Վարչապետին փոխարինում է առաջին փոխվարչապետը. տեղի է ունեցել կառավարության արտահերթ նիստ
ՀՀ վարչապետի լիազորությունների կատարման անհնարինության դեպքում վարչապետին փոխարինում է առաջին փոխվարչապետը: Ապրիլի 23-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ, որը վարել է առաջին փոխվարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքը, հաղորդագրության մեջ նշվում է.
«Արտահերթ նիստում՝ համաձայն «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածի 14-րդ մասի և հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը՝ փաստեց վարչապետի կողմից իր լիազորությունների կատարման անհնարինությունը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի 2018 թվականի ապրիլի 21-ի՝ «Վարչապետի բացակայության և լիազորությունների կատարման անհնարինության դեպքերում վարչապետին փոխարինելու կարգը սահմանելու մասին» N 412-Լ որոշման հավելվածի 5-րդ կետի համաձայն՝ վարչապետի լիազորությունների կատարման անհնարինության դեպքում վարչապետին փոխարինում է առաջին փոխվարչապետը»:

Полномочия премьер-министра переходят к первому вице-премьеру
Сегодня состоялось внеочередное заседание правительства, которое вел первый вице-премьер Карен Карапетян. На внеочередном заседании, согласно ст.7 части 14 Закона Республики Армения "О структуре и деятельности правительства", и на основании заявления премьер-министра Республики Армения Сержа Саргсяна, была констатирована невозможность выполнения премьер-министром своих полномочий.
Согласно приложению №5 решения №412-Л премьер-министра Республики Армения от 21 апреля 2018 года "Об утверждении порядка замещения премьер-министра в случаях отсутствия и невозможности выполнения премьер-министром полномочий", в случае невозможности выполнения премьер-министром полномочий, премьер-министра замещает первый вице-премьер.