ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Անջեյ Կասպրշիկին
Մայիսի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին:
Դեսպան Կասպրշիկը շնորհավորել է Դավիթ Տոնոյանին՝ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ:
Հանդիպման ընթացքում պաշտպանության նախարարը դեսպանին է ներկայացնել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը, հրադադարի ռեժիմի խախտման հաճախականությունն ու բնույթը: Մասնավորապես, Դավիթ Տոնոյանն իր մտահոգություններն է հայտնել վերջին օրերին պետական սահմանի և շփման գծի որոշակի հատվածներում հակառակորդի գործողությունների աշխուժացման փորձերի կապակցությամբ, որի արդյունքում հրազենային վիրավորում է ստացել նաև ՊԲ զինծառայող Շամխալ Պետրոսյանը: Այս առումով պաշտպանության նախարարը կարևորել է հրադադարի ռեժիմի խստիվ պահպանումը՝ սադրանքներ թույլ չտալու և իրավիճակը չապակայունացնելու առումով:
Առողջություն մաղթելով հայ զինծառայողին, Անջեյ Կասպրշիկն իր պատրաստակամությունն է հայտնել այսուհետ ևս առավելագույն ջանքեր գործադրել իր միջնորդական առաքելության մեջ:
Կողմերը քննարկել են նաև դեսպանի գրասենյակի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջև համագործակցության հետ կապված և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Defense minister of Armenia Davit Tonoyan on May 17 received Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, Armenpress reports.
Ambassador Kasprzyk congratulated Davit Tonoyan on his appointment as defense minister and wished success in his future activities.
During the meeting the defense minister introduced the Ambassador on the current situation in the Armenian-Azerbaijani and the Artsakh-Azerbaijan borders, the frequency and nature of the ceasefire violation. In particular, minister Tonoyan expressed his concerns over the recent activeness attempts of the Azerbaijani forces in some parts of the borders, as a result of which Artsakh’s Defense Army solder Shamkhal Petrosyan received a gunshot wound. In this regard the defense minister attached importance to the strict adherence to the ceasefire regime in order to prevent provocations and not to destabilize the situation.
Ambassador Kasprzyk wished speedy recovery to the soldier and expressed readiness to make maximum efforts within his mediation mission.
The officials also discussed other issues relating to the cooperation between the Ambassador’s office and the Armenian defense ministry, as well as issues of bilateral interest.