Հայ դասական գրողների գործերը թարգմանվում են հնդկերեն. հնդկերենի գրականագետ (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Մանե Մկրտչյանի հետ, հնդկերենի գրականագետ, Ջավահարլալ Ներուի անվան համալսարանի ասպիրանտ-դոկտորանտ  (Նյու Դելի):
- Ինչպե՞ս պատահեց, որ հանկարծ որոշեցիք զբաղվել հնդկերեն լեզվով, հնդկական գրականությամբ:
- Հնդկաստան գալը եղել է իմ մայրիկի գաղափարը: Նա խորհուրդ տվեց անել մի այնպիսի ուսումնասիրություն, որ Հայաստանում համարյա չի արվել: Խոսքը գնում է հնդկերեն լեզվի, հնդկական գրականության և մշակույթի մասին: Դելիի համալսարանում ավարտելով հինդի լեզվի և գրականության ֆակուլտետի բակալավրիատը և մագիստրատուրան՝ Հնդկաստանի կառավարության ICCR ծրագրով շարունակեցի ուսումս Ջավահարլալ Ներուի համալսարանի ասպիրանտուրայում, իսկ այժմ՝ դոկտորանտուրայում։ Իմ թեկնածուական ատենախոսության թեման է` «19դ. սկզբի հայ և հինդի նոր գրականության զարթոնքը և դրանց համեմատական վերլուծությունը»։ Կարծում եմ այս լայնածավալ ուսումնասիրությունը կնպաստի երկու երկրների մշակույթների մերձեցմանը։
- Այժմ Դելիում ապրում է ավելի քան 30 հայ, հայեր կան նաև Հնդկաստանի այլ քաղաքներում: Ի՞նչ է արվում ձեր կողմից տեղի հայերին միավորելու, Հայաստանը հնդիկ հասարակությանը ներկայացնելու նպատակով:
- Այո, այս տարիների ընթացքում հայերի քանակի ավելացման հետ միաժամանակ Հնդկաստանում հայկական կազմակերպություն հիմնելու միտքը գնալով ավելի իրատես դարձավ։   Եվ ահա, 2015թ.-ին, մեր համախոհների, ընկերների օգնությամբ բացեցինք Հայկական մշակույթի կենտրոն Դելիում: Կենտրոնի նախագահը Գայանե Մովսիսյանն է, ով մինչև վերջերս Հնդկաստանի նախագահի կլինիկայի բժիշկ-սրտաբանն էր, իսկ այժմ աշխատում է մասնավոր կլինիկայում, փոխնախագահը՝ անվանի բժիշկ-պրոֆեսոր Մոհսին Վալին է, ով Կենտրոնի ամենաակտիվ անդամներից մեկն է և մշտապես իր խորհուրդներով մեզ ճիշտ ուղի է ցույց տալիս, թե ինչպես է պետք աշխատեցնել նման կենտրոնը Հնդկաստանում, փոխնախագահ է նաև հնդիկ անվանի գրող տկն. Սուման Կեշարին, գլխավոր խորհրդատուն մայրիկս է՝ Սուսաննա Գրիգորյանը, գլխավոր քարտուղարը՝ Նարե Մկրտչյանը:
Կենտրոնի գործունեության երկու տարիների ընթացքում կազմակերպել ենք պաշտոնական միջոցառումներ՝ նվիրված ՀՀ անկախության 25-ամյակին, ՀՀ-Հնդկաստան դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակին, Հնդկաստանի վարչապետ Ինդիրա Գանդիի՝ Երևան կատարած այցի 40-ամյակին, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին, Ապրիլյան պատերազմին, Կանանց տոնին, Մշակութային հարաբերությունների հնդկական խորհրդում (ICCR) կազմակերպել ենք Հայաստանի պատմությունն ու մշակույթը ներկայացնող մեծ ու որակյալ լուսանկարների մեծ ցուցահանդես: Ասեմ, որ ՀՀ դեսպանատունը՝ ի դեմս Հնդկաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանի, ամեն հարցում միշտ մեզ աջակցություն է ցուցաբերում:
Բացի այդ, տարբեր առիթներով կազմակերպել ենք նաև հայ համայնքի հավաքներ, որտեղ ներկա են եղել նաև մեր հնդիկ փեսաները և երեխաները: Մեր ծրագրերում կա նաև կիրակնօրյա դպրոցի հիմնումը, որտեղ մեր հայ երեխաները կկարողանան միմյանց հետ շփվել, սովորել հայերեն, հայկական երգ ու պար: Մնում է լուծել տարածքի հարցը:
- Վերջերս հիշատակեցինք ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը: Ի՞նչ է արվում հեռավոր Հնդկաստանում՝ այդ օրը մարդկանց ճանաչելի դարձնելու, ներկայացնելու համար:
Արդեն մի քանի տարի է Ջ.Ներուի անվան համալսարանում, որը Հարավային Ասիայի ամենամեծ համալսարանն է և հայտնի է իր ակտիվ ինտելեկտուալ ներուժով, կազմակերպում ենք մոմավառություն Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին, ինչպես նաև սեմինար, որի ժամանակ պատմում ենք մեր ժողովրդի այս ողբերգական էջի մասին, դատապարտում այն, ինչպես նաև ցույց տալիս մեր ազգի վերածնունդը: Այս ամենը շատ մեծ հետքաքրքրություն է առաջացնում ուսանողության և դասախոսական կազմի շրջանում:
