ՀՀ նախագահը ցանկանում է իր ընտանիքի անդամներին ցույց տալ իր մեծ մոր՝ Սաթենիկ մայրիկի գյուղը՝ Հարավը (տեսանյութ)
Կարճատև այցով Արցախում գտնվող ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը երեկ շփում է ունեցել Արցախի լրագրողների հետ և առաջինն է հարց ուղղել նրանց. "Ինձ հետաքրքրում է, թե դու՛ք ինչպես եք, հանգիստ եք, թե՞ անհանգիստ": Այնուհետև, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նշել է, որ վաղուց է ծրագրել մի քանի օրով այցելել Արցախ ոչ գործնական նպատակներով, այլ ընտանիքի անդամների հետ և նրանց ցույց տալ իր մեծ մոր՝ Սաթենիկ մայրիկի գյուղը:
Դա Հարավ գյուղն է, որը գտնվում է Ասկերանի շրջանում՝ Ստեփանակերտից 14 կմ հեռավորության վրա: Գյուղում են գտնվում Սուրբ Մեսրոպ եկեղեցին (1795թ.), Բովուրխանավանքը (XVI-XVII դդ. վանք-ամրոց), 13-րդ դարի խաչքար և այլն:
Հիշեցնենք՝ երեկ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո ծառայության ղեկավար Հիքմեթ Գաջիևը հայտարարել է, որ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի այցն Արցախ սադրանք է և նպաստում է իրավիճակի սրմանը:

Президент Армении желает повезти свою семью в карабахское село Арав, где жила его "мец майрик" (видео)
Президент Армении Армен Саркисян, с краткосрочным визитом отправившийся в Арцах, вчера пообщался с карабахскими журналистами и первый задал им вопрос: "Как вы, спокойно тут?"
Затем, отвечая на вопросы журналистов, подчеркнул, что хотел бы приехать в Карабах с членами своей семьи, не по работе, и показать им село своей бабушки Сатеник, которую он называет "мец майрик" ("старшая мама"). Это село Арав, которое находится в Аскеранском районе Карабаха, в 14 км от столицы Степанакерта.
В этом селе есть церковь св. Месропа (1795 г.), церковь-крепость Бовурхана (XVI-XVII вв.), хачкар 13 века, и т. д.
Напомним: вчера глава пресс-службы МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что визит президента Армении Армена Саркисяна в Карабах является провокацией и служит обострению ситуации.
В видеоматериале Artsakhtimes он также говорит о том, что сила и стабильность Арцаха важны для всех нас, особенно в нынешние времена, когда вызовов больше, чем это было раньше...