Վարչապետը «Ռենկո» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի հետ քննարկել է նոր ջերմաէլեկտրակայանի կառուցման ծրագիրը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է իտալական «Ռենկո» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջովաննի Ռուբինիին: Կողմերն անդրադարձել են Երևանի ՋԷԿ-ի հարակից տարածքում նոր ջերմաէլեկտրակայանի կառուցման ներդրումային ծրագրի իրականացմանը:
Ջովաննի Ռուբինին նշել է, որ գրեթե 300 մլն դոլար գնահատվող ներդրումային ծրագրով նախատեսվում է 25-28 ամսվա ընթացքում կառուցել և շահագործման հանձնել 250 մեգավատ հզորությամբ ջերմաէլեկտրակայան: Ըստ պարոն Ռուբինիի՝ ներդրվելիք ժամանակակից համակարգերի արդյունքում հնարավոր կլինի արտադրել ցածր ինքնարժեքով էլեկտրաէներգիա: Ծրագիրն իրականացվելու է Siemens ընկերության և միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ համագործակցությամբ: «Պատրաստ ենք հնարավորինս արագ մեկնարկել ծրագրի իրականացումը: Շինարարության ընթացքում ակնկալվում է ստեղծել շուրջ 1000 նոր աշխատատեղ»,- ասել է «Ռենկո» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենը:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ներդրումային ծրագրի իրականացումը և ընդգծել. «Մենք շահագրգռված ենք նոր ներդրումների ներգրավմամբ և աշխատատեղերի ստեղծմամբ, ուստի հետաքրքրված ենք ներկայացված նախագծով»: Վարչապետն առաջարկել է ծրագիրն առաջ մղելու աշխատանքները կոորդինացնել համապատասխան գերատեսչությունների հետ:
Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ ՀՀ կառավարության և իտալական ընկերության արդյունավետ համագործակցության արդյունքում հետագայում մեր երկրում կյանքի կկոչվեն նոր ներդրումային ծրագրեր:

Премьер Армении обсудил с главным исполнительным директором компании "Ренко" программу строительства новой теплоэлектростанции
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял главного исполнительного директора итальянской компании "Ренко" Джованни Рубини. Стороны обсудили реализацию инвестиционной программы строительства новой теплоэлектростанции на территории, прилегающей к Ереванской ТЭС. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Джованни Рубини отметил, что по инвестиционной программе, которая оценивается почти в 300 млн долларов, намечено в течение 25-28 месяцев построить и сдать в эксплуатацию теплоэлектростанцию мощностью в 250 мегаватт. По словам господина Рубини, в результате внедряемых современных систем будет возможно производить электроэнергию с низкой себестоимостью. Программа будет реализовываться при сотрудничестве компании Siemens и международных финансовых структур. "Мы готовы по возможности быстро приступить к реализации программы. В процессе строительства ожидаем создать порядка тысячи новых рабочих мест", - сказал главный исполнительный директор компании "Ренко".
Никол Пашинян приветствовал реализацию инвестиционной программы и подчеркнул: "Мы заинтересованы в привлечении новых инвестиций и создании рабочих мест, следовательно, заинтересованы в представленном проекте". Премьер-министр предложил координировать работу по продвижению программы с соответствующими ведомствами.
Собеседники выразили надежду, что в результате плодотворного сотрудничества правительства и итальянской компании в будущем в нашей стране будут воплощаться в жизнь новые инвестиционные программы.