Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության կողմնակիցները փաստացի ապացույց են ստացել Ստամբուլի դատախազությունից
Այսուհետ «Մարդու իրավունքների հարցերով միություն» կազմակերպության ակտիվիստները յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին ձերբակալությունների նոր փորձերի դեպքում ոստիկաններին ցույց են տալու Ստամբուլի դատախազության որոշումը: «Ակոս» պարբերականի հաղորդմամբ` Ստամբուլի դատախազությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել թուրք ակտիվիստների նկատմամբ հետապնդումները, ովքեր ապրիլի 24-ին քաղաքի Սուլթանահմեդի հրապարակում «Հայոց ցեղասպանություն» գրառմամբ պաստառներ են բարձրացրել: Ստամբուլի հանրապետական դատախազությունը վճռել է, որ չկան հիմքեր նրանց նկատմամբ հետապնդում իրականացնելու համար:
Ուշագրավ է, որ դատախազությունը որոշման մեջ հղում է կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայացրած որոշումներին՝ ընդգծելով, որ խոսքի ազատության սահմանման մեջ են մտնում նաև այն արտահայտությունները, որոնք պետության կամ բնակչության մի հատվածի համար ոչ ցանկալի են համարվում: Վճռի մեջ նշվել է նաև, որ ակտիվիստները «մտադրություն չեն ունեցել  հրապարակայնորեն ծաղրի ենթարկել թուրք ժողովրդին»: Որոշումը ենթադրում է, որ «ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառումը հանցանք չէ:
Այս տարի լրացավ Հայոց ցեղասխանության 103-րդ տարելիցը: Ինչպես և նախորդ տարիներին, այս տարի ևս հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներն աշխարհի տարբեր երկրներում Թուրքիայի դեսպանությունների և հյուպատոսությունների մոտ կազմակերպել էին բողոքի ակցիաներ: Ցույցեր անց են կացվել նաև Թուրքիայում: Թեև, ինչպես տեսնում ենք, այս տարի Թուրքիայի դատախազությունը որոշել է չդատապարտել ակտիվիստների նման քայլը: Նախկինում ի պաշտպանություն Հայոց ցեղասպանության հնչած արտահայտությունները և իրականացված գործողությունները դատապարտվում էին Թուրքիայի Քրեական օրենսգրքի 301 հոդվածով:
Նշենք, որ Հոդված 301-ը պատիժ է նախատեսում Թուրքիայի նախագահին, թուրք ժողովրդին կամ թուրքական ինքնությանը վիրավորելու համար: Իրականում այս մեկնաբանության տակ թաքնված է ճնշում գործադրելու մեխանիզմ այն անձանց վրա, ովքեր հանդիսանում են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քաղաքական հակառակորդներ կամ Թուրքիայում բնակվող անձինք, ովքեր ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը՝ չնայած երկրի որդեգրած ժխտողական քաղաքականությանը:
Նախքան Թուրքիայում 2016 թվականին տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման փորձը քաղբանտարկյալների մեծ մասը բանտարկվում էր հենց 301 հոդվածով:
Ավելի վաղ Թուրքիայի Արդարադատության նախարարությունը տվյալ հոդվածով քրեական գործ էր հարուցել նաև ընդդեմ Թուրքիայի «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի: Դեռևս նախորդ տարի մայիսին Գիրեսունի համալսարանի ռեկտոր Այգուն Աթթարին դիմել էր դատախազություն՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել Փայլանի դեմ՝ կապված վերջինիս այն հայտարարությունների հետ, որ Թուրքիայում հայերի դեմ Ցեղասպանություն է իրականացվել:
Անկարայի դատախազությունը վճռեց, որ Փայլանի հայտարարությունները պատժելի են 301 հոդվածով, իսկ քանի որ քրեական գործ հարուցելու համար անհրաժեշտ է Արդարադատության նախարարության թույլտրվությունը, դիմել էր վերջինիս: Ստանալով թույլտվություն՝ այժմ դատախազությունը դիմել է Թուրքիայի խորհրդարան՝ Փայլանին պատգամավորական մանդատից զրկելու համար:
Հիշեցնենք, որ ծագումով հայ լրագրող Հրանտ Դինքին ևս մեղադրանք էր ներկայացվել 301 հոդվածով, որից հետո նրան սպանեցին:
Հայտնի է, որ 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված Ցեղասպանության փաստը ճանաչվել է մի շարք պետությունների կողմից: 1965 թվականին առաջինը դա կատարեց Ուրուգվայը, որի օրինակին հետևեցին Ռուսաստանը (1995թ.), Ֆրանսիան (1998թ.), Իտալիան (2000թ.), Նիդերլանդները (2004թ.), Բելգիան (1998թ.), Լեհաստանը (2005թ.), Լիտվան (2005թ.), Սլովակիան (2004թ.), Շվեդիան (2010թ.), Շվեյցարիան (2003թ.), Հունաստանը (1999թ.), Կիպրոսը (1975թ.), Լիբանանը (1997թ.), Կանադան (1996թ.), Վենեսուելան (2005թ.), Արգենտինան (2004թ.), Չիլին (2007թ.), Վատիկանը (2000թ.), Բոլիվիան (2014թ.), Ավստրիան (2015թ.), Լյուքսեմբուրգը (2015թ.), Բրազիլիան (2015թ.): Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Եվրոպական խորհրդարանը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը: ԱՄՆ 50 նահանգներից 48-ը պաշտոնապես ճանաչել և քննադատել են Հայոց ցեղասպանությունը: Եվրոպական որոշ երկրների խորհրդարաններ ընդունել են օրենք, որը քրեական պատասխանատվություն են ենթադրում Հայոց ցեղասպանության փաստը ժխտելու համար: Չնայած այս ամենին՝ Թուրքիան շարունակում է ժխտել 1915 թվականին հայերի հանդեպ իրականացված Ցեղասպանությունը:

