Հայ դասական գրողների գործերը թարգմանվում են հնդկերեն. հնդկերենի գրականագետ (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Մանե Մկրտչյանի հետ, հնդկերենի գրականագետ, Ջավահարլալ Ներուի անվան համալսարանի ասպիրանտ-դոկտորանտ  (Նյու Դելի):
- Ինչպե՞ս պատահեց, որ հանկարծ որոշեցիք զբաղվել հնդկերեն լեզվով, հնդկական գրականությամբ:
- Հնդկաստան գալը եղել է իմ մայրիկի գաղափարը: Նա խորհուրդ տվեց անել մի այնպիսի ուսումնասիրություն, որ Հայաստանում համարյա չի արվել: Խոսքը գնում է հնդկերեն լեզվի, հնդկական գրականության և մշակույթի մասին: Դելիի համալսարանում ավարտելով հինդի լեզվի և գրականության ֆակուլտետի բակալավրիատը և մագիստրատուրան՝ Հնդկաստանի կառավարության ICCR ծրագրով շարունակեցի ուսումս Ջավահարլալ Ներուի համալսարանի ասպիրանտուրայում, իսկ այժմ՝ դոկտորանտուրայում։ Իմ թեկնածուական ատենախոսության թեման է` «19դ. սկզբի հայ և հինդի նոր գրականության զարթոնքը և դրանց համեմատական վերլուծությունը»։ Կարծում եմ այս լայնածավալ ուսումնասիրությունը կնպաստի երկու երկրների մշակույթների մերձեցմանը։
- Այժմ Դելիում ապրում է ավելի քան 30 հայ, հայեր կան նաև Հնդկաստանի այլ քաղաքներում: Ի՞նչ է արվում ձեր կողմից տեղի հայերին միավորելու, Հայաստանը հնդիկ հասարակությանը ներկայացնելու նպատակով:
- Այո, այս տարիների ընթացքում հայերի քանակի ավելացման հետ միաժամանակ Հնդկաստանում հայկական կազմակերպություն հիմնելու միտքը գնալով ավելի իրատես դարձավ։   Եվ ահա, 2015թ.-ին, մեր համախոհների, ընկերների օգնությամբ բացեցինք Հայկական մշակույթի կենտրոն Դելիում: Կենտրոնի նախագահը Գայանե Մովսիսյանն է, ով մինչև վերջերս Հնդկաստանի նախագահի կլինիկայի բժիշկ-սրտաբանն էր, իսկ այժմ աշխատում է մասնավոր կլինիկայում, փոխնախագահը՝ անվանի բժիշկ-պրոֆեսոր Մոհսին Վալին է, ով Կենտրոնի ամենաակտիվ անդամներից մեկն է և մշտապես իր խորհուրդներով մեզ ճիշտ ուղի է ցույց տալիս, թե ինչպես է պետք աշխատեցնել նման կենտրոնը Հնդկաստանում, փոխնախագահ է նաև հնդիկ անվանի գրող տկն. Սուման Կեշարին, գլխավոր խորհրդատուն մայրիկս է՝ Սուսաննա Գրիգորյանը, գլխավոր քարտուղարը՝ Նարե Մկրտչյանը:
Կենտրոնի գործունեության երկու տարիների ընթացքում կազմակերպել ենք պաշտոնական միջոցառումներ՝ նվիրված ՀՀ անկախության 25-ամյակին, ՀՀ-Հնդկաստան դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակին, Հնդկաստանի վարչապետ Ինդիրա Գանդիի՝ Երևան կատարած այցի 40-ամյակին, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին, Ապրիլյան պատերազմին, Կանանց տոնին, Մշակութային հարաբերությունների հնդկական խորհրդում (ICCR) կազմակերպել ենք Հայաստանի պատմությունն ու մշակույթը ներկայացնող մեծ ու որակյալ լուսանկարների մեծ ցուցահանդես: Ասեմ, որ ՀՀ դեսպանատունը՝ ի դեմս Հնդկաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանի, ամեն հարցում միշտ մեզ աջակցություն է ցուցաբերում:
Բացի այդ, տարբեր առիթներով կազմակերպել ենք նաև հայ համայնքի հավաքներ, որտեղ ներկա են եղել նաև մեր հնդիկ փեսաները և երեխաները: Մեր ծրագրերում կա նաև կիրակնօրյա դպրոցի հիմնումը, որտեղ մեր հայ երեխաները կկարողանան միմյանց հետ շփվել, սովորել հայերեն, հայկական երգ ու պար: Մնում է լուծել տարածքի հարցը:
- Վերջերս հիշատակեցինք ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը: Ի՞նչ է արվում հեռավոր Հնդկաստանում՝ այդ օրը մարդկանց ճանաչելի դարձնելու, ներկայացնելու համար:
