Շարմազանովը պատասխանել է Էլթոն Ջոնին. Համասեռամոլների քարոզչությունն անընդունելի է
Սեռական փոքրամասնությունների քարոզչությունն անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության համար: Այս մասին, ինչպես հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան, լրագրողներին է ասել խորհրդարանի փոխխոսնակ, ՀՀԿ պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը։
Նրա խոսքով` երգերի ու երաժշտության մասին խոսելը մի բան է, բոլորովին այլ բան` ԼՀԲՏ քարոզչության մասին խոսելը։
«Ես պահպանողական քաղաքական ուժի ներկայացուցիչ եմ, որը պահպանում է քրիստոնեական և ազգային արժեքները։ Եվ այստեղ ես կարող եմ պատասխանել մեր կուսակցության ականավոր գործիչ, սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի խոսքերով. «Եթե նույնիսկ ամբողջ աշխարհը դառնա աղանդավորների ու համասեռամոլների պաշտպան, ես դեմ կլինեմ»։ Կարծում եմ, որ մենք մեր պապերից ավելի խելացի չենք, որպեսզի նոր արժեքներ հորինենք, որոնց համաձայն պետք է ապրենք։ Ուստի մեր կարծիքն ուղղված չէ կոնկրետ ինչ-որ մեկի դեմ։ Հայաստանում Էլթոն Ջոնը մի քանի հայտարարություններ է արել։ Այդ թվում` հիվանդ երեխաներին օգնելու անհրաժեշտության մասին, մենք դա ողջունում ենք։ Բայց ԼՀԲՏ-ի հարցում մեզ համար փոխզիջումներ չկան», - ասել է Շարմազանովը։
Նրան հարցրին, թե ինչպիսի ճակատագիր է տեսնում Հայաստանում բնակվող ԼՀԲՏ ներկայացուցիչների համար և համաձա՞յն է արդյոք, որ նրանք գոյություն ունենան։ Շարմազանովը զարմացավ։
«Ի՞նչ եք ասում… Ես, ինչ է, ֆաշի՞ստ եմ։ Նրանք բոլորի պես ապրելու իրավունք ունեն։ Ես նրանց դեմ չեմ, այլ դեմ եմ ԼՀԲՏ քարոզչությանը», - հավելել է Շարմազանովը։

"Я буду против": Эдуард Шармазанов ответил Элтону Джону
Пропаганда сексуальных меньшинств была и будет неприемлема для Республиканской партии Армени. Как передает Sputnik Армения, об этом заявил журналистам вице-спикер парламента, депутат от Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
Если говорить о песнях и музыке - это одно, а если о пропаганде ЛГБТ - это совсем другое, подчеркнул он.
"Я - представитель консервативной политической силы, охраняющей христианские и национальные ценности. И здесь я могу ответить словами видного деятеля нашей партии, полководца Вазгена Саркисяна: если даже весь мир станет защитником сектантов и гомосексуалистов, я буду против. Думаю, мы не умнее наших дедов, чтобы придумывать новые ценности, по которым нам жить. Поэтому наше мнение направлено не против кого-то конкретно. Побывав в Армении, Элтон Джон сделал и несколько других высказываний. В том числе о необходимости помогать больным детям - это мы приветствуем. Но в вопросе ЛГБТ для нас компромиссов нет", - заявил Шармазанов.
На вопрос, какую судьбу он видит для подобных людей в Армении и согласен ли, чтобы они существовали, Шармазанов немало удивился: "Ну вы скажете… Я что, фашист? Они имеют право жить, как и все остальные. Я не против них, а против ЛГБТ-пропаганды", - добавил Шармазанов.
Элтон Джон побывал в Армении в рамках благотворительного проекта "Ереван - моя любовь". В числе прочего, певец заявил, что поддержит ЛГБТ-сообщество Армении, а также людей, зараженных ВИЧ, отмечает Sputnik Армения.