Տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ
Նիստում քննարկվել է երկու հարց: Գործադիրը սահմանել է նախարարությանը ենթակա մարմինների ենթակայությունը: ՀՀ Սահմանադրության 159-րդ հոդվածի համաձայն՝ պետական կառավարման համակարգի մարմիններն են նախարարությունները, ինչպես նաև ՀՀ կառավարությանը, ՀՀ վարչապետին և ՀՀ նախարարություններին ենթակա մարմինները: Հիմնավորման համաձայն՝ նախարարությանը ենթակա մարմինը գործում է նախարարությանը վերապահված գործունեության ոլորտի շրջանակում և ապահովում է նախարարության իրավասությանը վերապահված գործունեության առանձին ուղղությունների իրականացումը:
ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանն առաջարկել է փոփոխություն կատարել նախագծում և Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն սահմանել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությանը ենթակա մարմին՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարության փոխարեն: Առաջարկությունը նիստում ընդունվել է:
Կառավարությունը սահմանել է նաև պետական կառավարման համակարգի մարմնի կանոնադրության օրինակելի ձևը: Ըստ այդմ՝ սահմանվել են նախարարության, կառավարությանը, վարչապետին և նախարարությանը ենթակա մարմնի կանոնադրությունների օրինակելի ձևերը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է կառավարության անդամներին 10-օրյա ժամկետում ներկայացնել գերատեսչությունների կանոնադրությունների վերջնական տարբերակները:

Состоялось внеочередное заседание правительства РА
Сегодня состоялось внеочередное заседание правительства РА, которое вел премьер-министр РА Никол Пашинян. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
На заседании обсуждалось два вопроса. Правительство определило подчиненность органов подчиненных министерству. Согласно 159-ой статье Конституции, органами системы государственного управления являются министерства, а также органы, подчиненные правительству РА, премьер-министру РА и министерствам РА. Согласно обоснованию, подчинённый министерству орган действует в рамках закреплённой за министерством сферы и обеспечивает реализацию отдельных направлений закреплённой в юрисдикции министерства деятельности.
Первый вице-премьер РА Арарат Мирзоян предложил внести изменение в проект и определить Комитет управления государственным имуществом в качестве органа, подчиненного министерству экономического развития и инвестиций РА, вместо министерства финансов РА. Предложение на заседании принято.
Правительство утвердило также форму примерного устава органа системы государственного управления. В соответствии с этим утверждены формы примерных уставов министерства, а также подчинённых правительству, премьер-министру и министерству органов.
Премьер-министр Никол Пашинян поручил членам правительства в 10-дневный срок представить окончательные варианты уставов ведомств.