Վարչապետը բարձրագույն սպայակազմին է ներկայացրել ԶՈւ գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ Արտակ Դավթյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմին է ներկայացրել ԶՈւ գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ Արտակ Դավթյանին:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ, Արցախի հերոս Մովսես Հակոբյանին հայրենիքին մատուցած անուրանալի ծառայությունների համար և շնորհավորել ԳՇ նորանշանակ պետ, գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանին նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Մովսես Հակոբյանը ՀՀ գլխավոր ռազմական տեսուչի պաշտոնում ամբողջությամբ կներդնի իր փորձը՝ ԶՈւ-ի մարտունակության բարձրացմանը հետևողականորեն հասնելու նպատակով:
Ընդգծելով, որ ԶՈւ-երը վայելում են մեր ժողովրդի կատարյալ վստահությունը՝ վարչապետը հավելել է, որ այդ վստահության մեջ կան խնդիրներ, որոնք պետք է լուծել հրատապ, սակայն առանց շտապելու և առանց չմտածված քայլերի: «Սկսած վարչապետից, ավարտած պետական համակարգի ամենացածրաստիճան պաշտոնյայով՝ պետք է խնդիր դնենք աշխատանքի զգացողությունը փոխարինելու առաքելության զգացողության, որովհետև սա է այն բարոյահոգեբանական հենքը, որը մեզ կստիպի դիմակայել անլուծելի թվացող խնդիրներին: Այս ամենի արդյունքում կարևորագույն խնդիրը ԶՈւ-երի մարտունակությունը համապատասխանեցնելն է գնահատված և կանխատեսվող ռազմական սպառնալիքներին ու պատերազմի բնույթին՝ հավանական ագրեսային դիմագրավումը երաշխավորելու համար: Կարևոր եմ համարում, որ Հայաստանի կառավարությունը, պաշտպանության նախարարությունը, բոլորս լիարժեք և ամբողջությամբ կատարենք բոլոր պարտավորությունները, որոնք ունենք զինծառայողի նկատմամբ: Մենք, ի վերջո, պետք է կարողանանք ժամկետային զինծառայողներին բարձր մակարդակով ապահովել այն բոլոր նյութական միջոցներով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Այս առումով, վարչապետը նշել է, որ ԳՇ նորանշանակ պետից ակնկալում է, որպեսզի զինվորների ծնողները դադարեն իրենց երեխաներից ստանալ ներքնաշոր, համազգեստ, հիգիենայի պարագաներ խնդրելու վերաբերյալ պարբերական զանգեր:
ԶՈւ-երի կառավարման տեսակետից վարչապետը կարևորել է միանձնյա ղեկավարության սկզբունքի ապահովումը, ԶՈւ-երում կրթական գործընթացի մակարդակի բարձրացումը ոչ միայն զինվորական, ռազմական հմտությունների, այլ նաև անձի կրթական ցենզի մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ:
«Իհարկե, չափազանց կարևոր խնդիր է մեր սպայական կազմի սոցիալական պաշտպանվածության մակարդակի և ընդհանրապես սպայի դերի բարձրացումը: Հստակ խնդիր է դրված էականորեն բարձրացնել պետական եկամուտների մակարդակը, ինչին, բնականաբար, պետք է հետևի նաև ԶՈւ-երի ֆինանսավորման ավելացումը»,-նշել է վարչապետը՝ ընդգծելով սպաներին բնակարանով ապահովելու և նրանց սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: «Սա կարևորագույն գործոն է և մեր կառավարությունը պետք է լրջագույն ջանքեր գործադրի այս խնդիրները լուծելու համար: Համոզված եմ, որ ԶՈւ-երում, անվտանգության խորհրդում կան անհրաժեշտ ինտելեկտուալ ներուժ, անհրաժեշտ մթնոլորտ, որպեսզի այս բոլոր ուղղություններով բարեփոխումներ իրականացվեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով ԶՈւ-ի 2018-2024 թթ. զարգացման ծրագրին՝ վարչապետը նշել է, որ այն պետք է իրագործվի հետևողականորեն, բավարարի ժամանակի պահանջներին, արձագանքի ռազմաքաղաքական իրավիճակի փոփոխությանը և համարժեք լինի ԶՈւ-ի իրական կարիքներին: Ամփոփելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հույս ունեմ, որ մենք մեկընդմիշտ փակել ենք քաղաքականությանը բանակի կողմից ուղղակի կամ անուղղակի միջամտությունների էջը: Բանակը պաշտպանում է մեր երկրի սահմանները, անվտանգությունը: Բանակ ասելով՝ ես ընկալում եմ զինվոր, որը դեմքով կանգնած է դեպի հակառակորդը և թիկունքով կանգնած է դեպի հայրենիքը: Վստահ եմ, որ բանակը քաղաքական առումով ետ նայելու իրավունք չունի: Բանակի աչալուրջ հայացքը պետք է ուղղված լինի դեպի հակառակորդը, և այդ սկզբունքը պետք է պահպանել ու պաշտպանել բոլոր մակարդակներում»:
Մովսես Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր ծառայակից գործընկերներին համատեղ ծառայության համար: Նա ԳՇ նորանշանակ պետին մաղթել է հաջողություններ՝ հույս հայտնելով, որ ԶՈւ-ում ստեղծված ավանդույթները կպահպանվեն ու կզարգանան:
ԳՇ նորանշանակ պետ Արտակ Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության համար և նշել, որ կփորձի գործով փոխհատուցել այդ վստահությունը:
Այնուհետև, ըստ ձևավորված ընթացակարգի, տեղի է ունեցել ԶՈւ-երի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնի փոխանցման հանդիսավոր արարողությունը: ԳՇ նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը ԳՇ նորանշանակ պետ Արտակ Դավթյանին է հանձնել ԶՈՒ-երի ռազմադրոշը:

