Նիկոլ Փաշինյանը տեսակոնֆերանս է անցկացրել Դարոն Աճեմօղլուի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանը, ԿԶՆ ինովացիոն լաբի տնօրեն Էրիկ Գյուլազյանը տեսակոնֆերանս են ունեցել աշխարհահռչակ տնտեսագետ, պրոֆեսոր Դարոն Աճեմօղլուի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի զարգացման հեռանկարները, Աճեմօղլուի հետ համագործակցության հնարավոր ձևաչափերը:
Վարչապետը ներկայացրել է կառավարության առաջիկա ծրագրերն ու առաջնահերթությունները: Տնտեսագետն ընդգծել է, որ ճիշտ ժամանակն է նախաձեռնել և սկսել իրականացնել կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ՝ քաղաքական ուղղվածությամբ, արդարադատության, ֆինանսական համակարգի և ներդրումային միջավայրի բարելավման ոլորտներում, որոնք պետք է լինեն կոնկրետ գործողություններ՝ որոշակի ժամանակահատվածում արդյունքներ արձանագրելու նպատակով:
Դարոն Աճեմօղլուն կարևորել է իշխանության տարբեր ճյուղերում ինստիտոցիոնալ հակակշիռների ճկուն մեխանիզմների ներդրումը, որոնք կերաշխավորեն նախկինում եղած արատավոր երևույթների բացառումը, կառավարության գործելաոճի թափանցիկության բարձրացումը, ինչը թույլ կտա հանրությանն իշխանության գործողությունները պահել մշտադիտարկման մեջ: «Ներկա կառավարության գործունեության արդյունքում քաղաքացիները զգում են իրենց ներգրավվածությունը քաղաքականության մեջ։ Շատ մարդիկ Հայաստանում այս պահին իսկապես ոգևորված են, իսկապես ուզում են լինել քաղաքականության մաս»,- ասել է Դարոն Աճեմօղլուն:
Տնտեսագետը պատրաստակամություն է հայտնել ցանկացած ձևաչափով աջակցել Հայաստանի կառավարությանը զարգացման, ժողովրդավարացման և բարեփոխումների իրականացման գործում:

Премьер Армении провел видеоконференцию с всемирноизвестным экономистом Дароном Аджемоглу
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, вице-премьер Тигран Авинян, руководитель аппарата вице-премьера Вараг Сисерян, директор Центра стратегических инициатив Александр Хачатурян, директор инновационоого лаба Эрик Гюлазян провели видеоконференцию с всемирноизвестным экономистом Дароном Аджемоглу. Как передает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу правительства РА, обсуждались возможные форматы будущего сотрудничества.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян описал планируемые программы и приоритеты. Дарон Аджемоглу сказал, что сейчас – время для планирования и проведения краткосрочных, среднесрочных и отдаленных институциональных реформ, с векторами, направленными в политику, правосудие, финансовые системы и улучшение инвестиционной среды, что предполагает конкретные действия, которые в определенные сроки дадут видимые результаты.
Дарон Аджемоглу сказал о важности внедрения гибких механизмов институциональных противовесов, что гарантирует исключение порочных явлений прошлого, повышение прозрачности деятельности правительства, что, в свою очередь, позволит обществу постоянно следить за действиями правительства.
Дарон Аджемоглу выразил готовность помочь правительству Армении в вопросах развития демократии, развития и реформ в любом формате.