Արդեն մի քանի տարի է Ջ.Ներուի անվան համալսարանում, որը Հարավային Ասիայի ամենամեծ համալսարանն է և հայտնի է իր ակտիվ ինտելեկտուալ ներուժով, կազմակերպում ենք մոմավառություն Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին, ինչպես նաև սեմինար, որի ժամանակ պատմում ենք մեր ժողովրդի այս ողբերգական էջի մասին, դատապարտում այն, ինչպես նաև ցույց տալիս մեր ազգի վերածնունդը: Այս ամենը շատ մեծ հետքաքրքրություն է առաջացնում ուսանողության և դասախոսական կազմի շրջանում:
Բացի այդ, «HANS» գրական-քաղաքական ամսագրում, որը լույս է տեսնում հնդկերեն լեզվով 1936թ.-ից, 2017-ի ապրիլյան համարում հրատարակվել է Մուշեղ Գալշոյանի «Կանչը» պատմվածքը իմ թարգմանությամբ, որը նույնպես նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը: Այնքան արձագանքներ ստացվեցին տպագրությունից հետո, որ ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սանջայ Սահայը որոշեց, որ հաջորդ՝ մայիսյան  համարի իր խմբագրականը նվիրի Ցեղասպանությանը, ինչը նույնպես մեծ արձագանք գտավ:
Գրող Սուման Կեշարիի հետ վերջին 4 տարին շատ ակտիվ աշխատում ենք մի առանձնահատուկ գրքի վրա: Այն ամբողջովին նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը: Գիրքը կազմված է երկու մասից. առաջին մասը՝ հայ գրողների գործերի թարգմանություն հնդկերեն, որը ես եմ կատարել և երկրոդ մաս՝ ցեղասպանության տարբեր փորձագետների (նաև՝ թուրք) գործերը, հարցազրույցներ այլ մասնագետների հետ: Ի դեպ, տկն. Սուման Կեշարին, ՀՀ կառավարության հրավերով, 2015-ին Երևանում ներկա էր Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, նաև՝ «Ավրորա» մրցանակաբաշխությանը:
- Իսկ հայ ո՞ր գրողների գործերի թարգմանությունն է տեղ գտել գրքում:
- Ռուբեն Սևակի, Դանիել Վարուժանի, Սիամանթոյի, Պարույր Սևակի, Հովհաննես Թումանյանի, Հովհաննես Շիրազի, Համաստեղի հայտնի գործերից հատվածներ: Այժմ ավելացնում ենք նաև մի փոքր հատված Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպից:
- Ե՞րբ լույս կտեսնի այս գիրքը:
-Վաղուց պետք է լույս տեսներ, բայց անընդհատ այնպիսի նոր նյութեր էինք գտնում, որ անհնարին էր դրանք չընդգրկել, և արդյունքում ստացվեց մի ծավալուն հատոր: Որոշել ենք մինչև սեպտեմբեր գիրքն ավարտել:
- Ի՞նչ այլ գործի վրա եք աշխատում:
- Վերջերս Նյու Դելիում մեր դեսպանատուն էին դիմել Դելիի համալսարանից: Այնտեղ նախատեսում են հնդկերեն լեզվով հրատարակել աշխարհի տարբեր երկրների դասական գրողների արձակ գործերի շարք: Յուրաքանչյուր գրողին հատկացվում է մեկ հատոր և մոտ 100 էջ: Մենք ընտրեցինք մեր հայ դասական Հովհաննես Թումանյանին, մանավանդ որ եկող տարի լրանում է նրա ծննդյան 150-ամյակը, և նրա հայտնի պատմվածքները՝ «Նեսոյի քարաբաղնիսը», «Գիքորը», «Աղքատի պատիվը» և այլն:
- Շատ լուրջ, պատասխանատու և բարդ գործ է, ինչպես նաև՝ շատ կարևոր՝ հնդկական հասարակությանը մեր անվանի գրողին ներկայացնելու առումով: Եվ վերջում ասեք՝ ի՞նչ է սովորեցնում Հնդկաստանը:
- Հնդկաստանն առաջին հերթին սովորեցնում է հանդուրժողականություն (ինչը, ցավոք, շատ քիչ է Հայաստանում) և աշխարհիկություն, այսինքն՝ ընդունել բոլոր կրոնները, բոլոր մարդկանց այնպես, ինչպես որ կան: Կա մի հայտնի արտահայտություն սանսկրիտ լեզվով. Vasudhaiva kutumbakam, այսինքն` աշխարհը մի ընտանիք է: Մարդիկ, որոնք պատկանում են տարբեր ռասաների, կրոնների, մտածողության, լինելով շատ բազմազան, միևնույն ժամանակ մի ընտանիքի՝ մեր մոլորակի անդամ են. միասնություն բազմազանության մեջ…

The Works of Armenian Classics Are Translated into Hindi: Hindi Literary Scholar (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Mane Mkrtchyan, Hindi literary scholar, PhD student at Jawaharlal Nehru University (New Delhi).
