Ադրբեջանը ներհայաստանյան զարգացումները դիտարկում է որպես նոր ռազմական արկածախնդրություն սանձազերծելու գործոն. ՊՆ կոլեգիայի հայտարարությունը
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության կոլեգիան հայտարարություն է տարածել վերջին օրերին Երևանում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ։ Ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության կոլեգիայի
հայտարարություն
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության կոլեգիան խորը մտահոգություն է հայտնում վերջին օրերին Երևանում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը դուրս են քաղաքական գործընթացներից և ամեն օր, ամեն ժամ ապահովում են ՀՀ պաշտպանությունը, անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը: Այդուհանդերձ ակներև է, որ օրենքի խախտմամբ զանգվածային միջոցառումների կազմակերպումը, օրենքի տառին համապատասխան ձևավորված միակ իրավազոր իշխանությունը զավթելու, Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով ընտրված վարչապետին վերջնագրեր ներկայացնելու փորձերը հղի են անկանխատեսելի զարգացումներով, որոնք կարող են լրջորեն ազդել նաև սահմանային իրադրության սրման վրա, ինչի նախանշաններն արդեն իսկ նկատվում են։
Համաձայն հետախուզական տվյալների, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ներհայաստանյան զարգացումները դիտարկում է որպես նշանակալի գործոն` Արցախի Հանրապետության դեմ նոր ռազմական արկածախնդրության սանձազերծման համար։ Իրավիճակի հետագա սրումը նպաստում է դրան:
Իշխանությունը զավթելու, պետական կառավարման համակարգի հիմնարկները արգելափակելու, տրանսպորտային երթուղիները խափանելու, պետական կառավարման համակարգը կաթվածահար անելու, բնականոն կյանքը խաթարելու փորձերն անխուսափելիորեն բերելու են մեր առջև ծառացած ռազմական մարտահրավերների սրմանը: Երկրի պաշտպանությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է պետական բոլոր կառույցների ներդաշնակեցված և կայուն փոխգործակցություն:
Կասկածից վեր է, որ հայկական բանակը ունակ է դիմագրավել հակառակորդի ցանկացած ոտնձգության։ Սակայն հրահրվող ներքին անկայունությունը գործոն է, որը հնարավոր անցանկալի զարգացումների դեպքում կարող է միայն բացասական ազդեցություն ունենալ պաշտպանական խնդիրների իրականացման, պետությունը խաղաղից պատերազմական վիճակի փոխադրման, զորահավաքային խնդիրների կատարման վրա։
ՀՀ ՊՆ կոլեգիան չարտոնված զանգվածային միջոցառումների և հավաքների կազմակերպիչներին և մասնակիցներին կոչ է անում զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են ներքին անկայունության պատճառ դառնալ: Հայաստանի պաշտպանության առաքելությունն օրվա ցանկացած պահի անձնվիրաբար իրականացնում են մեր ժողովրդի տասնյակ հազարավոր զավակներ, որոնց վստահությունն ու հաստատակամությունը էապես կախված է նաև թիկունքում տիրող իրավիճակից, և գործողությունների խաղաղ բնույթ վկայակոչող կազմակերպիչները պետք է հիշեն ոչ միայն բուն ակցիայի վայրում դրա հետևանքների, այլև առաջնագծում կանգնած մեր հրամանատարների և զինվորների համար ձևավորվող վտանգների մասին։

Власти Азербайджана рассматривают события в Армении как фактор для развязывания новой военной провокации против Арцаха
Коллегия  министерства обороны Армении распространила заявление относительно происходящих в  Ереване  событий.
Заявление  коллегии министерства обороны Армении
Коллегия  министерства обороны Армении выражает глубокую озабоченность по поводу происходящих в  последние дни событий в  Ереване.
ВС Армении вне политических процессов и каждый день,каждый час обеспечивают защиту, безопасность, территориальную целостность и неприкосновенность границ  Армении. В то же  время очевидно, что попытки организации массовых мероприятий с нарушением закона,  единоличного захвата власти, предъявления  ультиматума конституционно избранному премьер-министру чреваты непредсказуемыми последствиями, которые  могут серьезно обострить и ситуацию на границе, признаки чего уже наблюдаются.
Согласно разведданным, военно-политическое руководство Азербайджана рассматривает события в Армении как фактор для развязывания новой военной провокации против Арцаха. Дальнейшая эскалация ситуации содействует этому.
Попытки захвата власти, парализации работы госорганов, перекрытия транспортных путей неизбежно приведут к обострению военных вызовов. Для обеспечения обороны страны необходимо стабильная и взаимосвязанная работа всех госорганов.
Вне сомнений, что армянская армия в состоянии противодействовать любым посягательствам противника. Однако развязываемая внутренняя нестабильность – фактор, который при нежелательных развитиях может лишь отрицательно повлиять на выполнение оборонных задач, переход страны с мирного на военное положение.
Коллегия Минобороны Армении призывает участников массовых собраний избегать действий, которые могут стать причиной внутренней нестабильности. Миссию обороны Армении каждую минуту выполняют десятки тысяч  сыновей нашего народа, уверенность и решимость которых существенно зависит и от ситуации в  тылу. И организаторы, утверждающие  о мирном характере своих действий, должны  помнить о последствиях не  только на месте  проведения  акции, но и угрозе, перед которой  стоят наши солдаты  и командиры на границе.