«Emerging Europe» ամսագիրը Երևանի մասին. Արևի քաղաքը նշում է հիմնադրման 2800-ամյակը
Եվրոպական հայտնի «Emerging Europe» ամսագիրն իր հերթական համարում անդրադարձել է Երևանին և ներկայացրել այս տարի հիմնադրման 2800-ամյա պատմությունը նշող քաղաքի զբոսաշրջային գրավչությունները:
Ներկայացնելով Հայաստանի և համայն հայության մայրաքաղաքը՝ ամսագիրը պատմական ակնարկում մասնավորապես նշել է, որ աշխարհի ամենահին քաղաքներից մեկը՝ Երևանը, հիմնադրվել է մ.թ.ա. 782 թվականին Արգիշտի I արքայի կողմից, ինչի մասին վկայում է Էրեբունի ամրոցում հնագիտական պեղումների ընթացքում հայտնաբերված սեպագիր արձանագրությունը:
Անդրադառնալով զբոսաշրջիկներին թերևս ամենահետաքրքրող թեմային, թե ու՞ր այցելել և ինչ տեսնել Երևանում՝ ամսագիրն առաջարկում է այցելությունների ծրագրում ներառել մայրաքաղաքի թանգարան-հնավայրերը: Որպես առաջին կանգառ՝ ամսագիրը կատարում է տարածաշրջանի ամենահայտնի հնավայրերից մեկում՝ Էրեբունի պատմահնագիտական ամրոց-թանգարանում:
«Emerging Europe»-ը Երևանում այցելության պատմական կարևորագույն կետերից է համարել նաև Շենգավիթ հնավայրը՝ ընդգծելով, որ երկրի ամենահայտնի հնագիտական բրոնզեդարյան հուշարձաններից մեկն անտարբեր չի թողնի պատմության սիրահարներին: Պատմական գրավչությունների շարքում առանձնացվել է նաև Կարմիր բլուրը, որտեղ հայտնաբերվել է Թեյշեբաինի ամրոցը:
«Ժամանակակից Երևանն իր մոտ 1,3 մլն բնակչությամբ Հայաստանի տնտեսական, քաղաքական ու մշակութային կենտրոնն է: Այն իր մեջ ներառում է Հայաստանի պատմական 11 մայրաքաղաքի փառքն ու պատմությունը և համարվում է բոլոր հայերի մայրաքաղաքը: Չնայած Երևանը Հռոմից 29 տարով մեծ է, այսօր այն ժամանակակից քաղաք է, որի ներկայիս արտաքին տեսքը ձևավորվել է 20-րդ դարի կեսերին: Այս տարի Երևանը նշում է իր հիմնադրման 2800-ամյակը»,- ասվում է Issuu առցանց հարթակում տեղադրված հոդվածում:
Ներկայացնելով ժամանակակից Երևանը՝ ամսագիրն առանձին «EVNfestivals2018» սյունաշարով անդրադարձել է ամռանը Երևանում նախատեսվող ավելի քան 60 մարզամշակութային միջոցառումներին՝ հատուկ ուշադրության արժանացնելով երևանյան փառատոները: Առավել մեծ հետաքրքրություն ներկայացնողների շարքում ամսագիրը ներկայացրել է հայկական խոհանոցային հարուստ ավանդույթներին ծանոթանալու հնարավորություն ընձեռող «Համով հոտով Երևան», ազգային հագուստների «Երևան Տարազֆեստ» և «Երևանի գարեջրի» փառատոները, որոնք ամեն տարի դեպի Երևան են բերում մեծաթիվ զբոսաշրջիկների:
Հոդվածում «Emerging Europe»-ը մեկ անգամ ևս հիշեցնում է, որ Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի հիմնական միջոցառումներն անցկացվելու են սեպտեմբերի 29-ին և 30-ին:
Միջոցառումների ամբողջական ցանկին և մանրամասներին ծանոթանալու համար ամսագիրն առաջարկում է օգտվել քաղաքի հոբլյանին ընդառաջ գործարկված՝ www.yerevan2800.am կայքից:
Տեղեկացնենք նաև, որ Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպան լուսաբանող «Emerging Europe» ամսագրիրը, որը տարածվում է նաև եվրոպայում բիզնես միջավայրում, իր հրապարակման մեջ անդրադարձել է նաև Երևանի ներդրումային հետաքրքրություններին և գրավչություններին՝ ընդգծելով այս մասով Հայաստանի մայրաքաղաքին տրված միջազգային գնահատականներն ու քաղաքային իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ աջակցելու մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության զարգացմանը:

Журнала Emerging Europe о Ереване: город солнца отмечает 2800-летие основания
Известный европейский журнал ''Emerging Europe'' в своем очередном номере  опубликовал статью о Ереване, где представил туристическую привлекательность города, который в этом году отмечает 2800-летие основания.
Представив Армению и столицу армян мира, в статье в частности отмечается, что один из древнейших городов мира-Ереван, был основан в 782 году до нашей эры царем Аргишти I, о чем свидетельствует клинопись, обнаруженная при археологических раскопках в крепости Эребуни.
Обращаясь к самой интересной теме для туристов, куда поехать и что посмотреть в Ереване, ''Emerging Europe'' предлагает включить в программу посещений музеи и исторические места. Во время первой остановки предлагается посетить историко-археологический музей-заповедник ''Эребуни''.
В Ереване Emerging Europe советует также посетить древнее поселение Шенгавит, отметив, что один из самых известных археологических памятников бронзового века в стране не оставит равнодушными любителей истории. Еще одним историческим местом является Кармир Блур, где была обнаружена крепость Тейшебаини.
''Современный Ереван со своим более чем 1.3 миллионным населением является экономическим, политическим и культурным центром Армении. Он сочетает в себе историю и славу всех 11 исторических столиц Армении, и считается столицей всех армян. Несмотря на то, что Ереван старше Рима на 29 лет, сегодня он является современным городом, нынешний облик которого был сформирован в середине 20 века. В этом году Ереван отмечает 2800-летие'',- говорится в статье, размещенной на онлайн площадке Issuu.
Представив современный Ереван, в разделе ''EVNfestivals2018'' рассказывается о проводимых в столице летом более чем 60 спортивных и культурных мероприятиях, среди которых особое место отводиться ереванским фестивалям.
Среди наиболее популярных фестивалей выделены фестиваль армянских празднично-ритуальных блюд ''Ереван со вкусом и запахом'', фестиваль армянской национальной одежды ''Ереван ТАРАЗфест''''Ереванский фестиваль пива''.
''Emerging Europe'' еще раз напоминает, что основные мероприятия, приуроченные к 2800-летию основания Еревана, состоятся 29-го и 30-го сентября.
С полным списком мероприятий и другими новостями можно ознакомиться на сайте www.yerevan2800.am, запущенном в преддверии юбилея города.
Журнал Emerging Europe, который освещает Центральную и Восточную Европу, в своей статье коснулся также инвестиционных интересов и привлекательности Еревана, подчеркивая данные столице Армении международные оценки и готовность городских властей содействовать развитию сотрудничества с частным сектором.