Մեզ համար Ադրբեջանի ժողովուրդը թշնամի չէ. Դավիթ Բաբայան
1994 թվականի մայիսին ուժի մեջ մտած ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագիրը խաղաղ բանակցությունների հիմք դրեց և պայմաններ ստեղծեց միջնորդների գործունեության համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նման կարծիք հայտնել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«1994 թվականի մայիսի 12-ին ուժի մեջ է մտել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ ստորագրված կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագիրը։ Այդ համաձայնագիրը, ինչպես նաև 1995 թվականի փետրվարի 6-ին ԵԱՀԿ հովանու ներքո ստորագրված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին եռակողմ համաձայնագիրը, մինչ օրս մնում են այն կարևոր ձեռքբերումը, որը խաղաղ բանակցությունների հիմք դրեց և պայմաններ ստեղծեց միջնորդների գործունեության համար: Այդ պայմանագիրը մեծ դերակատարություն ունեցավ տարածաշրջանի համար, մինչ այժմ էլ ունի», - ասել է Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, այն շատ կարևոր դերակատարություն ունեցավ տարածաշրջանում կայունության հաստատման համար: Դավիթ Բաբայանը նշել է, որ այդ պայմանագրով տասնյակ հազարավոր կյանքեր փրկվեցից, որովհետև պարզ չէր, թե ինչ կլիներ, եթե այդ պայմանագիրը չկնքվեր: Այդ պայմանագիրն Ադրբեջանի համար նույնպես խաղաց կարևոր դերակատարություն, որովհետև, ըստ Դավիթ Բաբայանի, 1994 թվականին Ադրբեջանը լիարժեք կոլապսի առջև էր կանգնած, եթե պայմանագիրը չկնքվեր, միգուցե և չլիներ այսօրվա Ադրբեջանը՝ որպես պետություն:
«Բայց մեր նպատակը Ադրբեջան երկրի կործանումը չէր, Ադրբեջանի ժողովրդի կոտորածը  կազմակերպելը չէր: Մեզ համար Ադրբեջանի ժողովուրդը թշնամի չէ, Ադրբեջանի իշխանություններն են թշնամանք սերմանում: Դրա համար ուզում ենք, որ պայմանագիր պահպանվի և հետագայում լինի համապարփակ կարգավորում Ադրբեջանի և Արցախի միջև: Ճանաչվի Արցախի Հանրապետությունը. երբ ասում են Ստեփանակերտում Ադրբեջանի դրոշն են ծածանելու, մենք կարող ենք շենք տալ դեսպանատան համար, և թող դրոշը ծածանեն, այլ ոչ թե աննորմալ գաղափարներով հանդես գան սեփական ժողովրդի ճակատագրի հետ խաղալով», - ասել է նա:

The Azerbaijani People Are Not Enemy for Us: Davit Babayan
The termless ceasefire agreement, which came into force in May 1994, put a base for peaceful negotiations and created conditions for the activities of the mediators. According to Armenpress, this was announced by Davit Babayan - spokesperson of the President of the Artsakh Republic.
"On May 12, 1994, a termless agreement on ceasefire and cessation of hostilities, signed by the Nagorno Karabakh Republic, the Azerbaijani Republic and the Republic of Armenia through the mediation of the Russian Federation, entered into force. This agreement, as well as the February 6, 1995 trilateral agreement on strengthening the ceasefire, signed under the auspices of the OSCE, still remain the only real achievement, which laid the foundation for peace talks and created conditions for the activities of the mediators. This agreement played and still plays a great role for the region", Davit Babayan said.
According to Babayan, that agreement played an important role for the establishment of stability in the region. He said according to that agreement tens of thousands of lives were saved, since it was unclear what would happen if it wasn't signed. That agreement also played an important role for Azerbaijan, since, according to Davit Babayan, in 1994 Azerbaijan was facing a complete collapse, if that agreement wasn't signed, perhaps today's Azerbaijan would not exist as a state.
"But our goal was not the collapse of Azerbaijan state, was not to organize the massacre of the Azerbaijani people. The Azerbaijani people are not enemy for us, it's Azerbaijani authorities who spread hostility. Therefore we want the agreement to be maintained and later be a comprehensive settlement between Azerbaijan and Artsakh. The Republic of Artsakh should be recognized", the Artsakh presidential spokesman said.