Թրամփն ՕՊԵԿ-ին մեղադրել է նավթի գների արհեստական բարձրացման համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ նավթի գներն արհեստականորեն են բարձրացված: Այս մասին Թրամփը նշել է «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում:
«Ըստ երեւույթին, ՕՊԵԿ-ը հին գործին է անցել: Ամենուր նավթի ռեկորդային քանակությամբ, ներառյալ ամբողջությամբ բեռնված նավերով ծովում: Նավթի գներն արհեստականորեն են բարձրացված: Սրա մեջ ոչ մի լավ բան չկա, եւ սա չի կարող ընդունելի լինել»,- նշել է Թրամփը:
Հյուսիսամերիկյան Brent տեսակի նավթային խառնուրդի հունիսյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է 0,26 տոկոսով՝ բարելի դիմաց հասնելով մինչեւ 73,59 դոլարի, WTI տեսակի նավթի մայիսյան ֆյուչերսները՝ 0,31 տոկոսով, բարելի դիմաց հասնելով մինչեւ 68,08 դոլարի: Այս շաբաթ Brent-ը հաղթահարել է բարելի դիմաց 74 դոլարի նիշը, WTI-ն՝ 69 դոլարի, երկու նիշերն էլ 2014-ի նոյեմբեր-դեկտեմբերից առավելագույնն են:

Трамп обвинил ОПЕК в искусственном завышении цен на нефть
Президент США Дональд Трамп заявил, что цены на нефть искусственно завышены. Об этом как передает Gazeta.ru. написал Трамп в своем твиттере.
«Похоже, ОПЕК взялась за старое. С рекордным количеством нефти повсюду, включая полностью загруженные корабли в море. Цены на нефть искусственно завышены! Нет ничего хорошего в этом и это не может быть приемлемо!», — написал Трамп в своем твиттере.
Стоимость июньских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent опускалась на 0,26%, до $73,59 за баррель, майских фьючерсов на нефть марки WTI — на 0,31%, до $68,08 за баррель. На этой неделе Brent преодолел отметку в $74, WTI — $69 за баррель, оба значения являются максимальными с ноября-декабря 2014 года.