Հայաստանն ընտրվել է ՄԱԿ-ի Տնտեսական և Սոցիալական հարցերով Խորհրդի անդամ
Հունիսի 13-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի լիագումար նիստի ընթացքում կայացած ընտրությունների արդյունքում Հայաստանը երեք տարի ժամկետով ընտրվեց ՄԱԿ-ի Տնտեսական և Սոցիալական խորհրդի (ECOSOC) անդամ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Տնտեսական ու սոցիալական խորհուրդը համակարգում է ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալությունների, ֆունկցիոնալ հանձնաժողովների, ծրագրերի և հիմնադրամների և տարածաշրջանային հանձնաժողովների աշխատանքները տնտեսական, սոցիալական, բնապահպանական և հարակից ոլորտներում։ ՄԱԿ-ի հիմնական մարմին հանդիսացող այս կառույցին անդամակցում է 54 երկիր։ Տնտեսական և սոցիալական խորհուրդը կենտրոնական հարթակ է հանդիսանում միջազգային տնտեսական և սոցիալական հարցերի քննարկումների ու քաղաքականության մշակման նպատակով անդամ-երկրներին և ՄԱԿ-ի համակարգին ուղղված համապատասխան խորհրդատվության տրամադրման համար։
Հայաստանը Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի անդամ է ընտրվում երկրորդ անդամ (առաջին անգամ՝ 2004-06 թթ.)՝ վերահաստատելով կայուն զարգացմանն ուղղված միջազգային ջանքերին աջակցելու և Խորհրդի աշխատանքներին ազգային ներդրումը բերելու հանձնառությունը։

Armenia Elected to the UN Economic and Social Council (ECOSOC)
On 13 June, at the elections held during the plenary meeting of the 72nd session of the United Nations General Assembly in New York, Armenia became member of the United Nations Economic and Social Council (ECOSOC) for a three-year term starting January 2019, the press service of the Foreign Ministry of Armenia reports.
One of the principal organs of the UN the ECOSOC is responsible for coordinating the economic, social, environmental and related work of the specialized agencies, funds and programmes, the functional commissions and the regional commissions of the United Nations. The ECOSOC with a membership of 54 countries serves as the central forum for discussing international economic and social issues, and for formulating policy recommendations addressed to Member States and to the United Nations.
By gaining the seat for the second time (previously served for the term 2004-2006), Armenia is renewing its commitment to support the global efforts towards sustainable development and to contribute on the national level to the works of the Council.