Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության կողմնակիցները փաստացի ապացույց են ստացել Ստամբուլի դատախազությունից
Այսուհետ «Մարդու իրավունքների հարցերով միություն» կազմակերպության ակտիվիստները յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին ձերբակալությունների նոր փորձերի դեպքում ոստիկաններին ցույց են տալու Ստամբուլի դատախազության որոշումը: «Ակոս» պարբերականի հաղորդմամբ` Ստամբուլի դատախազությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել թուրք ակտիվիստների նկատմամբ հետապնդումները, ովքեր ապրիլի 24-ին քաղաքի Սուլթանահմեդի հրապարակում «Հայոց ցեղասպանություն» գրառմամբ պաստառներ են բարձրացրել: Ստամբուլի հանրապետական դատախազությունը վճռել է, որ չկան հիմքեր նրանց նկատմամբ հետապնդում իրականացնելու համար:
Ուշագրավ է, որ դատախազությունը որոշման մեջ հղում է կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայացրած որոշումներին՝ ընդգծելով, որ խոսքի ազատության սահմանման մեջ են մտնում նաև այն արտահայտությունները, որոնք պետության կամ բնակչության մի հատվածի համար ոչ ցանկալի են համարվում: Վճռի մեջ նշվել է նաև, որ ակտիվիստները «մտադրություն չեն ունեցել  հրապարակայնորեն ծաղրի ենթարկել թուրք ժողովրդին»: Որոշումը ենթադրում է, որ «ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառումը հանցանք չէ:
Այս տարի լրացավ Հայոց ցեղասխանության 103-րդ տարելիցը: Ինչպես և նախորդ տարիներին, այս տարի ևս հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներն աշխարհի տարբեր երկրներում Թուրքիայի դեսպանությունների և հյուպատոսությունների մոտ կազմակերպել էին բողոքի ակցիաներ: Ցույցեր անց են կացվել նաև Թուրքիայում: Թեև, ինչպես տեսնում ենք, այս տարի Թուրքիայի դատախազությունը որոշել է չդատապարտել ակտիվիստների նման քայլը: Նախկինում ի պաշտպանություն Հայոց ցեղասպանության հնչած արտահայտությունները և իրականացված գործողությունները դատապարտվում էին Թուրքիայի Քրեական օրենսգրքի 301 հոդվածով:
Նշենք, որ Հոդված 301-ը պատիժ է նախատեսում Թուրքիայի նախագահին, թուրք ժողովրդին կամ թուրքական ինքնությանը վիրավորելու համար: Իրականում այս մեկնաբանության տակ թաքնված է ճնշում գործադրելու մեխանիզմ այն անձանց վրա, ովքեր հանդիսանում են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քաղաքական հակառակորդներ կամ Թուրքիայում բնակվող անձինք, ովքեր ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը՝ չնայած երկրի որդեգրած ժխտողական քաղաքականությանը:
Նախքան Թուրքիայում 2016 թվականին տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման փորձը քաղբանտարկյալների մեծ մասը բանտարկվում էր հենց 301 հոդվածով:
Ավելի վաղ Թուրքիայի Արդարադատության նախարարությունը տվյալ հոդվածով քրեական գործ էր հարուցել նաև ընդդեմ Թուրքիայի «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի: Դեռևս նախորդ տարի մայիսին Գիրեսունի համալսարանի ռեկտոր Այգուն Աթթարին դիմել էր դատախազություն՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել Փայլանի դեմ՝ կապված վերջինիս այն հայտարարությունների հետ, որ Թուրքիայում հայերի դեմ Ցեղասպանություն է իրականացվել:
Անկարայի դատախազությունը վճռեց, որ Փայլանի հայտարարությունները պատժելի են 301 հոդվածով, իսկ քանի որ քրեական գործ հարուցելու համար անհրաժեշտ է Արդարադատության նախարարության թույլտրվությունը, դիմել էր վերջինիս: Ստանալով թույլտվություն՝ այժմ դատախազությունը դիմել է Թուրքիայի խորհրդարան՝ Փայլանին պատգամավորական մանդատից զրկելու համար:
Հիշեցնենք, որ ծագումով հայ լրագրող Հրանտ Դինքին ևս մեղադրանք էր ներկայացվել 301 հոդվածով, որից հետո նրան սպանեցին:
Հայտնի է, որ 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված Ցեղասպանության փաստը ճանաչվել է մի շարք պետությունների կողմից: 1965 թվականին առաջինը դա կատարեց Ուրուգվայը, որի օրինակին հետևեցին Ռուսաստանը (1995թ.), Ֆրանսիան (1998թ.), Իտալիան (2000թ.), Նիդերլանդները (2004թ.), Բելգիան (1998թ.), Լեհաստանը (2005թ.), Լիտվան (2005թ.), Սլովակիան (2004թ.), Շվեդիան (2010թ.), Շվեյցարիան (2003թ.), Հունաստանը (1999թ.), Կիպրոսը (1975թ.), Լիբանանը (1997թ.), Կանադան (1996թ.), Վենեսուելան (2005թ.), Արգենտինան (2004թ.), Չիլին (2007թ.), Վատիկանը (2000թ.), Բոլիվիան (2014թ.), Ավստրիան (2015թ.), Լյուքսեմբուրգը (2015թ.), Բրազիլիան (2015թ.): Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Եվրոպական խորհրդարանը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը: ԱՄՆ 50 նահանգներից 48-ը պաշտոնապես ճանաչել և քննադատել են Հայոց ցեղասպանությունը: Եվրոպական որոշ երկրների խորհրդարաններ ընդունել են օրենք, որը քրեական պատասխանատվություն են ենթադրում Հայոց ցեղասպանության փաստը ժխտելու համար: Չնայած այս ամենին՝ Թուրքիան շարունակում է ժխտել 1915 թվականին հայերի հանդեպ իրականացված Ցեղասպանությունը:

