Թոմաս դե Վաալն ակտուալ է համարում Արցախի մասնակցությունը բանակցային գործընթացին
Հարավային Կովկասի գծով ճանաչված վերլուծաբան Թոմաս դե Վաալն անդրադարձել է վերջին շրջանում Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին և Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին` նշելով, որ բոլոր խոստումներն ու հույսերը կարող են խափանվել, եթե Հայաստանի նոր կառավարությունը սխալվի, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
Վերլուծաբանը հիշեցրել է, որ որպես վարչապետ իր ընտրության հաջորդ օրը Նիկոլ Փաշինյանն ուղևորվել է Արցախ և պնդել, որ այն պետք է ուղղակիորեն մասնակցի հակամարտության կարգավորման բանակցություններին և նստի բանակցային սեղանի շուրջ: Դե Վաալի խոսքով՝ Փաշինյայը ղարաբաղցիների հետ անկեղծ է և դեռևս 2016 թվականին հայտարարել էր, որ Ադրբեջանին հանձնելու տարածք չկա: Դե Վաալն ընդգծել է նաև, որ քննարկումներն այն մասին, որ Արցախը  պետք է մասնակցի բանակցային գործընթացին ակտուալ են՝ հիշեցնելով, որ մինչև 1998 թվականը ԼՂՀ-ն մասնակցել է բանակցային գործընթացին:

Well known analyst specializing in South Caucasus Thomas de Waal referred to the recent developments in Armenia and Karabakh conflict settlement process, Armenpress reports.
The analyst reminded that the next day of his election as Prime Minister, Pashinyan departed for Artsakh and insisted that it must directly participate in the conflict settlement talks and sit at the negotiating table. According to de Waal, Pashinyan is sincere with the Armenians of Karabakh and still in 2016 he had announced that "There is no land to hand over to Azerbaijan."
Thomas de Waal also underlined that the discussions that Artsakh Republic should participate in the negotiations is relevant. "After all, their homeland is the original subject of the dispute. They did take part until 1998," he said.