Высшему офицерскому составу представлен новый начальник Главного штаба ВС Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в административном комплексе министерства обороны представил высшему офицерскому составу новоназначенного начальника генерального штаба ВС Артака Давтяна. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр выразил благодарность бывшему начальнику генштаба, генерал-полковнику, герою Арцаха Мовсесу Акопяну за заслуги перед Родиной и поздравил новоназначенного начальника генерального штаба генерал-майора Артака Давтяна с назначением. Никол Пашинян выразил надежду, что Мовсес Акопян в должности главного военного инспектора РА приложит весь свой опыт для последовательного достижения повышения боеспособности.
Подчеркнув, что ВС пользуется абсолютным доверием нашего народа, премьер-министр добавил, что в этом доверии есть проблемы, которые нужно решать срочно, однако не торопясь и без непродуманных шагов. "Начиная от премьер-министра, заканчивая чиновником самого низкого ранга государственной системы, нужно поставить задачу заменить чувство работы чувством миссии, потому что это так морально-психологическая основа, которая заставит нас противостоять кажущимся неразрешимыми проблемам. В результате всего этого важнейшая задача привести боеспособность ВС в соответствие с оценеными и прогнозируемыми военными угрозами и характером войны для гарантированного противодействия вероятной агрессии. Считаю важным, чтобы правительство Армении, министерство обороны, все мы полноценно и целиком выполнили все обязательства, которые мы имеем перед военнослужащими. Мы, в конце концов, должны обеспечить военнослужащих срочной службы на высоком уровне всеми теми материальными средствами", - сказал Никол Пашинян. В этом плане, премьер-министр отметил, что ожидает от новоназначенного начальника генштаба, чтобы родители солдат прекратили получать от своих детей регулярные звонки с просьбами прислать нижнее белье, форму, средства гигиены.
С точки зрения управления ВС премьер-министр подчеркнул необходимость обеспечения принципа единоличного руководства, повышения уровня образования в ВС не только в том, что касается военной подготовки, боевых навыков, но также повышения образовательного ценза личности.
"Конечно, чрезвычайно важная задача повышение уровня социальной защищённости и вообще роли офицера. Поставлена чёткая задача существенно повысить уровень государственных доходов, за чем, естественно, должно последовать также увеличение финансирования ВС", - отметил премьер-министр, подчеркнув необходимость последовательных шагов в направлении обеспечения офицеров квартирами и решении их социальных проблем. "Это важнейший фактор и нашему правительству нужно приложить серьёзнейшие усилия для решения этих проблем. Я уверен, что в ВС, Совете безопасности есть необходимый интеллектуальный потенциал, необходимая атмосфера, чтобы по всем этим направлениям осуществить реформы", - сказал Никол Пашинян.
Касаясь программы развития ВС на 2018-2024гг., премьер-министр отметил, что она должна осуществляться последовательно, удовлетворять требования времени, реагировать на изменение военно-политической ситуации и соответствовать реальным потребностям ВС. Подводя итог сказанному, Никол Пашинян отметил: "Надеюсь, что мы навсегда закрыли страницу прямого или непрямого вмешательства армии в политику. Армия защищает границы нашей страны, безопасность. Говоря армия, я понимаю солдата, который стоит лицом к лицу противника и спиной стоит к родине. Я уверен, что армия в политическом смысле не имеет права оглядываться. Бдительный взгляд армии должен быть направлен в сторону противника, и этот принцип нужно соблюдать и защищать на всех уровнях".
Мовсес Акопян выразил благодарность всем сослуживцам за совместную службу. Он пожелал новоназначенному начальнику успехов, выразив надежду, что созданные в ВС традиции сохранятся и будут развиваться.
Новоназначенный начальник генштаба Артак Давтян выразил благодарность премьер-министру за доверие и отметил, что постарается делом воздать за это доверие.
Затем, согласно сформированной процедуре, состоялась торжественная церемония передачи поста начальника генерального штаба ВС. Бывший начальник Мовсес Акопян вручил новоназначенному начальнику генерального штаба ВС Артаку Давтяну боевое знамя ВС.