Բացի այդ, «HANS» գրական-քաղաքական ամսագրում, որը լույս է տեսնում հնդկերեն լեզվով 1936թ.-ից, 2017-ի ապրիլյան համարում հրատարակվել է Մուշեղ Գալշոյանի «Կանչը» պատմվածքը իմ թարգմանությամբ, որը նույնպես նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը: Այնքան արձագանքներ ստացվեցին տպագրությունից հետո, որ ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սանջայ Սահայը որոշեց, որ հաջորդ՝ մայիսյան  համարի իր խմբագրականը նվիրի Ցեղասպանությանը, ինչը նույնպես մեծ արձագանք գտավ:
Գրող Սուման Կեշարիի հետ վերջին 4 տարին շատ ակտիվ աշխատում ենք մի առանձնահատուկ գրքի վրա: Այն ամբողջովին նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը: Գիրքը կազմված է երկու մասից. առաջին մասը՝ հայ գրողների գործերի թարգմանություն հնդկերեն, որը ես եմ կատարել և երկրոդ մաս՝ ցեղասպանության տարբեր փորձագետների (նաև՝ թուրք) գործերը, հարցազրույցներ այլ մասնագետների հետ: Ի դեպ, տկն. Սուման Կեշարին, ՀՀ կառավարության հրավերով, 2015-ին Երևանում ներկա էր Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, նաև՝ «Ավրորա» մրցանակաբաշխությանը:
- Իսկ հայ ո՞ր գրողների գործերի թարգմանությունն է տեղ գտել գրքում:
- Ռուբեն Սևակի, Դանիել Վարուժանի, Սիամանթոյի, Պարույր Սևակի, Հովհաննես Թումանյանի, Հովհաննես Շիրազի, Համաստեղի հայտնի գործերից հատվածներ: Այժմ ավելացնում ենք նաև մի փոքր հատված Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպից:
- Ե՞րբ լույս կտեսնի այս գիրքը:
-Վաղուց պետք է լույս տեսներ, բայց անընդհատ այնպիսի նոր նյութեր էինք գտնում, որ անհնարին էր դրանք չընդգրկել, և արդյունքում ստացվեց մի ծավալուն հատոր: Որոշել ենք մինչև սեպտեմբեր գիրքն ավարտել:
- Ի՞նչ այլ գործի վրա եք աշխատում:
- Վերջերս Նյու Դելիում մեր դեսպանատուն էին դիմել Դելիի համալսարանից: Այնտեղ նախատեսում են հնդկերեն լեզվով հրատարակել աշխարհի տարբեր երկրների դասական գրողների արձակ գործերի շարք: Յուրաքանչյուր գրողին հատկացվում է մեկ հատոր և մոտ 100 էջ: Մենք ընտրեցինք մեր հայ դասական Հովհաննես Թումանյանին, մանավանդ որ եկող տարի լրանում է նրա ծննդյան 150-ամյակը, և նրա հայտնի պատմվածքները՝ «Նեսոյի քարաբաղնիսը», «Գիքորը», «Աղքատի պատիվը» և այլն:
- Շատ լուրջ, պատասխանատու և բարդ գործ է, ինչպես նաև՝ շատ կարևոր՝ հնդկական հասարակությանը մեր անվանի գրողին ներկայացնելու առումով: Եվ վերջում ասեք՝ ի՞նչ է սովորեցնում Հնդկաստանը:
- Հնդկաստանն առաջին հերթին սովորեցնում է հանդուրժողականություն (ինչը, ցավոք, շատ քիչ է Հայաստանում) և աշխարհիկություն, այսինքն՝ ընդունել բոլոր կրոնները, բոլոր մարդկանց այնպես, ինչպես որ կան: Կա մի հայտնի արտահայտություն սանսկրիտ լեզվով. Vasudhaiva kutumbakam, այսինքն` աշխարհը մի ընտանիք է: Մարդիկ, որոնք պատկանում են տարբեր ռասաների, կրոնների, մտածողության, լինելով շատ բազմազան, միևնույն ժամանակ մի ընտանիքի՝ մեր մոլորակի անդամ են. միասնություն բազմազանության մեջ…

Произведения армянских классиков переводятся на хинди (эксклюзив)
Манэ Мкртчян, литературовед, специалист по хинди, аспирант-докторант университета им. Джавахарлала Неру (Нью Дели)
- Как получилось, что Вы вдруг решили изучать язык хинди, заниматься индийской литературой?
- Поездка в Индию была идеей моей мамы. Она посоветовала сделать такое исследование, которое в Армении почти не делалось. Речь идет о языке хинди, индийской литературе и культуре. Окончив бакалавриат и магистратуру Делийского университета, я продолжила свою учебу в аспирантуре, а сейчас учусь в докторантуре Университета им. Дж.Неру по программе ICCR индийского правительства. Тема моей кандидатской диссертации - “19 век: пробуждение армянской и индийской новой литературы и их сравнительный анализ”. Думаю, что это масштабное исследование будет способствовать сближению культур обеих стран.
