ԱՄՆ ապագա պետքարտուղարը գաղտնի հանդիպել է Կիմ Չեն Ինի հետ
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի պաշտոնում առաջադրված Մայք Պոմպեոն գաղտնի այց է կատարել Փհենյան, որտեղ հանդիպում է ունեցել անձամբ ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինի հետ, գրքում է Washington Post-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրներին:
Այս տվյալներն ապրիլի 17-ին անուղղակիորեն հավաստել է նաև ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ով հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը Հյուսիսային Կորեայի հետ ուղղակի բանակցություններ է վարել «շատ բարձր մակարդակով», թեև նա անուններ չի հայտնել:
Պարբերականի տվյալներով՝ Պոմպեոյի այցը Փհենյան կայացել է ապրիլի առաջին հանգստյան օրերին: Նշվում է, որ դրանից մեկ շաբաթ հետո Հյուսիսային Կորեայի իշխանություններն առաջին անգամ պաշտոնապես հավաստել են, որ պատրաստ են բանակցություններ վարել իրենց միջուկային ծրագրի դադարեցման շուրջը:

Будущий госсекретарь США тайно встретился с Ким Чен Ыном
Выдвинутый на пост госсекретаря США Майк Помпео совершил секретный визит в Пхеньян и лично встретился там с лидером КНДР Ким Чен Ыном. Об этом, как передает Интерфакс, пишет Washington Post со ссылкой на осведомленные источники.
Эти данные во вторник косвенно подтвердил президент США Дональд Трамп, который заявил, что Вашингтон провел прямые переговоры с Северной Кореей "на очень высоком уровне"; правда, имен он не называл.
По сведениям издания, визит Помпео в Пхеньян состоялся на первых выходных апреля. Отмечается, что через неделю после этого северокорейские власти впервые официально подтвердили, что готовы вести переговоры о свертывании своей ядерной программы.