Сторонники Геноцида армян в Турции получили документальное свидетельство от Прокуратуры Стамбула
Отныне активисты организации "Союз по правам человека" каждый год 24 апреля в случае новых попыток задержаний будут показывать стражам порядка решение Прокуратуры Стамбула. Как передает "Русарминфо", Прокуратура Cтамбула вынесла решение  по делу о задержании группы активистов, которые в ходе демонстрации, прошедшей 24 апреля 2018 года, держали в руках плакаты с надписью "Геноцид армян  - 1915 год". В решении, в частности, говорится, что у прокуратуры нет оснований для возбуждения уголовного дела в отношении активистов по обвинению в "разжигании ненависти и вражды среди населения". Согласно решениям Европейского суда по правам человека, выражение "Геноцид армян" не является преступным и соответствует принципу свободы слова и совести.
В этом году исполнилась 103-я годовщина Геноцида армян, в связи с чем, как и прежде, в разных странах мира представители армянской диаспоры организовали протестные акции напротив посольств и консульств Турции. Акции протестов проводились и в самой Турции. Хотя, как видим, в этом году прокуратура Турции решила не осуждать подобный шаг активистов. В прошлом действия и высказывания в поддержку Геноцида армян осуждались по 301-й статье Уголовного кодекса Турции.
Отметим, что статья 301 - это оскорбление президента Турции, турецкого народа или турецкой идентичности. За этой статьей на самом деле скрыт механизм давления на политических оппонентов турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдогана, а также тех людей в Турции, которые признают Геноцид армян - вопреки официальной политике отрицания.
До попытки госпереворота в Турции в 2016 году подавляющее большинство политзаключенных отправлялись в тюрьму именно по 301-й статье.
Раннее минюст Турции санкционировал возбуждение уголовного дела по данной статье и против зампредседателя прокурдской партии "Демократичные народы" армянина Каро Пайлана, пишет газета "Акос". Еще в мае прошлого года бывший ректор университета Гиресун Айгун Аттар обратился в прокуратуру с требованием возбудить уголовное дело против Пайлана в связи с его заявлениями о том, что в Турции против армян был осуществлен геноцид.
Прокуратура Анкары сочла, что заявления Пайлана соответствуют 301-ой статье, но так как для возбуждения дела по этой статье необходимо разрешение минюста Турции, прокуратура обратилась в министерство. Получив разрешение минюста, прокуратура обратилась к парламенту Турции для лишения Пайлана депутатской неприкосновенности.
Напомним, что убитый турецкими националистами редактор армянской газеты "Акос", издающейся в Стамбуле, журналист Грант Динк обвинялся по той же пресловутой статье.
Отметим, что факт Геноцида армян в Османской империи 1915 г. признан многими государствами. Первым это в 1965 году сделал Уругвай, примеру которого последовали Россия (1995г.), Франция (1998г.), Италия (2000г.), Нидерланды (2004г.), Бельгия (1998г.), Польша (2005г.), Литва (2005г.), Словакия (2004г.), Швеция (2010г.), Швейцария (2003г.), Греция (1999г.), Кипр (1975г.), Ливан (1997г.), Канада (1996г.), Венесуэла (2005г.), Аргентина (2004г.), Чили (2007г.), Ватикан (2000г.), Боливия (2014г.), Австрия (2015г.), Люксембург (2015г.), Бразилия (2015г.). Геноцид армян признали также Европейский парламент и Всемирный совет церквей. Официально признали и осудили Геноцид армян 48 из 50 штатов США. Парламентами нескольких европейских стран приняты законы, предусматривающие уголовную ответственность за отрицание Геноцида армян. Однако Турция по-прежнему отрицает массовое убийство армянского населения Османской империи во время Первой мировой войны.