- Сейчас в Дели живет более 30 армян, есть армяне также в других городах Индии. Что делается с Вашей стороны для объединения местных армян, для представления Армении индийскому обществу?
- За эти годы - вместе с увеличением числа армян - идея создания армянской организации в Индии стала более реальной. И вот, в 2015 году, с помощью наших единомышленников и друзей мы открыли Армянский культурный центр в Дели. Президентом Центра является Гаянэ Мовсисян, которая еще недавно была врачом-кардиологом клиники президента Индии, а сейчас работает в частной клинике. Вице-президентом является известный доктор-профессор Мохсин Вали, он - один из наиболее активных членов Центра и всегда дает нам полезные советы. Другой вице-президент – известная индийская писательница Суман Кешари, главный советник – моя мама, Сусанна Григорян, генеральный секретарь – Нарэ Мкртчян.
За два года существования Центра мы организовали официальные мероприятия, посвященные 25-летию независимости Республики Армения, 25-летию дипломатических отношений между Арменией и Индией, 40-летию визита в Армению премьер-министра Индии Индиры Ганди, 100-летию Армянского геноцида, Апрельской войне, Международному женскому дню, в Индийском совете культурных отношений (ICCR) организовали большую фотовыставку, представив культуру и историю Армении. Скажу, что посольство Армении в лице чрезвычайного и полномочного посла РА в Индии Армена Мартиросяна всегда нас поддерживает в любом вопросе.
Кроме того, по самым разным случаям мы организовывали также сборы армянской общины, где присутствуют и наши индийские зятья и дети. В наших планах есть также создание чего-то вроде воскресной школы, где наши армянские дети смогут общаться друг с другом, учить армянские песни и танцы. Остается только решить вопрос с помещением.
- 24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян, что-нибудь делается в далекой Индии, чтобы представить этот день индийскому обществу?
-  Уже несколько лет в университете им. Неру, который является самым большим университетом в Южной Азии и известен своим активным интеллектуальным потенциалом, мы организуем акцию сожжения свечей в память невинных жертв Геноцида, а также проводим семинар, во время которого рассказываем об этой трагической странице нашего народа, осуждаем его, а также показываем историю возрождения нашей нации. Все это вызывает огромный интерес у студентов и профессорско-преподавательского состава университета.
Кроме того, в литературно-политическом журнале “HANS”, который выходит на индийском языке с 1936 года, в апрельском номере 2017 года был опубликован рассказ Мушега Галшояна “Зов” в моем переводе, который посвящен Геноциду. После публикации рассказ имел такой резонанс, что главный редактор журнала Санджай Сахай решил, что редакторская статья следующего, майского номера будет посвящена Геноциду армян, что тоже вызвало бурный интерес.
С писательницей Суман Кешари последние 4 года мы активно работаем над одной уникальной книгой. Она полностью посвящена Геноциду армян. Книга состоит из двух частей. Первая часть – перевод произведений армянских писателей на хинди (который делаю я) и вторая часть – исследования разных экспертов мира (также турок) по геноциду, интервью с разными специалистами. Кстати, г-жа Кешари по приглашению правительства РА в 2015 году присутствовала на мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян, а также на церемонии награждения “Аврора”.
- А произведения каких авторов включены в книгу?
- В книгу включены отрывки из известных произведений Рубена Севака, Даниэла Варужана, Сиаманто, Паруйра Севака, Ованеса Туманяна, Ованеса Шираза, Амастеха. Сейчас идет работа над переводом небольшого отрывка из романа Франца Верфеля “40 дней Муса Дага”.
- Когда книга выйдет в свет?
- Книга должна была быть издана давно, однако все время мы находили новые важные материалы, которые невозможно было не включить в книгу, и в итоге получился довольно объемный том.  Решили книгу завершить к сентябрю.
- Над чем еще Вы работаете?
- Недавно в наше посольство обратились из Делийского университета. Они планируют издать на языке хинди серию классиков прозы разных стран мира. Из каждой страны – один писатель, 1 том и около 100 страниц. Мы выбрали нашего классика Ованеса Туманяна, тем более, что в следующем году исполняется 150 лет со дня его рождения. Буду переводить на хинди его известные рассказы, среди них - «Гикор», «Честь бедного», «Каменная баня Несо» и др.
- Это очень серьезная, ответственная и сложная работа, а также очень важная - в плане представления нашего знаменитого писателя индийскому обществу. В завершение иньервью скажите, пожалуйства, – чему учит Индия?
- В первую очередь, Индия учит терпимости (чего, к сожалению, очень мало в Армении) и секуляризму, т.е. принятию всех религий, всех людей такими, какие они есть. Есть одно очень известное выражение на санскрите - Vasudhaiva kutumbakam, т.е. "весь мир – одна семья". Люди, которые принадлежат разным расам, религиям, менталитету, являясь очень разными, в то же время являются членами одной семьи – нашей планеты. И это - единство в его многообразии…