Կանադայի խորհրդարանը Հռոմի պապից պահանջում է ներողություն խնդրել
Կանադայի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ աջակցել է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին ուղղված կոչը գալ Կանադա և անձամբ ներողություն խնդրել նախորդ դարում բնիկ ժողովուրդների նկատմամբ եկեղեցու վատ վերաբերմունքի համար:
Սուրբ աթոռին կոչ է արվում նաև հարգել 2006 թվականին կնքված հնդկացիական ինտերնատ-դպրոցների մասին համաձայնագրի «բարոյական պարտավորությունները»: այդ համաձայնագրով եկեղեցին պարտավորվել էր 25 մլն դոլար օգնություն տրամադրել այդ ուսումնական հաստատությունների սաներին, սակայն մինչ այժմ չի արել դա:
Կանադացի խորհրդարանականները կոչ են արել Վատիկանին նաև Կանադայում հնդկացիական ինտերնատ-դպրոցների գործունեության մասին առկա բոլոր փաստաթղթերը:
Ավելի վաղ Հռոմի պապը պաշտոնապես հրաժարվել էր ներողություն խնդրել Կանադայի բնիկ ժողովուրդների նկատմամբ եկեղեցու՝ նախկինում թույլ տված սխալների համար:

Парламент Канады требует извинений Папы Римского
Канадский парламент большинством голосов поддержал обращение к Папе Римскому с призывом приехать в Канаду и лично извиниться за плохое отношение Церкви к коренным народам в прошлом столетии, передает Корреспондент.
Обращение также призывает Святой престол уважать "моральные обязательства" Соглашения о индейских школах-интернатах от 2006 года. Этим соглашением церковь пообещала собрать 25 млн долл. на помощь ученикам этих учебных заведений, однако до сих пор не выполнила этого.
Также депутаты призвали Ватикан обнародовать все имеющиеся документы о деятельности индейских школ-интернатов в Канаде.
Ранее, в марте, Папа Франциск официально отказался извиняться за предыдущие ошибки Церкви в отношении коренных народов Канады.