Մեզ համար Ադրբեջանի ժողովուրդը թշնամի չէ. Դավիթ Բաբայան
1994 թվականի մայիսին ուժի մեջ մտած ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագիրը խաղաղ բանակցությունների հիմք դրեց և պայմաններ ստեղծեց միջնորդների գործունեության համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նման կարծիք հայտնել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«1994 թվականի մայիսի 12-ին ուժի մեջ է մտել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ ստորագրված կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագիրը։ Այդ համաձայնագիրը, ինչպես նաև 1995 թվականի փետրվարի 6-ին ԵԱՀԿ հովանու ներքո ստորագրված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին եռակողմ համաձայնագիրը, մինչ օրս մնում են այն կարևոր ձեռքբերումը, որը խաղաղ բանակցությունների հիմք դրեց և պայմաններ ստեղծեց միջնորդների գործունեության համար: Այդ պայմանագիրը մեծ դերակատարություն ունեցավ տարածաշրջանի համար, մինչ այժմ էլ ունի», - ասել է Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, այն շատ կարևոր դերակատարություն ունեցավ տարածաշրջանում կայունության հաստատման համար: Դավիթ Բաբայանը նշել է, որ այդ պայմանագրով տասնյակ հազարավոր կյանքեր փրկվեցից, որովհետև պարզ չէր, թե ինչ կլիներ, եթե այդ պայմանագիրը չկնքվեր: Այդ պայմանագիրն Ադրբեջանի համար նույնպես խաղաց կարևոր դերակատարություն, որովհետև, ըստ Դավիթ Բաբայանի, 1994 թվականին Ադրբեջանը լիարժեք կոլապսի առջև էր կանգնած, եթե պայմանագիրը չկնքվեր, միգուցե և չլիներ այսօրվա Ադրբեջանը՝ որպես պետություն:
«Բայց մեր նպատակը Ադրբեջան երկրի կործանումը չէր, Ադրբեջանի ժողովրդի կոտորածը  կազմակերպելը չէր: Մեզ համար Ադրբեջանի ժողովուրդը թշնամի չէ, Ադրբեջանի իշխանություններն են թշնամանք սերմանում: Դրա համար ուզում ենք, որ պայմանագիր պահպանվի և հետագայում լինի համապարփակ կարգավորում Ադրբեջանի և Արցախի միջև: Ճանաչվի Արցախի Հանրապետությունը. երբ ասում են Ստեփանակերտում Ադրբեջանի դրոշն են ծածանելու, մենք կարող ենք շենք տալ դեսպանատան համար, և թող դրոշը ծածանեն, այլ ոչ թե աննորմալ գաղափարներով հանդես գան սեփական ժողովրդի ճակատագրի հետ խաղալով», - ասել է նա:

"Народ Азербайджана не враг нам": Давид Бабаян
Бессрочный майский Договор - 1994 о прекращении огня положил основу для  мирных переговоров и создал условия для деятельности посредников. Как передает "Арменпресс", такое мнение выразил пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
"12 мая 1994 года вступило в силу бессрочное  Соглашение  о прекращении огня  и военных действий между Нагорно-Карабахской республикой, Республикой  Азербайджан и Республикой Армения  при посредничестве  Российской  Федерации. Это соглашение, равно как  и подписанное 6 февраля 1995 года под эгидой ОБСЕ двустороннее соглашение об укреплении режима  перемирия, по сей день остаются важными достижениями, которые заложили основу для  мирных переговоров и создали условия для деятельности посредников.  Этот договор  сыграл важную роль в  установлении стабильности в регионе, не утеряв  важности до сих пор", - сказал Давид Бабаян.
Давид Бабаян отметил, что заключение  подобного договора спасло десятки тысяч жизней, поскольку трудно предположить, что могло случиться, не будь этого соглашения. Он имел большое  значение  и для  Азербайджана, поскольку, как  утверждает Бабаян, в 1994 году Азербайджан стоял на  пороге полного коллапса, и не будь этого соглашения, кто знает, может, сегодня не  было бы  самого Азербайджана как  государства.
"Но нашей целью не было уничтожение  Азербайджана и азербайджанского народа. Народ Азербайджана не враг нам, это руководство насаждает ненависть. Поэтому  мы  хотим, чтобы  договор сохранился и стал основой всеобъемлющего урегулирования конфликта Азербайджан-Арцах. Признание Арцахской республики: когда говорят, что над Степанакертом будет развеваться флаг Азербайджана, мы  можем предоставить здание  для  посольства, и пусть там развевается их флаг, но не  стоит такими ненормальными заявлениями играть судьбой собственного народа", - сказал он.