- How did it happen that you decided to study Hindi, to study Indian literature?
- The trip to India was my mom's idea. She advised to do such research, which has been done very rarely in Armenia. It's about Hindi, Indian literature and culture. After doing Bachelor's and Master's Degrees in Delhi University, I continued my studies in M.Phil, and now I am  doing PhD at Jawaharlal Nehru University under the ICCR program of the Indian government. The theme of my Ph.D. thesis is: “Awakening of Armenian and Indian new literature in the early 19th century and their comparative analysis”. I think that this large-scale study will help in bringing the cultures of both countries closer.
- Now more than 30 Armenians live in Delhi, there are Armenians also in other cities of India. What is being done to unite local Armenians, to present Armenia to the Indian society?
- Over the years, in parallel with the increase in the number of Armenians, the idea of ​​creating an Armenian organization in India has become more real. And in 2015, with the help of our like-minded friends, we opened an Armenian Cultural Center in Delhi. The President of the Center is Gayaneh Movsisyan, who until recently was a cardiologist at the clinic of the President of India, now she works in a private clinic. Our vice-president is famous doctor-professor Mohsin Wali, he is one of the most active members of the Center and always gives us useful advice. Another vice-president is famous Indian writer Mrs. Suman Keshari, the main adviser is my mother, Susanna Grigoryan, General Secretary is Nareh Mkrtchyan.
During the two years of the Center's existence, we organized official events dedicated to the 25th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia, the 25th anniversary of the diplomatic relations between Armenia and India, the 40th anniversary of the visit of Indian Prime Minister Indira Gandhi to Armenia, the 100th anniversary of the Armenian Genocide, International Women's Day, at the Indian Council of Cultural Relations (ICCR) we organized a large photo-exhibition, presenting the culture and history of Armenia. I will say that the Armenian Embassy, ​​in the person of the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Armenia to India Armen Martirosyan, always supports us in any matter.
In addition, in various cases we also organize gatherings of the Armenian communities, where our Indian sons-in-law and children are also present. We also plan to cretae something like a Sunday school, where our Armenian children can communicate with each other, learn Armenian songs and dances. It remains only to decide the issue with the space of the school.
- What is being done in distant India to present issue of the Armenian Genocide to Indian society?
- For several years at the Nehru University, which is the largest university in South Asia and is known for its active intellectual potential, we organize the burning of candles in memory of the innocent victims of the Genocide, as well as a seminar during which we tell about this tragic page of our people, condemn it, and also show the rebirth of our nation. All this is of great interest to students and faculty.
In addition, in the literary and political journal "HANS", which is published in Hindi language since 1936, in the April issue of 2017, the story of Mushegh Galshoyan "Call" was published in my translation, which is dedicated to the Genocide. After the publication, the story had such a resonance that the editor-in-chief of the magazine Sanjay Sahai decided that the editorial of the next, May issue would be devoted to the Armenian Genocide, which also aroused great interest.
With writer Suman Keshari for the last 4 years, we are actively working on one unique book. It is fully dedicated to the Armenian Genocide. The book consists of two parts. The first part is the translation of the works of Armenian writers into Hindi (which I do) and the second part - studies of various experts of the world (also Turks) on genocide, interviews with different specialists. By the way, Mrs. Keshari at the invitation of the Armenian government in 2015 attended events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, as well as the Aurora awards ceremony.
- Which authors are included in the book?
- The book includes excerpts from the famous works of Ruben Sevak, Daniel Varuzhan, Siamanto, Paruyr Sevak, Hovhannes Tumanyan, Hovhannes Shiraz, Hamastegh. Now we are working on translating a short excerpt from Franz Werfel's novel "40 Days of Musa Dag".
- When will the book be published?
- The book should have been published long time ago, but all the time we found new important materials that it was impossible not to include, and eventually it turned out to be quite a big book. We have decided to complete the book by September.
- What else are you working on?
- Recently, Delhi University contacted our Embassy. They plan to publish in Hindi language a series of classics of prose from different countries of the world. From each country - one writer, one volume and about 100 pages. We chose our classic Hovhannes Tumanyan, especially because next year marks the 150th anniversary of his birth. I will translate into Hindi his famous stories, among them: "Gikor", "Honor of the Poor", "Stone Bath of Neso", etc.
- This is a very serious, responsible and difficult work, and very important, in terms of presenting our famous writer to the Indian society. In conclusion, tell me, what does India teach?
- First of all, India teaches tolerance (which, unfortunately, is very little in Armenia) and secularism, that is, acceptance of all religions, all people as they are. There is one very famous expression in Sanskrit - Vasudhaiva kutumbakam, ie. the whole world is one family. People who belong to different races, religions, mentality, being very different, at the same time are members of the same family - our planet: unity in diversity...