Եվրահանձնաժողովում «իսկական խնդիր» են որակել Թրամփի վարչակազմը
Եվրահանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Ֆրանս Թիմերմանսը կարծում է, որ ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմին «իսկական խնդիր» է Եվրամիության համար:
«Սա առաջին վարչակազմն է, որը կարծում է, թե ամերիկյան շահերից է բխում ունենալ ոչ թե միասնական, այլ պառակտված Եվրոպա: Դա իրական խնդիր է Եվրոպայի համար»,- Թիմերմանսի հայտարարությունը մեջբերում է EurActiv տեղեկատվական ռեսուրսը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, որն անդրատլանտյան գործընկերության համոզված կողմնակիցն է, ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Եվրոպան պետք է շնորհակալ լինի ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին, քանի որ նրա քաղաքականության հետևանքով եվրոպացիները ազատվեցին բոլոր պատրանքներից, այժմ հարկավոր է պատրաստ լինել սցենարների, երբ ԵՄ-ին հարկ կլինի ինքնուրույն գործել:

В Еврокомиссии назвали администрацию Трампа "настоящей проблемой" для ЕС
Первый заместитель председателя Еврокомиссии Франс Тиммерманс назвал новую администрацию США "настоящей проблемой" для Евросоюза, передает РИА Новости.
"Это первая администрация (США – ред.), которая считает, что в американских интересах иметь разделенную Европу, а не единую. Это представляет реальную проблему для Европы", - приводит заявление Тиммерманса информационный ресурс EurActiv.
Председатель Европейского совета Дональд Туск, являющийся твердым приверженцем трансатлантического партнерства, ранее заявил, что Европа должна быть благодарна президенту США Дональду Трампу за то, что вследствие его политики европейцы избавились от всех иллюзий, теперь нужно быть готовыми к сценариям, когда ЕС придется действовать самостоятельно.