ՄԵՐԿՕՍՈւՐ-ը սպասում է փոխգործակցության առաջարկության վերաբերյալ ԵԱՏՄ-ի պատասխանին
Հարավային Ամերիկայի երկրների շուկան՝ ՄԵՐԿՕՍՈւՐ-ը, փոխգործակցության վերաբերյալ առաջարկություն Է ներկայացրել ԵԱՏՄ երկրների իշխանություններին և սպասում է պատասխանի. վերջնական նպատակը երկու տնտեսական միությունների միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնության հասնելն է: Այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ-ում Արգենտինայի դեսպան Ռիկարդո Էռնեստո Լագորիոն:
«ՄԵՐԿՕՍՈւՐ-ը ներկայացրել է փոխըմբռնման հուշագրի սևագիր տարբերակը և սպասում է պատասխանի: Մենք ցանկանում ենք առաջընթացի հասնել ոչ միայն այդ փաստաթղթի ստորագրման կապակցությամբ, այլև, վերջին հաշվով, ՄԵՐԿՕՍՈւՐ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքնման ուղղությամբ»,-ասել Է դեսպանը: «Դրանք երկու շատ կարևոր տնտեսական տարածքներ են, և մենք ցանկանում ենք շարժվել առաջ:
Այժմ մենք առաջին փուլում ենք և սպասում ենք, որ ԵԱՏՄ-ի երկրների իշխանությունները պատասխանեն առաջարկությանը: Սկզբում հարկավոր է պարզություն մտցնել հուշագրի հարցում, իսկ հետո անցնել ազատ առևտրի մասին համաձայնագրին»,-հավելել Է Էռնեստո Լագորիոն:

MERCOSUR Is Waiting for the EAEU's Response to the Proposal for Cooperation
The market of South America, MERCOSUR has sent a proposal for cooperation to the authorities of the EAEU and waits for a response, the ultimate goal is to achieve a free trade agreement between the two economic unions. This was stated by the Ambassador of Argentina in Russia, Ricardo Ernesto Lagorio in an interview with ''RIA Novosti''.
"MERCOSUR has provided a draft memorandum of understanding and is awaiting a response. We want to make progress in achieving not only this document but also, ultimately, the free trade agreement between MERCOSUR and the Eurasian Economic Union", - said the Ambassador.
"These are two very important economic spaces, and we want to move forward. Now we are at the first stage and expect that the authorities of the EAEU countries will respond to the proposal. First we need to deal with the Memorandum, and then move on to a free trade agreement," — said Ernesto Lagorio.