Մայիսի 6-12-ին իրադրությունը սահմանին եղել է հարաբերական կայուն
Մայիսի 6-ից 12-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական սահմանին իրադրությունը եղել է հարաբերական կայուն: Այս մասին ասվում է Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքում:
Ընդհանուր առմամբ, անցնող շաբաթվա ընթացքում հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 150 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1500 կրակոց:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, շաբաթվա ընթացքում հակառակորդի թիկունքում` հիմնականում կենտրոնացման շրջաններում, նկատվել են նաև սահմանափակ քանակությամբ տեղաշարժեր, ինչին պաշտպանության բանակի դիրքապահ անձնակազմը աչալրջորեն հետևել ու պահել է վերահսկողության ներքո:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և շարունակում զգոնության բարձր մակարդակով իրականացնել մարտական ծառայություն:

В период с 6 по 12 мая на арцахско-азербайджанской границе обстановка была относительно стабильной, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
В общей сложности, в течение минувшей недели на границе ВС Азербайджана нарушили режим перемирия около 150 раз, произведя в направлении армянских позиций более 1500 выстрелов.
Помимо вышеуказанных нарушений, в течение недели в тылу ВС Азербайджана, в основном в зонах их дислокации, наблюдались и ограниченные перемещения, передовые подразделения Армии обороны бдительно следили за всем этим, держали ситуацию под контролем.
Передовые подразделения Армии обороны владеют оперативно-тактической обстановкой  и продолжают нести боевое дежурство с высоким уровнем бдительности.