Առևտրային պատերազմներ. երբ Թրամփը կատարում է խոստումները, սակայն «Ամերիկան կրկին մեծ չի դառնում»
Չնայած ԱՄՆ-ը ԵՄ համար հետաձգել է պողպատի և ալյումինի բարձրացված արտահանման տուրքեր մտցնելը, սակայն որոշումը մինչև 2018 թվականի հունիսի 1-ը շուկայում ամեն ինչ թողնել ինչպես կա, երկարաձգում է շուկայում անորոշությունը՝ իր ազդեցությունը թողնելով արդյունաբերության համապատասխան ոլորտների վրա:
Բրյուսելում արդեն հայտարարում են, որ դիտարկում են ԱՄՆ-ի այս քաղաքականությանը պատասխան քայլեր՝ չմանրամասնելով դրանք: Փորձագետների կարծիքով՝ սահմանափակումները կարող են վերաբերել ԱՄՆ-ից գազի և թերթաքարային արտադրանքի ներկրմանը, սպառնալիքի տակ կարող են հայտնվել  նաև IT հսկաները՝ հատկապես որ նման նախադեպ արդեն եղել է. Microsoft-ին, Apple-ին և նույնիսկ Google-ին ԵՄ արդեն մեղադրել է մոնոպոլիզմի մեջ և նրանց նկատմամբ ընդունել համապատասխան միջոցներ: Չի բացառվում նաև, որ ԵՄ-ն Թրամփի այս քաղաքականությանն ի պատասխան կիրառի հակամիջոցներ ԱՄՆ այն նահանգների նկատմամբ, որոնք աջակցում են Թրամփին: Այդ դեպքում Վաշինգտոնի պրոտեկցիոնիստական քաղաքականության ազդեցությունը կարող է բացասական լինել, և Թրամփի ընտրազանգվածը ստանա ոչ թե հավելյալ աշխատատեղեր, այլ՝ ընդհակառակը:
Այնուամենայնիվ, փորձագետների կարծիքով՝ ԱՄՆ-ԵՄ առևտրային պատերազմը չի կայանա, քանի որ Թրամփի հիմնական նպատակը Չինաստանն է՝ ոչ թանկարժեք մետաղների արտադրության իր հսկայական հնարավորություններով: Ամենայն հավանականությամբ, ԵՄ հետ ԱՄՆ-ը առաջիկա շաբաթների բանակցությունների ժամանակ կպայմանավորվի ոչ թե արտոնությունների վերացման, այլ՝ արտաքին առևտրային որոշակի արտոնությունների շուրջ:
Ինչ վերաբերում է Չինաստանին, ապա պետք է նկատել, որ այստեղ առևտրային պատերազմի հավանականությունը շատ ավելի մեծ է. կողմերն արդեն որոշակի սահմանափակումներ են մտցրել միմյանց համար և այդ միտումը պահպանվում է:
Հիշեցնենք, ապրիլի սկզբին ամերիկյան առևտրային ներկայացուցչությունը հրապարակեց չինական ապրանքների ցանկը, որոնց համար կսահմանվեն հավելյան տուրքեր՝ ի պատասխան Չինաստանի կողմից անազնիվ առևտրի: Ցուցակը բաղկացած է հազար երեք հարյուր կետից: Իր հերթին Պեկինը հայտարարել է ԱՄՆ գործողություններին հայելային պատասխան տալու պատրաստակամության մասին: Նման պարագայում, հաշվի առնելով Չինաստանի ներուժը, Թրամփի այս քայլը կարող է լինել ի վնաս ԱՄՆ-ի:
Նշենք, որ արտաքին առևտրի ոլորտին վերաբերող Թրամփի այս նախաձեռնությունները կոչված են իրականացնելու նրա նախընտրական գլխավոր ևս մեկը՝  վարել ագրեսիվ պրոտեկցիոնիստական քաղաքականություն: Այդ կերպ Թրամփը փորձում է տեղական արտադրողին պաշտպանել միջազգային մրցակցությունից, ինչը թույլ կտա նոր աշխատատեղեր ստեղծել:
Չնայած Թրամփն իր նախագահության ընթացքում հետևողականորեն կատարում է նախընտրական խոստումները, սակայն ակնհայտորեն դրանք չեն ծառայում նրա նախընտրական կարգախոսին՝ «Ամերիկան կրկին մեծ դարձնենք»:

Win McNamee/Getty Images
Although the United States postponed import duties on steel and aluminum for the EU, the decision to leave everything unchanged in the market until June 1, 2018 remains uncertain, leaving its influence on the industry.
Brussels has already stated that they are taking steps to respond to this US policy. Experts believe that restrictions may apply to the import of gas and shale products from the United States, and IT giants may also be threatened, especially when such a precedent has already happened. Microsoft, Apple, and even Google have been blamed for monopoly and the EU has taken some measures against them. It is also not ruled out that the EU will apply anti-measures against those US States that support Trump's policy. In that case, the influence of Washington's protective policies may be negative, and the Trump's electorate will receive not the additional jobs, but the contrary.
However, according to experts, the US-EU trade war will not take place, as Trump's main target is China, with its enormous opportunities for the production of not precious metals. Most likely, the US will negotiate with the EU over the coming weeks, not about the elimination of privileges, but on certain foreign trade privileges.
As for China, it should be noted that the probability of a commercial war here is much greater. The sides have already put some restrictions on each other and that tendency continues.
It should be recalled that in early April, the US Trade Representative issued a list of Chinese goods for which fees will be charged, in response to China's ''unfair trade''. The list consists of one thousand three hundred points of goods. Beijing, in its turn, said it is willing to respond to US action. In this case, taking into account China's potential, Trump's step may be harmful to the United States.
It is worth noting that these initiatives related to foreign trade are aimed at implementing another of Trump's pre-electoral campaign to conduct aggressive protectionist policies. That way, Trump tries to protect the local producers from the international competition, which will create new jobs.