Արցախում 15,6% տնտեսական աճ է գրանցվել
Մայիսի 16-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում մեկնարկել են ԱՀ 2017թ-ի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումները: Նիստը վարել է գլխադասային՝ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը:
ԱՀ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, ներկայացնելով նախորդ տարվա մակրոտնտեսական ցուցանիշները, նշել է, որ 2017թ-ին համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կազմել է 272,1մլդ դրամ, մեկ շնչի հաշվով արձանագրվել է 3844,8 ԱՄՆ դոլլար ՀՆԱ-ի ցուցանիշ,  որով առաջին անգամ Արցախը գրեթե հավասարվել է Հայաստանում արձանագրված համապատասխան ցուցանիշին:
«ՀՆԱ-ի այդպիսի ծավալը հնարավորություն տվեց արձանագրել տնտեսական աճի բավականին բարձր տեմպ՝ 15,6%-ի չափով»,- իր ելույթում ընդգծել է նախարարը:
Գրիգորի Մարտիրոսյանի տեղեկացմամբ՝ տնտեսական աճի ընդհանուր ցուցանիշի վրա հիմնական ներգործությունը հանքարդյունաբերության  ոլորտինն է եղել, որը կազմել է 10 տոկոսային կետ: Տարին եզրափակվել է 15,4% տնտեսական աճի ցուցանիշով:
Արդյունաբերության ոլորտի իրական աճը կազմել է 54,8%, ինչը հնարավորություն է տվել արձանագրել 97, 5մլդ դրամ արտադրության ծավալ:
Միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 155 հազ 433 դրամ, աճը արձանագրվել է  1,8%-ի չափով:
Պետական բյուջեի սեփական եկամուտները կազմել են 41մլդ 355,9մլն դրամ, կամ պլանավորված ցուցանիշը գերակատարվել է 6,6%-ով: Բյուջեի եկամուտի գերակշիռ մասը կազմել են հարկային եկամուտները: Դեֆիցիտը կազմել է 3մլդ 305,2 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 387մլն դրամով:
Բյուջեի ծախսերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 92մլդ 98,1մլն դրամ, կամ ապահովվել է ճշտված ցուցանիշի 96,5%-ը: Նախորդ տարվա պետական բոյւջեի համեմատ ծախսերն աճել են 8,8 կետով: Նախարարի խոսքով՝ աճին նպաստել են ոչ ֆիինանսական ակտիվների ծախսերը:
«2017թ-ի բյուջեն եզրափակել ենք առանց էական պարտավորությունների»,-կարևորել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Պատգամավորները ֆինանսների նախարարին են առաջադրել բյուջետային ծախսերի օպտիմալացմանը, որոշ ոլորտների ֆինանսավորման նվազմանը և աշխատավարձերի բարձրացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Հնչած որոշ հարցերի պարզաբանմամբ հանդես է եկել պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ով ներկայացրել է նաև տնտեսության տարբեր ոլորտներին վերաբերող համառոտ վերլուծություն ու նույնպես պատասխանել պատգամավորների հարցերին:

В Арцахе зафиксирован экономический рост
В Национальном Собрании Республики Арцах 16-го мая начались обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2017 год. Об этом сообщает пресс-служба НС Республики Арцх.
Министр финансов Арцах Григорий Мартиросян, представив макроэкономические показатели за предыдущий год, отметил, что в 2017 году валовый внутренний продукт (ВВП) составил 272,1 млрд драмов, ВВП на душу населения составил 3844,8 долларов, по которому Арцах впервые почти сравнился с соответствующим показателем, зафиксированным в Армении.
"Такой объем ВВП позволил зафиксировать достаточно высокий темп экономического роста – в размере 15,6%", – отметил в своем слове министр.
По сообщению Григория Мартиросяна, основное воздействие на общий показатель экономического роста оказала сфера горной промышленности – 10%. Год завершился с 15,4-процентным экономическим ростом.
Реальный рост в сфере горной промышленности составил 54,8%, что позволило зафиксировать объем производства в размере 97,5 млрд драмов.
Среднемесячная зарплата составила 155 тыс 433 драмов, рост составил 1,8%.
Собственные доходы государственного бюджета составили 41 млрд 355,9 млн драмов, или запланированный показатель был переисполнен на 6,6%.
Подавляющую часть дохода бюджета составили налоговые доходы. Дефицит составил 3 млрд 306,2 млн драмов, что меньше прошлогоднего показателя на 387 млн драмов.
Общий объем расходов бюджета составил 92 млрд 98,1 млн драмов или было обеспечено 96,5% уточненного показателя.
Расходы по сравнению с государственным бюджетом за предыдущий год увеличились на 8,8%. По словам министра, росту способствовали расходы нефинансовых активов.
"Бюджет за 2017 год мы завершили без существенных обязательств", – подчеркнул Григорий Мартиросян.
Депутаты задали министру финансов вопросы, касающиеся оптимизации бюджетных расходов, сокращения финансирования некоторых сфер и возможностей повышения заработных плат.
Пояснения к некоторым вопросам дал государственный министр Араик Арутюнян, который представил также краткий анализ относительно разных отраслей экономики и также ответил на вопросы депутатов.