Հունաստանում ծեծել են Սալոնիկիի 75-ամյա քաղաքապետին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հունաստանում Առաջին աշխարհամարտի տարիներին թուրքերի կողմից Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառումների ժամանակ ծեծել են Սալոնիկի 75-ամյա քաղաքապետ Յանիս Բուտարիսին, հայտնում է The Washington Post-ը:
Միջոցառման ժամանակ քաղաքապետին է մոտեցել մոտ 10-12 մարդ՝ պահանջելով հեռանալ միջոցառման անցկացման վայրից: Երբ քաղաքապետը հրաժարվել է, նրան գցել են գետնին և սկսել ծեծել:
Բուտարիսին հիվանդանոց են տեղափոխել՝ գլխի, մեջքի և ոտքերի վնասվածքներով:
Սալոնիկիի քաղաքապետը Հունաստանի և Թուրքիայի մերձեցման կողմնակից է և հայտնի է իր բացահայտ հակաազգայնական դիրքորոշմամբ:

В Греции избили 75-летнего мэра города Салоники (видео)
В Греции избили 75-летнего мэра города Салоники Яниса Бутариса во время проведения мероприятий по случаю Дня Памяти жертв Понтийского геноцида – убийства этнических греков турками во время Первой мировой и греко-турецкой войны в 1914-1923 годах, сообщает Корреспондент.
Во время проведения церемонии к мэру подошли примерно 10-12 человек с требованием покинуть место проведения мероприятия. После того, как городской голова отказался, его повалили на землю и начали бить.
Бутариса забрали в больницу с травмированной головой, спиной и ногами.
Как известно, избитый мэр Салоник является сторонником сближения Греции и Турции и известен своей откровенной антинационалистической позицией.