Սերժ Սարգսյան. Բանակցությունները կանգնած են, քանի որ Ադրբեջանի ղեկավարության ակնկալիքներն անընդունելի են մեզ համար
Բանակցային գործընթացն, իրոք, լավատեսություն չի ներշնչում, բայց ավելի հստակ կարելի է ասել, որ բանակցային գործընթացն ուղղակի կանգնած է: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 17-ին, ԱԺ հատուկ նիստում հայտարարեց վարչապետի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը, հաղորդում է News.am-ը:
Նրա խոսքով, բանակցությունները կանգնած են, որովհետև բանակցությունների արդյունքից Ադրբեջանի ղեկավարության ակնկալիքներն անիրատեսական են, անընդունելի՝ մեզ համար։
«Մինչ այս փուլը, մենք բոլոր հնարավոր միջոցները ձեռնարկել ենք, որպեսզի իրոք, բանակցային պրոցեսում ակտիվություն տիրի, որպեսզի բանակցային պրոցեսում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները որոշակի կայունություն ունենան և հիմք հանդիսանան բանակցությունները հաջողությամբ ավարտելու համար։
Բայց, ցավոք, ոչ միայն կոնկրետ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի շուրջ գոյություն ունեցող փաստաթղթի շուրջ բանակցություններում, այլ նաև վստահության որոշակի միջոցներ ստեղծելու, հրադադարի ռեժիմը պահպանելու և այլ հարցերով մեր հանդիպումները և բանակցությունները, որոշ ժամանակ հետո պարզվում են, որ անտեղի են, որովհետև մեր գործընկերները պայմանավորվածությունները չեն պահում», - ընդգծեց վարչապետի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը:
Հայաստանը, նրա խոսքով, հիմքում ունենալով Արցախի ղեկավարության խնդումները, կարող է ասել, որ պատրաստ է և մեր ցանկությունն է խաղաղ ճանապարհով լուծել խնդիրը։
Բանակցային պրոցեսը կարող է ակտիվանալ, եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը դեն նետի իր սին պատկերացումները, որ փոխզիջումները ենթադրում են միայն զիջումներ Ղարաբաղի կողմից. «Ապագան ցույց կտա, թե ինչ լրացուցիչ քայլեր մենք կարող ենք ձեռնարկել, որպեսզի մեզ համար ամենակարևոր խնդիրներից մեկը ստանա արդյունավետ ընթացք»:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծեց, որ միջազգային միջնորդները լիարժեք ընկալում են հայկական կողմի դիրքորոշումները:

Серж Саргсян: переговоры остановлены, поскольку ожидания руководства Азербайджана неприемлемы для нас
Переговорный процесс по карабахскому урегулированию не внушает оптимизма, точнее, переговорный процесс просто стоит. Как передает NEWS.am, об этом в  ходе специального заседания Национального Собрания 17 апреля заявил кандидат в премьер-министры Армении Серж Саргсян.
По его словам, переговоры остановлены, поскольку ожидания руководства Азербайджана от итогов переговоров нереалистичны, неприемлемы для нас.
"До этого этапа мы использовали все возможные средства, чтобы в переговорном процессе наблюдалась активность, чтобы достигнутые в ходе переговоров договоренности имели определенную стабильность и стали основой для успешного завершения переговоров.
Но, к сожалению,  не только переговоры конкретно по существующему документу о Нагорном Карабахе, но и переговоры по созданию мер доверия, сохранению режима прекращения огня и другим вопросам, спустя некоторое время оказываются напрасными, поскольку наш партнер не соблюдает договоренности", - сказал Серж Саргсян.
Армения, по его словам, заручившись согласием руководства Арцаха, может сказать, что готова, и это наше желание – решить проблему мирным путем.
Переговорный процесс может активизироваться, если руководство Азербайджана откажется от своих пустых представлений о том, что взаимные уступки предполагают только уступки со стороны Карабаха. "Будущее покажет, какие дополнительные шаги мы можем предпринять, чтобы одна из важнейших для нас проблем получила эффективное развитие", - сказал он.
Серж Саргсян подчеркнул, что международные посредники полностью воспринимают позицию армянской стороны.