Թերեզա Մեյը պատրաստվում է ՌԴ հանդեպ պատժամիջոցները խստացնելու կոչ անել
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը ԵՄ առաջնորդների գագաթնաժողովին մտադիր է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացման կոչ անել, փոխանցում է Reuters-ը:
«Ես կպնդեմ, որպեսզի մենք աջակցենք Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին: Իրականում ես կարծում եմ, որ կան որոշ ոլորտներ, որտեղ մենք պետք է խստացնենք պատժամիջոցների այդ ռեժիմը»,- ասել է Մեյը:
Լոնդոն-Մոսկվա հարաբերությունները վատթարացել են այս տարվա մարտ ամսվա սկզբին Սոլսբերիում նախկին ռուս գնդապետ Սերգեյ Սկրիպալի եւ նրա դստեր թունավորումից հետո: Լոնդոնը թունավորման համար մեղադրել է Մոսկվային, արտաքսել է 23 ռուս դիվանագետի եւ նվազեցրել է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մակարդակը: Մոսկվան, որը հերքում է բոլոր մեղադրանքները, պատասխան քայլեր է ձեռնարկել:

Тереза Мэй намерена призвать к усилению санкций против России
Премьер-министр Британии Тереза Мэй намерена призвать к усилению санкций против России на саммите лидеров ЕС, передает Reuters
«Я буду настаивать на том, чтобы мы поддерживали санкции против России», - сказал Мэй «На самом деле, я думаю, есть некоторые области, где мы должны усилить этот режим санкций».
Отношения Лондона и Москвы ухудшились после отравления бывшего российского офицера ГРУ Сергея Скрипаля и его дочери в Солсбери в начале марте этого года. Лондон обвинил в отравлении Москву, выслал 23 российских дипломатов и понизил уровень отношений с Россией Москва, которая отрицает все обвинения, предприняла ответные шаги.