Կպահպանվի՞ Իրանի հետ միջուկային գործարքը ԱՄՆ-ի հեռանալուց հետո
Օրերս ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ Միացյալ Նահանգները դուրս է գալիս Իրանի հետ միջուկային գործարքից՝ պատճառաբանելով, որ Իրանը շարունակում է ուրանի հարստացումը, իսկ համաձայնագիրը «այնքան վատ է կազմված, որ եթե անգամ Իրանը ամբողջությամբ կատարի դրանով ստանձնած իր պարտավորությունները, դա չի խոչընդոտի վերջինիս միջուկային զենք ստեղծել»:
Նույն օրը ԱՄՆ-ը  Իրանին ներկայացրեց պահանջների ցուցակ. հրաժարվել միջուկային զենքից և միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներից, դադարեցնել աջակցեությունը «Համաս», «Հեզբոլլահ», «Թալիբան», «Ալ Քաիդա» խմբավորումներին, զերծ մնալ տարածաշրջանն ապակայունացնող հայտարարություններից, դադարեցնել կիբերհարձակումները ԱՄՆ-ի նկատմամբ, հարգել մարդու իրավունքները և այլն: ԱՄՆ-ում հայտարարեցին նաև Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերականգնման մասին:
ԱՄՆ-ի հայտարարությանն անմիջապես հետևեցին միջազգային արձագանքները: Իրանի հետ միջուկային գործարքից դուրս գալու մասին որոշումը արժանացավ հավանության տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի դաշնակիցներ Սաուդյան Արաբիայի և Իսրաելի կողմից:
ԱՄՆ-ի եվրոպական դաշնակիցները՝ Ֆրանսիան, Գերմանիան և Միացյալ Թագավորությունը ափսոսանք հայտնեցին այդ որոշման առթիվ: Նրանք հայտնեցին, որ այս քայլով ԱՄՆ-ը վտանգի ենթարկեց միջուկային զենքի չտարածման միջազգային ռեժիմը: Նման դիրքորոշում հայտնեց նաև ԵՄ-ն՝ ի դեմս Ֆեդերիկա Մոգերինիի՝ նշելով, որ ԵՄ-ն հավատարիմ կմնա գործարքին, եթե Թեհրանը շարունակի կատարել իր պարտականությունները: Ռուսաստանում ևս քննադատեցին ԱՄՆ-ի այս քայլը: Իսկ Թուրքիայում հայտարարեցին, որ շարունակելու են Իրանի հետ նախկին հարաբերությունները: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ևս իր անհանգստությունն է հայտնել ԱՄՆ-ի որոշման կապակցությամբ և կոչ է արել գործարքի մյուս կողմերին պահպանել ձեռք բերած համաձայնությունները:
Այս քննադատություններից հետո Սպիտակ տունը հայտարարեց, որ Իրանի հարցում ԱՄՆ-ը դաշնակիցների նոր կոալիցիա կկազմի:
ԱՄՆ-ի որոշմանը արձագանքեց նաև Իրանը: Նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարեց, որ Իրանն, ի տարբերություն ԱՄՆ-ի, միշտ կատարել է իր պարտավորությունները և կպահպանի միջուկային գործարքը հինգ երկրների հետ, սակայն Թրամփն առաջարկում է բանակցություններ սկսել Իրանի հետ նոր միջուկային գործարք կնքելու շուրջ:
Թրամփի հայտարարության կապակցությոամբ միջազգային փորձագետները ևս մտահոգություն են հայտնել: ԱՄՆ-ի այս որոշումը շատերը համարում են ապակառուցողական՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ի նախագահն իր որոշումներով աշխարհը պարբերաբար տանում է պատերազմի: Բացի այդ, ԱՄՆ-ի այս որոշումը, ըստ կանխատեսումների, շատ պետությունների և կազմակերպությունների զգալի տնտեսական վնաս կհասցնի:
Այսպիսով, Իրանի հետ միջուկային գործարքը չեղարկելու հարցում ԱՄՆ-ը կարծես, չի ստանում դաշնակիցների աջակցությունը, և Իրանն ու գործարքի մյուս հինգ պետությունները մտադիր են պահպանել այն: Այնուամենայնիվ, միջուկային գործարքի պահպանման շուրջ դեռևս հստակ որոշում չկա:

Will Iran's Nuclear Deal be Maintained after US Quiting?
Recently, the US President Donald Trump announced that the United States withdraws from a nuclear deal with Iran, saying that Iran continues to enrich uranium and the agreement "is so bad that even if Iran fulfills its commitments completely, it will not hinder it to build a nuclear weapon."
On the same day, the United States presented a list of claims to Iran, including "not having nuclear weapons and intercontinental ballistic missiles, stopping supporting Hamas, Hezbollah, Taliban, Al Qaeda groups, refraining from statements destabilizing the region, stopping the cyber attacks on the United States, respecting human rights’’ and so on. In the United States, they also announced about the restoration of sanctions against Iran.
The international reaction immediately followed the US statement. The decision to quit the nuclear deal with Iran received approval by the allies of US, Saudi Arabia and Israel.
The European allies of the United States, France, Germany and the United Kingdom expressed their regret on this decision. They stated that by this step, the United States endangered the international nuclear non-proliferation regime. The EU also expressed such a view by Federica Mogherini, noting that the EU will remain committed to the deal if Tehran continues to fulfill its obligations. Russia also criticized the US move. In Turkey, they announced that they will continue their former relationship with Iran. The UN Secretary General also expressed his concern over the US decision.
Following these criticism, the White House announced that the United States would form a new coalition of allies against Iran.
Iran in turn responded to the US decision. President Hassan Rouhani announced that, unlike the United States, Iran has always fulfilled its commitments and will maintain the nuclear deal with five countries. Yet Trump suggests launching negotiations on a new nuclear deal with Iran.
International experts have also expressed concerns over Trump’s statement. This decision of the United States is viewed by many as destructive, noting that the US president regularly takes the world into a war by his decisions. Besides, the US decision, according to forecasts, will cause significant economic damage to many states and organizations.
Thus, the United States does not get the Allies' support to abolish the nuclear deal with Iran, and Iran and the other five countries of the deal intend to maintain it. However, there is still no clear decision on maintaining a nuclear deal.