Քաղաքագետ Մարգարովը իրավիճակի հանգուցալուծումը երկխոսության մեջ է տեսնում
Երկխոսությունը լավագույն բանական սցենարն է Հայաստանում տիրող իրավիճակի լուծման համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը:
«Երկխոսությունն, իհարկե, լավագույն բանական սցենարն է երկրում այս իրավիճակը հանդարտեցնելու համար: Խնդիրը նրանում է, թե ինչի շուրջ պետք է կայանան այդ բանակցությունները: Եթե Փաշինյանի այս մաքսիմալիստական դիրքորոշման համաձայն Սերժ Սարգսյանը պետք է հեռանա և դրանից հետո կսկսվի բանակցային գործընթացը, ապա, իհարկե, այդ դիրքորոշումը բացարձակապես ընդունելի չէ իշխող դասի համար»,- նշեց քաղաքագետը և հավելեց, որ հռետորաբանությունը չի կարող հանգեցնել երկխոսության և դրա համար անհրաժեշտ է ավելի ճկուն դիրքորոշում:
«Կարծում եմ, որ տվյալ պարագայում, արդեն բանակցությունների ժամանակն է, բայց դրա հետ միասին, եթե ընդդիմադիր դաշտի ներկայացուցիչները պատրաստ չեն այս բանակցային գործընթացին, այդ դեպքում պետք է հասկանալ, թե որն է նրանց ծրագիրը»,- ընդգծեց Ալեքսանդր Մարգարովը:
Անդրադառնալով ապրիլի 22-ին կայացած ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպմանը Մարգարովն ասաց, որ հանդիպումն ըստ էության նման չէր բանակցությունների, քանի որ երկու կողմերն ավելի շատ հնչեցրին իրենց դիրքորոշումները:
«Այն դիրքորոշումը, որը հնչեցվեց Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ավելի շատ նման էր վերջնագրի: Կարծում եմ, վերջնագրերով հանդես գալը բանակցությունների համար հիմք չի կարող լինել: Բանակցությունները ենթադրում են, որ կողմերը պետք է իրար լսեն և փորձեն գտնել երկուսի համար ընդունելի լուծումներ: Տվյալ դեպքում՝ այն, ինչը հնչեցված է եղել Փաշինյանի կողմից, ավելի շատ նման էր վերջնագրի: Երբ բանակցային գործընթացում առկա են նախապայմաններ, այն չի կարող շարունակվել: Սերժ Սարգսյանի պատասխանը տրամաբանական էր այն իմաստով, որ մարդիկ չմոռանան որ Փաշինյանը մասնակցել է նաև 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերին: Երկու կողմն էլ ըստ էության մնացին այն մտքին, որով եկել էին բանակցային գործընթացին»,- նկատեց քաղաքագետը և ավելացրեց, որ իշխանություններից բացի, նաև այլ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, այս երկու օրերի ընթացքում հնչեցրել են բանակցելու անհրաժեշտության մասին, սակայն նրա պնդմամբ՝ այդ գործընթացը ենթադրում է երկու կողմի ներգրավվածությունը:

Политолог Маркаров видит развязку ситуации в диалоге
Диалог – это оптимальный разумный сценарий для  развязки ситуации в Армении. В беседе с Арменпресс такое  убеждение  высказал политолог Александр Маркаров.
''Диалог, бесспорно,оптимально разумный сценарий для  развязки ситуации в Армении. Вопрос в том, вокруг чего будет разворачиваться этот диалог. Если, согласно максималистским требованиям Пашиняна, Серж Саргсян должен уйти, и только после  этого начнутся переговоры, то такая позиция, естественно, неприемлема для руководства'', - отметил политолог, добавив, что разглагольствования  не  могут подвести к переговорам, для  этого нужна более гибкая позиция.
''Думаю, в данных обстоятельствах  уже настало время для  переговоров, но вместе  с тем, если представители оппозиции еще не готовы к этому, то следует понять, какова же их программа'', - сказал Маркаров.
Относительно встречи Саргсян-Пашинян, состоявшейся 22 апреля, политолог сказал, что она мало напоминала переговоры, поскольку обе стороны больше склонны были провозглашать собственные  позиции.
''То, что озвучил Пашинян, было ультиматумом. А ультиматум, думаю, не может стать основой для  переговоров. Диалог предполагает, что стороны должны слушать и слышать друг друга, и попытаться найти взаимоприемлемые  решения. Ответ Сержа Саргсяна был логичным в том смысле, что люди должны помнить: Пашинян участвовал в событиях 1 марта 2008г. в результате  обе стороны остались при своем – с чем и пришли на  встречу'', - отметил Александр Маркаров, отметив, что, помимо власти, есть и другие  политические силы, представители которых в течение  последних дней настаивали на  безальтернативности переговоров.