Supporters of the Armenian Genocide in Turkey Received Documentary Evidence from the Prosecutor's Office of Istanbul
For now on, the activists of the Union for Human Rights each year on April 24 in case of new attempts of detentions will show the decision of the Prosecutor's Office of Istanbul to the guards of order. The Istanbul prosecution has dropped charges against protesters who were demonstrating with posters saying ''Armenian Genocide - 1915'' on April 24 in an Istanbul square. The investigation into the case was completed recently and the prosecution ruled that it has insufficient evidence for proceedings, thus dropping the case.
It is noteworthy that the prosecution has cited ECHR judgments in its decision, stressing that the definition of freedom of speech includes also terms which are deemed undesirable for a given segment of the population or the state.
The judgment of dropping the case also mentioned that ''the protesters didn't seek to publicly mock the Turkish nation''. The move implies that using the term ''Armenian Genocide'' isn't a crime in Turkey anymore.
This year marks the 103rd anniversary of the Armenian Genocide, therefore, as in previous years, this reptile, representatives of the Armenian diaspora organized protest actions in front of the embassies and consulates of Turkey in different countries of the world. Protests were held in Turkey itself. Although, as we see, this year the Turkish prosecutor's office decided not to condemn such a step of the activists. In the past, actions and statements in support of the Armenian Genocide were condemned under Article 301 of the Turkish Penal Code.
It should be noted that Article 301 is an insult to the President of Turkey, the Turkish people or Turkish identity. This commentary actually hides a mechanism of pressure on political opponents of Turkish leader Recep Tayyip Erdogan, as well as those people in Turkey who recognize the Armenian Genocide in spite of the official policy of denial. Before the attempted coup d'état in Turkey in 2016, the vast majority of political prisoners were sent to prison just under Article 301.
Earlier Justice Ministry of Turkey authorized the initiation of a criminal case under this article also against Garo Paylan, an Armenian member of the Turkish Parliament representing the People's Democratic Party (HDP). Back in May last year, the former rector of Giresun University Aigun Attar appealed to the prosecutor's office demanding to initiate criminal proceedings against Paylan in connection with his statements that Genocide was committed against Armenians in Turkey. The prosecutor's office of Ankara considered that the statements of Paylan corresponded to article 301, and since the Ministry of Justice had to authorize the case, it appealed to the ministry. After receiving permission from the Ministry of Justice, the prosecutor's office appealed to the Turkish parliament for depriving Paylan of parliamentary immunity.
It should be reminded that the Armenian-Turkish journalist Hrant Dink was charged with the same article, and as a result was killed.
It is known that the fact of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire of 1915 is recognized by many states. The first it did Uruguay in 1965, than many countries followed it: Russia (1995), France (1998), Italy (2000), the Netherlands (2004), Belgium (1998), Poland (2005), Lithuania (2005 ), Slovakia (2004), Sweden (2010), Switzerland (2003), Greece (1999), Cyprus (1975), Lebanon (1997), Canada (1996), Venezuela (2005) , Argentina (2004), Chile (2007), Vatican (2000), Bolivia (2014), Austria (2015), Luxembourg (2015), Brazil (2015). The Armenian Genocide was also recognized by the European Parliament and the World Council of Churches. 48 out of 50 US states officially recognized and condemned the Armenian Genocide. Parliaments of several European countries passed laws providing for criminal responsibility for denying the Armenian Genocide. However, Turkey still denies the massacre of the Armenian population of the Ottoman Empire during the First World War.