Էրդողանը վերընտրվելու դեպքում խոստանում է չեղարկել արտակարգ դրության ռեժիմը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը 24-ին վերընտրվելու դեպքում խոստանում է չեղարկել արտակարգ դրության ռեժիմը: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ արտակարգ դրությունը կվերականգնվի, եթե «երկիրը բախվի հետագա սպառնալիքներին», հաղորդում է Reuters-ը:
«Եթե մնանք, ապա առաջինն ինչ մենք կանենք հունիսի 24-ից հետո, արտակարգ դրության չեղարկումն է: Սակայն արտակարգ դրության չեղարկումը լիակատար արգելք չի նշանակում: Եթե մենք կրկին բախվենք ահաբեկչության հետ, ապա կրկին արտակարգ դրություն կհայտարարենք»,- ասել է նա:
Արտակարգ իրավիճակը Էրդողանին և իր կառավարությանը թույլ է տալիս շրջանցել խորհրդարանը՝ նոր օրենքների ընդունման, իրավունքների ու ազատությունների կասեցման հարցում: Արտակարգ իրավիճակը հայտարարվել էր 2016 թվականի հուլիսին և այդ ժամանակից ի վեր երկարաձգվում է ամեն 3 ամիսը մեկ անգամ:

Erdogan Says to Lift State of Emergency if Re-Elected
Turkish President Tayyip Erdogan has said the state of emergency that has been in place since July 2016 will be lifted if he is elected in June 24 elections, but suggested it would be reinstated if the country faces further threats, ''Reuters'' reports.
"Should I continue this task after June 24, the first thing we’ll do is, God willing, lift the state of emergency," Erdogan said in an interview with 24 TV on Wednesday night.
"Lifting the state of emergency does not mean abolishing it completely not to come back. We’ll take whatever the toughest precaution is again when we see terror."
The state of emergency lets Erdogan and the government bypass parliament in passing new laws and allows them to suspend rights and freedoms. It was declared shortly after a failed coup attempt in July 2016 and has been extended every three months since then.