Թրամփը նորից հայտարարել է Ռուսաստանի՝ G7-ին միանալու կարևորության մասին
ԱՄՆ-ը նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերահաստատել է, որ ցանկանում է, որպեսզի Ռուսաստանը վերադառնա «Մեծ յոթնյակ»՝ ընդգծելով, որ կարեւոր է համարում ուղիղ շփումների հնարավություն ունենալ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Ռուսաստանը հանվել էր խմբից, որի կազմում ներառված են Ֆրանսիան, Կանադան, Գերմանիան, Իտալիան, Ճապոնիան, Միացյալ Թագավորությունը եւ Միացյալ Նահանգները, 2014 թվականին:
Թրամփն առաջին անգամ բարձրացրել էր Ռուսաստանի վերադարձի հարցը նախորդ շաբաթ Կանադայի Քվեբեկ քաղաքում տեղի ունեցած G-7-ի գագաթնաժողովին: «Մենք խոսակցության մոտ 25 տոկոսը ծախսել ենք Ռուսաստանի քննարկման համար, եւ ես ասել եմ՝ մի՞թե ավելի լավ չէր լինի, եթե նա գտնվեր այստեղ»,- Fox News-ին տված հարցազրույցում, խոսելով անցած գագաթնաժողովի մասին, ասել է Թրամփը:

Trump: Russia Should be Back in G7 as “We Spend 25% of Time” Talking about it Anyway
US President Donald Trump confirmed once again that Russia should be back in the G7 group, RTreported.
The leaders of the G7 group spent a lot of their time during last week’s summit discussing Moscow, and so having Russia itself at the negotiation table would have been an extremely logical move, US President Donald Trump has said.
“You know, we spend probably 25 percent of our time talking about Russia, and I said wouldn’t it be better if they were here,” Trump said, in an interview with Fox News' Bret Baier, adding that “I'm not for Russia. I’m for the United States.”
President Trump made headlines last week after stating that Russia should be invited back to the gatherings of the Group of Seven industrialized nations. “They should let Russia come back in because we should have Russia at the negotiating table,” he suggested, ahead of the 2018 G7 summit, held in La Malbaie, Quebec, Canada.