միջազգային կանոնների խստիվ պահպանմամբ։
Մտահոգիչ է նաև Երևանի Կորյուն-Հերացի փողոցների խաչմերուկում ցուցարարների և նրանց գործողություններից դժգոհ քաղաքացիների միջև տեղի ունեցած միջադեպը։ Այդ առնչությամբ ակնկալում ենք Ոստիկանության պարզաբանումները։
5) Հատուկ կարևորում ենք Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի և հավաքի ընթացքում ելույթ ունեցող մյուս գործիչների անընդհատ կոչերն ու հորդորները բռնությունից զերծ մնալու և հավաքի խաղաղ բնույթը պահպանելու վերաբերյալ»:
Այդ կոչերի կարևորությունը պայմանավորված է նաև այն փաստով, որ սոցիալական ցանցերի որոշ օգտատերերի գրառումների ու մեկնաբանությունների ուսումնասիրությամբ արձանագրվել են ատելության խոսք և բռնության կոչեր:
6) Ներկայում կարևոր է նաև լրատվամիջոցների բնականոն գործունեությունը: Ուստի, Պաշտպանի աշխատակազմի առանձին ուշադրության հարց է լրագրողների մասնագիտական անխոչընդոտ աշխատանքը: Այդ նպատակով իրականացվում է առանձին դիտարկում: Այսօր factor.am էլեկտրոնային լրատվամիջոցի օպերատորի տուժելու և տեխնիկայի վնասվելու վերաբերյալ տեղեկությունը համապատասխան քննության պահանջով նույնպես կուղարկվի իրավապահ մարմիններին:
7) Իրավասու պետական մարմիններն իրենց հերթին պետք է հանրությանը տրամադրեն անընդհատ տեղեկություններ հավաքների կապակցությամբ իրենց գործողությունների, հավաքների մասնակիցների տուժելու փաստերի ու դրանց ստուգման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցների մասին:
Պաշտոնական աղբյուրներից ստացվող տեղեկությունները կարևոր երաշխիք են ոչ հավաստի տեղեկությունների տարածումից ու դրանց հետևանքով ստեղծվող հնարավոր խուճապային իրավիճակներից խուսափելու նպատակով: Սա կարևոր է նաև այդ մարմինների նկատմամբ վստահության տեսանկյունից»:

The Office of the Human Rights Defender of Armenia Closely Follows the Rally Processes
The Office of the Human Rights Defender of Armenia issued a statement over the ongoing events in Yerevan
"1. From the very beginning of the rallies launched in Yerevan the Human Rights Defender’s Office of Armenia carefully follows the process.
A working schedule has been set up, working groups have been formed which observe the rallies on daily basis and pay visits to study the facts on isolating the rally participants by the Police,  as well monitor the media reports.
2. We consider it necessary to state that the rally organizers and participants should act by the principle of not allowing disproportionate restrictions of the rights of others.
3. Today during the whole day the Ombudsman’s Office will collect and analyze facts of use of specific measures by the Police during the rally, the reports on them, as well as the cases recorded by the Ombudsman’s staff on the place of action.
A separate discussion process has been launched based on this information. All materials of the Ombudsman’s staff will be sent to the Prosecutor’s Office with the demand to carry out check operations. In this sense there is an urgent necessity to launch a respective legal procedure.
4. The reports on the rally participants and the Police officers suffering injuries are especially concerning. They must be investigated by strict maintenance of respective international rules.
The incident between the protesters and citizens complaining on their actions is also concerning, and in this context we expect clarifications from the Police.
5. We attach specific importance to the constant calls of MP Nikol Pashinyan and other figures delivering remarks during the rally to refrain from violence and maintain the peaceful nature of the rally.
6. At present the normal operation of media outlets is also important. Therefore, the Ombudsman’s staff keeps in its spotlight the work on not obstructing the journalists professional activity. For this purpose a separate observation is being carried.
7.The law enforcement agencies in their turn must provide constant information to the public on their actions in regard to the rallies, cases of injuries caused to the rally participants and the measures launched for checking them.
The information received from official sources is an important guarantee to avoid the spread of inaccurate information and possible panic situations resulting from them. This is also important in terms of the trust towards these bodies".